Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Jan Sobieski starostą gniewskim

Dokładnie 16 marca 1667 r starostą gniewskim został Jan Sobieski. To dziś przypada 350 rocznica tego wydarzenia. Z tej okazji w samo południe na rynku starego miasta usłyszeć można było hejnał Gniewu. 

Jan Sobieski jeszcze jako hetman wielki koronny otrzymał starostwo gniewskie w 1667 r. Było ono zniszczone przez wojnę. Postoje wojsk w mieście i na zamku zostawiły po sobie wielkie spustoszenie.

Hetman wielki koronny był nie tylko doskonałym wodzem, był dobrym gospodarzem. Nic więc dziwnego, że po objęciu starostwa zadbał o nie. Uzupełnił inwentarz pociągowy nie tylko folwarków, ale i chłopów posyłając z dóbr ukraińskich przeszło 100 wołów. Wysyłał też Wisłą zboże i to nie tylko na sprzedaż w Gdańsku, ale także jako zapomogę przy ozimym siewie. 

Marysieńka przebywała często w Gniewie. Mąż w listach zaznacza, że dochody płynące ze starostwa winna obracać na swoje potrzeby i on nie ma o to pretensji, a zakochany i szczodry dla małżonki, nie szczędził dodatkowych subwencji. Przebywając w Gniewie, Maria Kazimiera postanowiła wystawić tu godną siebie siedzibę. Od zamysłu do wykonania był tylko jeden krok. Majstrzy-budowniczy byli na miejscu, materiału też było pod dostatkiem, choćby z rozbiórki poprzednich budynków. Malarzy można było sprowadzić z Gdańska, podobnie sztukatorów. A wyposażenie komnat wożono przeważnie ze sobą. Dodajmy, że w niespokojnych czasach, szczególnie w 1672 r., kiedy to potężna armia turecka uderzyła na Polskę i zdobyła Kamieniec, co cenniejsze przedmioty wywożono na północ. Sobieski pisał o tych ucieczkach w listach do żony, z przekąsem, że jego znajomych strach obleciał, więc udają się „za Wisłę a nawet do Gdańska'', ale... żonie też radził, aby zamieszkała w Gniewie i tu odbyła połóg. Swoją siostrę, zakonnicę też wysłał do Gniewu, zapewniając jej tam gościnę. Okazało się więc, że żona była przewidująca. Pałac budowany w 1670 r. był gotów na przyjęcie gości i gospodarzy.

Właśnie w Gniewie Marysieńka urodziła  5 października 1672 roku córeczkę „Menonkę". Także w tym roku małżonkowie spędzili święta razem. Sobieski mógł nacieszyć się zabawą ze swoim pierworodnym synem Jakubem. A mieszkając w nowo wzniesionym pałacu, także mógł cieszyć się jego wystrojem, a że sam też lubił budować, toteż pewnie doradzał żonie, co jeszcze można zbudować, dobudować, przerobić, uzupełnić.

Więcej o Janie Sobieskim jako staroście gniewskim, przeczytają Państwo w marcowym wydaniu Nowin Gniewskich.

 

Data publikacji: 2017-03-16 08:37
  • Hejnał Gniewu

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.