Walentynki, to dzień, w którym obdarowuje się osobę lubianą, kochaną drobnymi upominkami tzw. „walentynkami”. Najczęściej wręcza się jej serduszko, jako symbol szczerej przyjaźni czy miłości. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do okazywania szczególnej radości i życzliwości również dla maluchów z gniewskiego przedszkola.
Podajemy do publicznej wiadomości zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy Gniew z dnia 14 lutego 2017 r. ws. przyjęcia Rocznego programu współpracy Gminy Gniew z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Treść zarządzenia oraz wzór oferty realizacji zadania publicznego dostępne w załączniku.
Jak wyglądały miasteczka i wioski sto lat temu, jakie postacie, twarze, stroje uchwycił obiektyw starego aparatu, jakie wydarzenia, zwyczaje, miejsca zachowały się na pożółkłych, wyblakłych, ale jakże fascynujących fotografiach. Możesz się o tym przekonać udając się na wystawę pt. "Piaseczno i okolice w starej fotografii" organizowanej przez Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego Warszawa Oddział Piaseczno. Wystawa będzie czynna od 15 lutego do 15 września br. Zapraszamy serdecznie.
Z powodu awarii na sieci wodociągowej w miejscowości Piaseczno, dzisiaj, tj. 14 lutego od godz. 14:00 do czasu usunięcia awarii, nastąpi przerwa w dostawie wody. Za utrudnienia przepraszamy.
Centrum Rozwoju Lokalnego zaprasza organizacje pozarządowe oraz osoby fizyczne do udział w konkursie pn. Inicjatywy społeczne. Ideą i głównym celem konkursu jest zachęcenie do realizowania działań oraz inicjatyw wspierających lokalne społeczności. Szczegółowe informacje na temat konkursu znajdą Państwo na stronie: www.program-pit.org.pl/konkurs.
W ramach projektu "Dziecko najlepsza inwestycja", dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, uczniowie Szkoły Podstawowej w Gniewie mogą pochwalić się nowymi umiejętnościami informatycznymi, jak i technicznymi.
W piątek, 10 lutego z okazji Światowego Dnia Kociewia uczniowie z klas 3a i 3c Szkoły Podstawowej w Gniewie zostali zaproszeni przez animatorów Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gniewie na kociewskie warsztaty plastyczne. Temat zajęć brzmiał: „Walentynki po kociewsku”. Uczniowie starannie wykonywali serduszka, na których rysowali motywy kociewskie, pamiętając o kolorach Ziemi. Na zakończenie każdy został obdarowany chorągiewką z motywem kociewskim.
W sobotę, 11 lutego, w hali GOS w Gniewie odbył się III Halowy Turniej Piłki Nożnej Sobieski Cup 2017. Tego dnia do rywalizacji stanęły zespoły juniorów starszych (rocznik 1999 i młodsi). Niestety z różnych przyczyn, na turniej dotarło mniej drużyn niż spodziewali się organizatorzy, ale nie przeszkodziło to w sportowej rywalizacji.
Bieganie to najprostsza forma ruchu. Wychodząc naprzeciw potrzebom wszystkim miłośnikom biegania zapraszamy do udziału w biegowych imprezach powiatu tczewskiego. Zapraszamy na IV edycję Silgan Ćwierćmaratonu. Bieg odbędzie się 27 maja 2017 roku na odcinku 10 540 metrów.
W tym roku, Walentynki w Klubie Seniora, obchodzono w sobotę 11 lutego. Było to spotkanie seniorów, którzy się wzajemnie szanują i lubią przebywać w swoim towarzystwie.
Referat Podatkowy Urzędu Miasta i Gminy w Gniewie przypomina, iż zgodnie z ustawą z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (t. j. Dz. U. z 2015 roku, poz. 1340 z późn. zm.), w dniach od 1 ndo 28 lutego 2017 r. można składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego, zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej wraz z fakturami VAT, stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego do produkcji rolnej w okresie od 1 sierpnia 2016 r. do 31 stycznia 2017 r.
W piątkowe popołudnie, 3 lutego do opaleńskiej szkoły zapraszano babcie i dziadków na uroczystość z okazji ich święta. Tradycja ta, już na stałe wpisana jest w repertuar imprez szkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.
Karnawał to czas balów, maskarad i zabaw. W czasie karnawału bawią się nie tylko dorośli. Jest to również wspaniała okazja do zabaw dla dzieci, którym ogromną radość sprawia wcielanie się w postacie bajkowe. Dla dzieci bal karnawałowy to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. W gniewskim przedszkolu taki bal odbył się 9 lutego.
W poniedziałek, 30 stycznia br. w Szkole Podstawowej w Pieniążkowie odbył się Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek klas I-III. Do konkursu przystąpiło 28 wykonawców – 12 solistów i 5 zespołów. Uczniowie prezentowali wybraną przez siebie kolędę lub pastorałkę. Najczęściej wykonywana kolęda to Pójdźmy wszyscy do stajenki.
Światowy Dzień Kociewia obchodzony jest od 2007 r. Jako datę kociewskiego święta wybrano dzień 10 lutego. Termin ten ma związek z wydarzeniami, które miały miejsce w 1807 roku. Trwały wówczas na Pomorzu działania wojenne z udziałem wojsk napoleońskich walczących z pruską armią. W meldunku ppłk. Hurtiga do generała Jana Henryka Dąbrowskiego z dnia 10 lutego padło stwierdzenie o wysłaniu patrolu "ku Gociewiu". Jest to pierwszy znany historyczny zapis o regionie.
Dzisiaj, tj. 10 lutego, słuchacze Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku mieli okazję brać udział w tradycyjnej ceremonii parzenia chińskiej herbaty w wykonaniu senseia Kazimierza Maruta, trenera członków Klubu Karate Tradycyjnego w Gniewie. Tego dnia zgromadzeni w Domu Pomocy Społecznej w Gniewie studenci, nie tylko kosztowali chińskiego napoju, ale także pogłębiali wiedzę o tamtejszej kulturze i tradycji, wsłuchując się w relację z wyprawy senseia. Z przyjemnością informujemy, że wywiad z panem Kazimierzem Marutem "Podążając śladami karate", znajdą Państwo w lutowym wydaniu Nowin Gniewskich.
W ramach obchodów Światowego Dnia Kociewia bibliotekę w Gniewie odwiedziły grupy przedszkolne: „Żabki”, „Biedronki ” i „Słoneczka. Tematem lekcji bibliotecznych przeprowadzonych w książnicy było: „Kociewie – moja mała Ojczyzna”.
Światowy Dzień Kociewia przypada 10 lutego. Z tej okazji od początku lutego na stronie i fanpage’u Miasta i Gminy Gniew prowadzone były konkursy. Dziś nastąpiło oficjalnie rozlosowanie nagród.
Informujemy, że jutro, tj. 10 lutego od godz. 9:00 do 14:00, pracownik Urzędu Skarbowego w Tczewie, będzie rozliczał PIT-y. Zainteresowanych mieszkańców zapraszamy do skorzystania z darmowej usługi i pojawienie się w.w. godzinach na Sali Ślubów UMiG Gniew.
Od 1 stycznia 2017 r. prywatni właściciele nieruchomości mogą bez zezwolenia wyciąć drzewa lub krzewy na swoich posesjach. Jest jednak warunek - usunięcie drzew czy krzewów nie może być związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Istnieją jeszcze inne ograniczenia na terenie prywatnych gruntów. Wszystkie informacje znajdą Państwo w załączniku.
Drodzy miłośnicy Kociewia! Jako że już jutro obchodzić będziemy Światowy Dzień Kociewia, dzisiaj pojawia się ostatnie pytanie konkursowe. Niektórym osobom brakuje tylko jednej odpowiedzi, a więc do roboty! Jutro odbędzie się losowanie wśród osób, które nadesłały co najmniej 5 poprawnych odpowiedzi. Zostaną one powiadomione drogą mailową.
Burmistrz Miasta i Gminy Gniew, zarządzeniem nr 23/17 z 8 lutego 2017 r., powołała Komisję Konkursową, opiniującą oferty złożone w ramach konkursu ofert na realizację zadań publicznych w zakresie rozwoju sportu na terenie Miasta i Gminy Gniew w 2017 roku oraz określenie zasad pracy Komisji. Szczegóły w załączony Zarządzeniu Burmistrza.
Nauczycielski Ośrodek Edukacyjny w Czerninie zaprasza rolników indywidualnych, dzierżawców gruntów rolnych i właścicieli ziemskich oraz inne osoby zainteresowane na kurs obsługi kombajnów zbożowych wszystkich typów. Koszt kursu to 650,00 zł.
Dzisiaj, 8 lutego 2017 roku, komisja oceniająca wnioski, zweryfikowała oferty złożone w odpowiedzi na nabór wspólnot mieszkaniowych do udziału w projekcie partnerskim pn. „Rewitalizacja zdegradowanej przestrzeni Starego Miasta i Podzamcza w Gniewie”. Do dalszego etapu udziału w projekcie partnerskim, zakwalifikowały się wspólnoty mieszkaniowe, których oferty zostały pozytywnie ocenione przez komisję. Adresy wspólnot mieszkaniowych znajdą Państwo w załączniku.
W środę, 8 lutego br. roku komisja oceniająca wnioski zweryfikowała oferty złożone w odpowiedzi na nabór wspólnot mieszkaniowych do udziału w projekcie partnerskim pn. „Rewitalizacja zdegradowanej przestrzeni Starego Miasta i Podzamcza w Gniewie”. W wyniku przeprowadzonej oceny wybrano do realizacji wspólnoty mieszkaniowe Wodna 8 oraz Wiślana 10, z którymi zostanie zawarta umowa partnerska.
Starosta Tczewski przedłuża nabór przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie do Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego na lata 2017-2020 do dnia 13 lutego 2017 r. do godz. 14:00.
Przypominamy, że zadania związane z zimowym utrzymaniem dróg gminnych oraz powiatowych na terenie miasta i gminy Gniew realizuje spółka Inwest-Kom. Funkcję dyspozytora pełni całodobowo pracownik przedsiębiorstwa pod nr telefonu 536-514-199.
Drodzy miłośnicy Kociewia! Za dwa dni, bo już 10 lutego, obchodzić będziemy Światowy Dzień Kociewia. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was konkurs, w którym można wygrać atrakcyjne nagrody. Wystarczy odpowiedzieć na pytania, które pojawiają się na naszej stronie internetowej oraz fanpage’u od 1 do 9 lutego.
W związku z "Programem Współpracy Wojewody Pomorskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2017", Wojewoda Pomorski serdecznie zaprasza przedstawicieli sektora pozarządowego z Gminy Gniew do udział w pracach Komisji konkursowych oceniających oferty na realizację zadań publicznych. Ogłoszenie o naborze do Komisji konkursowych oraz formularz zgłoszeniowy dostępne w załączniku.
Referat Podatkowy UMiG Gniew informuje, iż w związku ze zmianami przepisów ordynacji podatkowej zgodnie z art. 210 §1a decyzja w sprawie ustalenia zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości, podatku rolnym i podatku leśnym, w tym w formie łącznego zobowiązania pieniężnego, sporządzana z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego, może zamiast podpisu własnoręcznego osoby upoważnionej do jej wydania, zawierać podpis mechanicznie odtwarzany tej osoby lub nadruk imienia i nazwiska wraz ze stanowiskiem służbowym osoby upoważnionej do jej wydania.