W ubiegłą sobotę, 24 września br., Zarząd Koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Gniewie zorganizował zawody wędkarskie dla seniorów w dyscyplinie spławikowej. Zawody odbyły się na wodach Jeziora Rakowieckiego w miejscowości Mała Karczma. Pogoda na szczęście dopisała, a i ryby też nieźle brały.
Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Gniewie już są pełnoprawnymi uczniami. Bowiem właśnie dzisiaj, tj. 27 września, po uroczystej mszy św. na zamkowym dziedzińcu miało miejsce uroczyste pasowanie na ucznia. Dzieci z klas Ia i Ib dumnie recytowały wierszyki, śpiewały piosenki oraz przeszły test pierwszoklasisty odpowiadając poprawnie na pytania dotyczące szkoły. Wszystko po to, aby miecz patrona szkoły, króla Jana III Sobieskiego spoczął na ich ramieniu, tym samym wprowadzając ich do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Gniewie.
W środę, 28 września o godz. 11.00 w budynku OSP w Gniewie rozpoczną się obrady Sesji Rady Miejskiej. W porządku obrad znalazło się m. in. przyjęcie informacji z wykonania budżetu Gminy Gniew na 2016 r. oraz informacji o kształtowaniu się WPF Gminy Gniew na rok 2016 i lata następne, w tym o przebiegu realizacji w I półroczu 2016 r. Zainteresowanych mieszkańców serdecznie zapraszamy!
Wczoraj, 25 września, mieszkańcy oraz Ci, którzy tego dnia postanowili odwiedzić Gniew, po raz kolejny w wojskowym mundurze uczcili i świętowali 719. rocznicę nadania Gniewowi praw miejskich. To było niezapomniane przyjęcie urodzinowe!
W sobotę, 24 września, po raz trzeci, wystartował Bieg Gniewski z Zakładem Produkcji Kruszyw. Na starcie stanęło aż 350 dorosłych biegaczy i 200 dzieci, które wzięły udział w II Dziecięcym Biegu Gniewskim. - Trasa biegu była bardzo wymagająca. Najgorszy był podbieg, ale atmosfera tu panująca jest tak wspaniała, i mimo że jestem tu pierwszy raz, na pewno wrócę za rok po lepszy czas – mówiły zmęczone, ale zadowolone panie Małgorzata i Marta z Klubu „Kwidzyn Biega”.
132. urodziny obchodziła Szkoła Podstawowa im. Jana III Sobieskiego w Gniewie. Impreza wpisała się w uroczyste obchody Święta Miasta i obchodzony w gminie Gniew Rok Kronikarzy Gniewskich. Z okazji jubileuszu przygotowano mnóstwo atrakcji. Kacper Narloch został zwycięzcą konkursu pod hasłem „ Moja kronika”. Klasa V A przygotowała najlepszy teatrzyk szkolny pt.: „Lokomotywa”.
W piątek, 23 września plac Grunwaldzki w Gniewie opanowała społeczność gniewskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Gniewie. Tego bowiem dnia, placówka obchodziła swoje święto. Uroczystości rozpoczęto mszą świętą, którą odprawił ksiądz proboszcz Zbigniew Rutkowski, w obecności księdza Michała Lala i kleryka Adama Malinowskiego, absolwentów gniewskiego liceum. Po nabożeństwie, z Gniewską Orkiestrą Dętą na czele, przemaszerowano na rynek Starego Miasta, gdzie miały miejsce dalsze uroczystości, związane także z 719. rocznicą nadania Gniewowi praw miejskich.
Ministerstwo Rozwoju uprzejmie przypomina, że rejestracja w CEIDG jest całkowicie bezpłatna.Na rynku funkcjonują firmy komercyjne przesyłające przedsiębiorcom oferty dokonania wpisu do prowadzonych przez siebie rejestrów. Wpis do tych rejestrów nie upoważnia do wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Polski. Ma on charakter czysto informacyjny czy reklamowy. Podanie przez przedsiębiorców swoich danych takim firmom, a także wniesienie ewentualnych opłat, jest całkowicie dobrowolne.
Pod hasłem „Weź paragon ze sobą” w całym kraju rusza ogólnopolska kampania informacyjna Ministerstwa Finansów. Akcja ma uświadomić Polakom z czym wiąże się nie wydawanie paragonów fiskalnych na stacjach paliwowych i nie zabieranie ich ze sobą w przypadku otrzymania. Kampania prowadzona będzie od września do listopada 2016 roku.
Sprzęt wojskowy, pokazy musztry, występy wojskowej orkiestry czy poszukiwanie skarbów pod okiem sapera to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na każdego, kto 25 września odwiedzi Gniew, biorąc udział w uroczystościach urodzinowych miasta. Zapraszamy!
Z okazji Gniewinek, 719. rocznicy nadania Gniewowi praw miejskich, na rynku Starego Miasta stanęła nowa wystawa fotograficzna pn. "Gniew i okolice - magiczne krajobrazy". Celem autorów zdjęć, StudiaA, było wspólne z mieszkańcami Gminy Gniew odkrycie piękna otaczającego nas miasta i okolic. Gniew jest miejscem o niezwykłym i wciąż nieodkrytym potencjale, które niewątpliwe odkryją Państwo, podczas oglądania wystawy. Serdecznie zapraszamy!
We wtorek, 20 września, dzieci z Przedszkola w Gniewie po raz kolejny wspólnie z wychowawcami świętowały Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Podobnie jak w latach ubiegłych opiekunowie postarali się, aby ten dzień był dla maluchów wyjątkowy.
To już dzisiaj! Wielkie świętowanie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. Henryka Mrossa w Gniewie! Organizatorzy serdecznie zapraszają rodziców, absolwentów oraz wszystkich przyjaciół do wspólnej zabawy z okazji "Święta Szkoły". Po mszy św. w intencji szkoły, która odprawiona zostanie dzisiaj o godz. 9:00 w kościele pw. św. Mikołaja w Gniewie, w samym sercu miasta będą miały miejsce: Piknik historyczny pn. „Gniew – gród średniowieczny”, czyli pokazy walk rycerskich, tańce dawne, a także otrzęsiny klas pierwszych, recital uczniów, gry i zabawy oraz wspólne grillowanie. Nie pozwól aby Cię to ominęło.
Nałogi to silne oraz nieodparte przyzwyczajenia do… Człowiek dotknięty różnego rodzaju uzależnieniami podlega uwarunkowaniom, które ograniczają lub paraliżują jego zdolność do podejmowania właściwych decyzji. Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Fabiana Wierzchowskiego w Gniewie umożliwiła uczniom szkoły podstawowej w Gniewie udział w warsztatach profilaktycznych pt. „Moje miasto wolne od nałogów”.
15 i 19 września uczennice gniewskiego gimnazjum odwiedziły Przedszkole Miejskie, by czytać dzieciom gniewskie legendy, bajeczki i wierszyki. Jak zawsze maluchy przyjęły gimnazjalistki serdecznie i wesoło. Po wysłuchaniu pięknego głośnego czytania był czas na wspólną zabawę, śpiew i konkursy. Od dzieci z grupy "Jeżyki" młodzież otrzymała nawet śliczną kolorową laurkę. Za ciepłe przyjęcie i mile spędzony czas dziękują Dyrekcji, Paniom i Dzieciom: Julia Simon, Łucja Kozłowska, Kornelia Waśniewska, Agata Górska, Zuzanna Szymborowska, Aleksandra Frymarska, Daria Kordowska, Wiktoria Stuczka oraz opiekun grupy Renata Górnik.
Fundacja im. Jana III Sobieskiego oraz Szkoła Podstawowa im. Jana III Sobieskiego serdecznie zapraszają na festyn kulturalny "Historia Piórem Zapisana", który odbędzie się dzisiaj, 23 września od godz. 16:00 do 18:00 na terenie boiska szkoły podstawowej. W programie m.in. Teatr Gargulec, warsztaty w skryptorium oraz liczne gry i zabawy. Szczegóły w załączniku.
Koordynator Regionalny tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki poszukuje wolontariuszy w Gniewie do zbudowania zespołu, który finalnie pomoże rodzinom w potrzebie. Nie bójmy się pomagać! Zgłoszeń dokonywać można na stronie www.superw.pl. Zachęcamy do udziału w programie!
W czwartek, 22 września, w Sali Kameralnej Powiatowej gniewskiej biblioteki podsumowany został konkurs „Spotkanie tekstu i obrazka – komiksowa historia Gniewu”. Niekwestionowanymi zwycięzcami okazali się trzej chłopcy: Mikołaj Brzycki, Mikołaj Zgubieński i Kacper Małolepszy. Koordynatorem projektu była pani Brygida Murawska, nauczyciel języka polskiego w gimnazjum w Gniewie.
W sobotę, 1 października w Gniewie oraz 8 października na terenach wiejskich gminy Gniew, odbędzie się zbiórka odpadów wielkogabarytowych. Zakład Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie, gdzie zostaną przewiezione odpady, czynny jest w soboty do godz. 14:00. W związku z tym, prosimy aby odpady wystawić w piątek wieczorem lub w sobotę do godz. 6:00 rano (w zabudowie wielorodzinnej - przy boksach, w zabudowie jednorodzinnej - przed posesję).
Gniew jest miastem fascynującym i pełnym tajemnic. W ostatnich latach udało się poszerzyć wiedzę o historii miasta dzięki prowadzonym od 2009 r. badaniom archeologicznym prowadzonym w kościele św. Mikołaja w Gniewie. Materiały, które udało się odkryć w ciągu ostatnich lat trafiały do konserwacji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dziś część z tych znalezisk zostanie po raz pierwszy pokazana szerszej publiczności.
Burmistrz Miasta i Gminy Gniew zawiadamia o rozpoczęciu konsultacji społecznych projektu "Lokalnego Programu Rewitalizacji miasta Gniew do 2020 roku". Konsultacje mają na celu zebranie od interesariuszy rewitalizacji uwag, opinii i propozycji dotyczących projektu. Konsultacje te przeprowadzone zostaną w okresie od 30.09.2016 r. do 31.10.2016 r. Szczegóły w załączniku.
Pomniki przyrody są w Polsce zaliczane do jednostkowych form ochrony przyrody. Obok walorów przyrodniczych i naukowych posiadają niebagatelną wartość turystyczną, o czym świadczą m.in. przykłady szlaków turystycznych zbudowanych na ich atrakcyjności. Warto więc zaznaczyć, że Gmina Gniew zamierza na przełomie 2016 i 2017 roku przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne i konserwacyjne pięciu pomników przyrody zlokalizowanych na naszym terenie.
Gimnazjum im. gen. J. Hallera w Gniewie oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. F. Wierzchowskiego serdecznie zapraszają na "Spotkanie tekstu i obrazka - komiksowa historia Gniewu", które stanowić będzie podsumowanie konkursu plastycznego oraz do wspólnego czytania legend gniewskich. Wszystko to już dzisiaj, 22 września od godz. 16:00 w Sali Kameralnej gniewskiej książnicy. Takie urodziny zdarzają się tylko raz na 719. lat, świętuj razem z nami zanurzając się w kolorowej historii Gniewu.
23 i 24 września odbędzie się Zbiórka Żywności "Podziel się posiłkiem". Artykuły spożywcze zbierane będą w sklepach Biedronka, Netto i Ślizex Market. Zapraszamy wolontariuszy do wzięcia udziału w tej akcji. Osoby chętne do pomocy proszone są o zapisy do p. Katarzyny Puczyńskiej.
Na zaproszenie siostrzanego stowarzyszenia dwuosobowa delegacja gniewskiego UTW w dniach 15- 17 wrzesień uczestniczyła w obchodach Jubileuszu 5 –lecia działalności Kołobrzeskiego Uniwersytetu III Wieku oraz IV Senioraliach organizowanych w woj. zachodniopomorskim.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych serdecznie zaprasza szkoły do udziału w programie „Lekcje z ZUS", Dotychczas dzięki projektowi swoją wiedzę o ubezpieczeniach społecznych poszerzyło blisko 30 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Projekt jest rekomendowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
W związku z niepokojącymi informacjami, dotyczącymi nielegalnego zakopywania przez hodowców padłej trzody chlewnej, przekazujemy informację Powiatowego Lekarza Weterynarii w Pruszczu Gdańskim, dot. zakazu grzebania zwłok zwierząt. Zachęcamy hodowców do zapoznania się z informacją.
Już po raz 16. uczniowie i nauczyciele ZSP Gniew wzięli udział w dużym przedsięwzięciu kulturalno - edukacyjnym, jakim jest Jarmark Cysterski w Pelplinie. Jego organizatorami są Starostwo Powiatowe w Tczewie, Miasto i Gmina Pelplin oraz Diecezja Pelplińska. Autorem scenariusza i reżyserem jarmarku jest nauczyciel historii z ZSP Gniew Jacek Ordowski. W imprezę angażowana jest młodzież ze szkół powiatu tczewskiego, a także wychowankowie ośrodków opiekuńczych.
Liczba biegaczy głodnych sportowej rywalizacji podczas III Biegu Gniewskiego dobiła do 400 osób, tym samym osiągnięto maksymalny limit uczestników. Jednakże nie oznacza to, że ominą Cię niesamowite, biegowe emocje. Zachęcamy wszystkich do kibicowania na trasie. Biegacze liczą na Wasze wsparcie! Do zobaczenia w sobotę, 24 września!
Grupa młodzieżowa Dzieci Klubu, przy współpracy Zespołu Szkół w Opaleniu, Stowarzyszenia Centrum Aktywnych-Gniew i Koła Gospodyń Wiejskich w Opaleniu serdecznie zaprasza do udziału w Gminnym Przeglądzie Małych Form Teatralnych, który odbędzie się 20 października o godz. 10.00 w Domu Kultury w Opaleniu. Do udziału w przeglądzie organizatorzy zapraszają uczniów szkół podstawowych (kl. IV- VI), gimnazjalnych oraz grupy zorganizowane z terenu gminy Gniew. Przedsięwzięcie dofinansowane ze środków gminy Gniew w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie upowszechniania kultury.