Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Oświadczenie czwórki radnych

Przedstawiamy dziś państwu oświadczenie grupy radnych, którzy łączą pełnienie funkcji w Radzie Miejskiej z funkcją sołtysa.

"Oszczędność dla gminy, a radny jest winny."

Radny może jednocześnie sprawować funkcje sołtysa, jest to zgodne z polskim prawem. Funkcja sołtysa wcale nie należy do zajęć usłanych różami, co doskonale potwierdzają ostatnie wybory na sołtysa, które odbyły się jedynie w 4 sołectwach, ponieważ w pozostałych nie było chętnych na to stanowisko. Sołtys jako włodarz wsi wybrany przez mieszkańców często głosi dobrą nowinę, ale równie często głosi tez nowinę złą, jak np. podwyżka za odpady. Nikt z nas nie lubi podwyżek, jednak czasami trzeba podjąć takie, a nie inne kroki i o takich podwyżkach zadecydować. Podwyżka za odpady została uchwalona ponieważ cena jaka obowiązywała do grudnia 2015 roku nie bilansowała się. Rada miejska uchwaliła podwyżkę, dotychczasową kwotę 11,80/os. zastąpiono kwotą 13,50/os. Taką informację muszą otrzymać wszyscy mieszkańcy do rąk własnych za potwierdzeniem odbioru. Obliczono, iż wysyłając takie informacje za pośrednictwem Poczty Polskiej gmina poniosłaby koszty ok. 32 tys. zł, aby zminimalizować te koszty zaangażowano sołtysów oraz urzędników do roznoszenia pism. Całkowity koszt tego przedsięwzięcia wyniósł ok. 11 tys. zł. Niestety w tym wszystkim nastąpiła przykra sytuacja. Jako sołtysi i radni jednocześnie, zostaliśmy poproszeni o doręczenie pism do mieszkańców, aby wspomóc urzędników, bo kto jak nie sołtys zna lepiej mieszkańców wsi. Zadanie to wykonaliśmy i zostaliśmy oskarżeni o łapówkarstwo oraz sprzedaż swojego głosu. Przyjmując to zadanie nie pomyśleliśmy o tym, że łamiemy prawo. Przyjmując wynagrodzenie nie byliśmy świadomi, że robimy cos złego. Praca została wykonana, według urzędników pieniądze zaoszczędzone, a teraz obwinia się nas o umyślne łamanie prawa i sprzedaż głosu.

Oświadczamy, iż zwróciliśmy pieniądze, które otrzymaliśmy jako wynagrodzenie za doręczenie owych pism i przykro nam, że urzędnik, który powinien być zorientowany w przepisach prawa ( art. 24.d ust. o samorządzie gminnym) podpisał z nami takie umowy, a nie powinien tego zrobić.

Uważam, że artykuł, który ukazał się w Expressie gniewskim z dnia 01.06.2016 r. jest bardzo krzywdzący i kłamliwy ( jak większość artykułów zawartych w tym piśmie) dla nas jako radnych, a autor tego artykułu nie miał nawet odwagi się pod nim podpisać."

 

Małgorzata Gajewska,

Wiesława Kraińska,

 Alojzy Klimczak,

Tadeusz Netkowski

Data publikacji: 2016-06-03 10:14

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.