Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Eksperymentalna wycieczka gniewskich zwycięzców

Za nimi wspaniała lekcja przyrody, fizyki, chemii, historii i geografii, a przede wszystkim ciekawości motywującej do nieustannego odkrywania otaczającego nas świata. Wyprawa do gdyńskiego Centrum Nauki Experyment była nagrodą dla młodych twórców, których prace zwyciężyły w konkursie „Kronika Gniewskiej Rodziny”. Nie zabrakło ciekawych doświadczeń i wrażeń, które na długo pozostaną w pamięci.

Adresowany do uczniów szkół z miasta i gminy Gniew konkurs był III edycją cyklu „Dla Gniewu: wczoraj, dziś i jutro”, cieszącego się dużym zainteresowaniem ze względu na skłaniające do myślenia zadania i atrakcyjne nagrody. Formuła łączy kreatywność z nauką: pobudza wyobraźnię oraz zachęca młodych ludzi do pogłębiania wiedzy na temat walorów ich małej ojczyzny, wzmacniając jednocześnie patriotyzm lokalny i poczucie dumy z bycia mieszkańcem Gniewu.

W „Kronice Gniewskiej Rodziny” zadaniem uczestników było odnalezienie pamiątek, wspomnień dziadków czy albumów sprzed 40 lat, a następnie pokazanie ich w twórczy sposób. Głównym kryterium oceny prac była pomysłowość.

Tak kreatywne zadanie wymagało równie kreatywnych nagród. Dlatego 26 laureatów konkursu udało się na wycieczkę do gdyńskiego Centrum Nauki Experyment, w którym odkrywanie wiedzy łączy się z zabawą w wyjątkowy sposób, tworząc niezapomnianą „mieszankę wybuchową” – w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Jakie atrakcje czekały na młodych twórców? Mogli na przykład dowiedzieć się, jak będą wyglądali za 30 lat i odkryć tajniki funkcjonowania ludzkiego organizmu, stając się małą krwinką w wielkim sercu.

-Najbardziej podobała mi się komora serca, która była jednocześnie placem zabaw ze zjeżdżalnią – stwierdził Paweł Szumal z klasy II e gniewskiej szkoły podstawowej, autor pracy, której przyznano wyróżnienie specjalne.  Experyment odsłonił też przed uczestnikami wycieczki ciekawostki związane z przyrodą, pokazując jak wygląda proces ewolucji i powstawania nowych gatunków. -Najbardziej podobało mi się „kółko, w którym można było biegać jak chomik” oraz możliwość stworzenia własnego zwierzęcia. Mi wyszedł „bawół – podsumowała Julia Gruszczyńska z VI a gniewskiej podstawówki. Finaliści konkursu mogli także poznać prawa fizyki z tej lepiej przyswajalnej, bo doświadczalnej strony. Wywoływali tornada i wiry za pomocą specjalnie skonstruowanych tub, odkrywali też dźwięki, które potrafią wydobywać z siebie sople lodu. Właśnie one najbardziej zachwyciły Zuzannę Pomierską z IV klasy szkoły podstawowej z Tymawy. Świetnie bawili się nie tylko uczniowie, ale także opiekunowie, którzy wybrali się na wycieczkę razem z nimi – każdy znalazł tu coś dla siebie.  

Konkurs „Kronika Gniewskiej Rodziny” wpisuje się w tegoroczne obchody „Roku Kronikarzy Gniewskich” upamiętniające osoby, które mają swoje zasługi w uwiecznieniu dziejów miasta. Sięgnięcie do historii sprzed kilku dekad nawiązuje także do 40-letniej obecności Zakładu w Gniewie. Zebrane przez dzieci materiały posłużą do stworzenia „Kroniki gniewskiej rodziny”, łączącej wspomnienia mieszkańców w jedną, fascynującą historię.

Więcej zdjeć na stronie: https://www.facebook.com/GminaGniew/photos/?tab=album&album_id=1039868246061986.

 

Data publikacji: 2016-06-27 12:07
  • Eksperymentalna wycieczka gniewskich zwycięzców
  • Eksperymentalna wycieczka gniewskich zwycięzców
  • Eksperymentalna wycieczka gniewskich zwycięzców

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.