Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Międzynarodowo w Opaleniu

Zespół Szkół w Opaleniu miał w czerwcu gości z Ukrainy. Uczniowie ze szkoły językowej z miasta Browary przyjechali do Polski, aby poznać naszą kulturę, podszkolić się w języku polskim i angielskim. Nasi uczniowie znowuż mogli w praktyce podszkolić swoje umiejętności w języku angielskim. Czerwcowa wizyta w Opaleniu to początek dłuższego przedsięwzięcia, które zakończyć ma się w 2020 r. międzynarodową debatą.

„Letnia szkoła języka polskiego” to projekt, z którym w zeszłym roku Zespół Szkół w Opaleniu startował o dofinansowanie do Narodowego Centrum Kultury. Co prawda projekt przeszedł część formalną, ale wsparcia finansowego nie udało się uzyskać. Nie przeszkodziło to jednak dyrekcji opaleńskiej placówki, która dzięki wsparciu sponsorów i środków własnych szkoły mimo wszystko postanowiła zrealizować przedsięwzięcie.  
I tak, 12 czerwca, grupa 23 uczniów i nauczycieli wyjechała z Browar (niedaleko Kijowa), aby do siebie wrócić dopiero 26 czerwca. W tym czasie byli nie tylko w Opaleniu i Gniewie, ale i w Warszawie, Gdańsku i Toruniu. Każdego dnia musieli oni jednak także wziąć udział w lekcjach w opaleńskiej szkole. Ukraińscy uczniowie wraz z polskimi kolegami szkolili swoje umiejętności językowe i poznawali swoją kulturę.-Uczę się języka polskiego od 4 lat dlatego nie mam już problemów z porozumiewaniem się w waszym kraju. Co zauważyłam jako pierwsze, to, to że macie rok szkolny o miesiąc dłuższy niż u nas- mówiła Nastka Skuratowska. –Ja zaczęłam się uczyć języka polskiego bo wydał mi się bardzo ciekawy. Teraz oprócz niego uczę się jeszcze angielskiego i japońskiego- mówiła ukraińska gimnazjalistka Barbara Zarzycka. Młodzi ludzie z Browar bardzo szybko zaprzyjaźnili się z polską młodzieżą. –Poznałam tu bardzo fajnych ludzi, już jesteśmy znajomymi na facebooku. Potwierdziło się to co myślałam już wcześniej, chciałabym bowiem kiedyś móc mieszkać w Polsce- opowiadała natomiast Elżbieta Demczenko. Podobnego zdania był także Artym Jarmolenko, który też planuje w przyszłości uczyć się w naszym kraju.

Ukraińscy uczniowie rozdzieleni zostali na kilka grup i tym samym przydzieleni do kilku klas. Zgodnie z planem uczestniczyli w lekcjach historii, polskiego, biologii, chemii, geografii i innych. To były normalne lekcje, choć momentami robiło się bardzo wesoło. Do „dogadywania się” służył uczniom język polski, ukraiński, angielski, a także język gestów i min, który często ratował najtrudniejsze sytuacje.

Młodzi ludzie oprócz wspólnej nauki, brali udział w warsztatach, wycieczkach, wspólnie z polskimi kolegami grali w gry zespołowe, kibicowali podczas meczów Euro 2016 i tańczyli.

Podczas wizyty podpisano między szkołami umowę o wzajemnej współpracy w zakresie rozwoju języków obcych. –Docelowo chcielibyśmy nawiązać partnerstwo ze szkołami z Ukrainy, Litwy, Czech i Niemiec. Wszystkich nas ma łączyć język angielski. Chcemy uczyć naszych podopiecznych kultury przygranicznej. Do roku 2020 chcielibyśmy natomiast stworzyć taką bazę, abyśmy mogli stworzyć debatę językową tych wszystkich szkół. Chcemy zbudować partnerstwo między nami. To co teraz roimy to początek dłuższej współpracy. Chcielibyśmy też bowiem, aby nasi uczniowie także mogli odwiedzić szkoły partnerów- mówił Mirosław Narloch, dyrektor Zespołu Szkół im. J. Czyżewskiego w Opaleniu.

Jeżeli ktoś chciałby dowiedzieć się więcej o wizycie ukraińskiej młodzieży w Opaleniu zajrzeć może na stronę szkoły: http://www.zsopalenie.pl/. Tam zamieszczane były informacje o każdym dniu pobytu grupy w Polsce.

Galeria zdjęć z wizyty dostępna jest także na stronie: https://www.facebook.com/GminaGniew/photos/?tab=album&album_id=1040479112667566.

Data publikacji: 2016-06-28 12:14
  • Międzynarodowo w Opaleniu
  • Międzynarodowo w Opaleniu
  • Międzynarodowo w Opaleniu
  • Międzynarodowo w Opaleniu
  • Międzynarodowo w Opaleniu
  • Międzynarodowo w Opaleniu

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.