Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Wykopaliska archologiczne - relacja

Od 4 lipca trwają badania archeologiczne w kościele pw. św. Mikołaja w Gniewie. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wykopalisk codziennie o godz. 13.00. W niedziele, prace archeologów można oglądać tuż po mszy świętej o godz. 12.30. Zapraszamy na krótką relację z jednego ze spotkań.

W miejscu gdzie odbywają się wykopy, tj.  w kościele pw. św. Mikołaja w Gniewie, znaleziono już wiele pochówków, głównie pochodzących z XVIII w. Wskazuje na do fakt, iż wszystkie trumny, które odkryto są malowane. W XVII w. nie obowiązywał jeszcze zwyczaj malowania trumien. Były one bowiem owijane jedwabiem, bądź wysokiej jakości płótnem zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Podczas poprzednich wykopalisk znajdowano czarne trumny z białym krzyżem na wieku, natomiast w tym roku jedna z trumien jest biała z czarnym krzyżem na wieku, co mogłoby sugerować pochówek dziecięcy. Jednakże jest to pochówek dorosłej osoby, badacze nie wiedzą jednak, co mogłoby to oznaczać. Aczkolwiek są pewni, że są to tzw. pochówki antywampiryczne, na co wskazują położone sierpy oraz głazy pod brodą.

- Tak naprawdę „pochówki antywampiryczne” to takie hasło, bowiem w ten sposób chowano osoby, które w tamtych czasach postrzegane były jako złe, tj. miały do czynienia z alchemią bądź innymi nietolerowanymi wówczas zachowaniami. W całej Polsce istnieją zapisy, które opisują tego typu pochówki, według których w ten sposób chowano grzeszników, aby deptała po nich jak największa ilość osób. – mówiła Małgorzata Grupa, prowadząca badania archeologiczne w Gniewie.

Prowadząc badania na obszarze całego kraju, tego typu pochówki znajdowano poza kościołem, głównie na cmentarzach. Archeolodzy nie mieli jeszcze okazji badać pochówków antywampirycznych na terenie kościoła, co potwierdza wyjątkowość znaleziska.

- Rodzina, która chowała te osoby musiała mieć niesamowitą ilość pieniędzy, aby chować swoich bliskich w kościele i to w nawie głównej. – dodała archeolog.

Pani Małgorzata Grupa, zwracała również szczególną uwagę na ilość bogactwa w wyposażeniu trumien, które demonstrują przynależność do najwyższej grupy społecznej.

- Najbardziej interesujący, a jednocześnie najbogatszy pochówek z tego sezonu, jest pochówkiem dziecka, takiego do roku. Trumna typowo malowana na czarno, jednakże na jej wieku znaleźliśmy dużo sztucznych kwiatów, w tym bukiet z bukszpanu, którego listki zostały pomalowane na kolor złoty. Co jest wyjątkowe, jego gałązki nie były, jak nam się wcześniej wydawało, zanurzane w farbie, a malowane każda z osobna. Złocona jest tylko ich prawa strona, więc wykonano tu pracę wręcz jubilerską. – relacjonowała Małgorzata Grupa.

- Na ten moment można opowiedzieć historię mieszkańców Gniewu, która liczy już prawie 600 lat. - dodała.

I Ty masz możliwość poznać ją osobiście, codziennie o godz. 13.00 w kościele pw. św. Mikołaja w Gniewie. Natomiast w niedziele, prace archeologów można oglądać tuż po mszy świętej, która odbywa się o godz. 12.30.

 

Data publikacji: 2016-07-12 13:03
  • Wykopaliska
  • Wykopaliska
  • Wykopaliska

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.