Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Tajemnice piaseckiego kościoła odkrywane przez archeologów

We wtorek, 12 lipca archeolodzy z Torunia, prowadzący badania w gniewskim kościele, rozpoczęli prace również w kościele pw. Narodzenia NMP w Piasecznie. To właśnie tam, badacze sprawdzają kryptę, znajdującą się pod prezbiterium miejscowego kościoła. Minęły zaledwie dwa dni badań, a odkrywców już zdumiewa zawartość krypty.

W związku z tym, że krypta przez wiele lat była dostępna dla miejscowej ludności, dzięki otworowi wentylacyjnemu, pierwsze prace polegały na pracach porządkowych wnętrza podziemnego pomieszczenia. Obecnie badacze inwentaryzują materiał zabytkowy, znajdujący się poza poszczególnymi pochówkami. Kolejna faza to ewidencja pochówków i próba określenia osób pod względem antropologicznym. W zależności od sytuacji w krypcie, archeolodzy prowadzić też będą prace ziemne wzdłuż jednej ze ścian krypty, do której prowadzi najprawdopodobniej szyja z ceglanymi schodami, która znajduje się pod płytą grobową na styku nawy głównej i prezbiterium.

- Na razie trudno jest określić, kto pochowany jest w krypcie, bo brak jest w źródłach pisanych takich informacji, ale mamy nadzieję, że zapisy na szczytach trumien dadzą nam odpowiedź – mówiła dr hab. Małgorzata Grupa.

Dziś, po pierwszych dniach prac w krypcie, podejrzewa się, że spoczywa w niej ksiądz Arendt, proboszcz piaseckiej parafii w latach 1750 -1808. Z wnętrza krypty archeolodzy wyciągnęli spore ilości kości, jednak na obecną chwilę, ciężko stwierdzić, ile ciał może być pochowanych pod prezbiterium. W czasie prac natknięto się także na znaczne pozostałości szat. Wśród nich znaleziono dobrze zachowany pas kontuszowy. –To czwarty albo piąty pas, który udało nam się znaleźć w historii naszych badań – mówi dr Grupa. Wyciągnięte elementy stroju są bogato zdobione – oplatane złotymi nićmi, z cekinami, koralikami i jedwabiem.

O dalszych ciekawostkach z piaseckiej krypty, już niebawem.

Data publikacji: 2016-07-14 13:14
  • Tajemnice piaseckiego kościoła odkrywane przez archeologów
  • Tajemnice piaseckiego kościoła odkrywane przez archeologów
  • Tajemnice piaseckiego kościoła odkrywane przez archeologów

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.