Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Tego nie ma nawet w Luwrze, czyli co odkryto w piaseckiej krypcie

Dobiega końca kolejny sezon prac archeologicznych w gminie Gniew. Tym razem archeolodzy i historycy zajęli się nie tylko kościołem św. Mikołaja w Gniewie, ale też świątynią pw. Narodzenia NMP w Piasecznie. I tam właśnie w tym roku natrafiono na najcenniejsze znaleziska. Mimo, że badana krypta była wcześniej wielokrotnie plądrowana, naukowcy trafili w niej na ślady wyjątkowej tkaniny. W środę, 27 lipca, na miejscu badań w Piasecznie odbędzie się konferencja prasowa, podsumowująca dotychczasowe znaleziska.

Konferencja przeznaczona jest nie tylko dla dziennikarzy, ale także dla wszystkich osób, które interesują się historią regionu i archeologią. Dlatego już dziś zapraszamy w najbliższą środę (27 lipca) na godzinę 11.00 do kościoła Narodzenia NMP w Piasecznie.

Przypominamy jednocześnie, że archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu postanowili w tym roku zbadać kryptę, mieszczącą się pod prezbiterium piaseckiego kościoła. Ich celem było sprawdzenie, w jakim okresie wykorzystywana była krypta, czy była odwiedzana w między czasie przez ludzi, czy da się stwierdzić, z jakiego okresu są pochówki, i ewentualnie, kto jest pochowany w tej krypcie. –Szybko, udało nam się ustalić „szyję”, czyli zejście do krypty. Spodziewaliśmy się, że będzie tam bałagan, bo została ona zamurowana dopiero w latach 60 ubiegłego wieku, ale nie spodziewaliśmy się, aż takiego rozgardiaszu. Wszystko było połamane, porozrzucane i pomieszane – mówi dr hab. Małgorzata Grupa, kierująca pracami w gminie Gniew od 2009 r.

Pierwszym krokiem archeologów, było więc uporządkowanie zastanego materiału. Już w tej chwili jednak udało się ustalić tożsamość jednej z pochowanych tam osób. Był to zmarły w 1808 roku piasecki proboszcz Arendt. Największym znaleziskiem okazały się jednak fragmenty niezwykłej tkaniny, pochodzącej najprawdopodobniej z XVIII wieku. – Jest ona niezwykle bogato tkana i na dodatek haftowana. Układ nici metalowych jest zrobiony w taki sposób, jakby fragmenty materiału tkane były jak aksamit, ale nicią metalową. Do tego są jeszcze wyhaftowane ornamenty jedwabną nicią z metalowym oplotem. Przez 30 lat pracy nie natrafiłam na tkaninę, która by mnie wprawiła od razu w taki zachwyt. To prawdziwy unikat, tego nie ma nawet w Luwrze – tłumaczy dr hab. Małgorzata Grupa.

Prace w kościele Narodzenia NMP będą najprawdopodobniej kontynuowane także w 2017 r., ponieważ archeolodzy podejrzewają, że w „świątyni słynącej z cudów” znajdują się jeszcze dwie inne krypty.

Data publikacji: 2016-07-25 15:00

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.