Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Vivat Kociewiacy! Krzyżacy zostali pokonani

W niedzielę, 31 lipca, podczas szóstego już Festiwalu Dziedzictwa Regionalnego „ Krzyżacy kontra Kociewiacy” rycerze zakonni ponieśli klęskę. Lepsi okazali się Kociewiacy, którzy śpiewem i tańcem przekonali widownię, że to właśnie im należy się laur zwycięstwa. Podziwiający kociewskie popisy ochoczo stanęli do konkurencji przeciągania liny, by wspomóc swoich faworytów. Nagrodzono także laureatów konkursów „ Piękna Wieś Pomorska 2016” i „ Piękne Miasto Gniew 2016”. Miecz Burmistrz Gniewa trafił w ręce Arkadiusza Małkowskiego. Super Kociewianką została Paulina z Gniewa, zaś Super Kociewiakiem Paweł z Kwidzyna.

Festiwal rozpoczął barwny korowód rycerzy, dwórek, przedstawicieli zespołów regionalnych, który przeszedł ulicami Gniewa. Na jego czele Gniewska Orkiestra Dęta pod batutą Jadwigi Mielke, dyrektor miejskiej książnicy, a także Burmistrz Miasta i Gminy Gniew Maria Taraszkiewicz- Gurzyńska i Wielki Mistrz Krzyżacki Jacenty z Ordowa.   Na cztery strony świata zabrzmiał hejnał. Nie minutą ciszy, lecz gromkimi oklaskami uczczono pamięć dwóch miłośników Kociewia i tegoż festiwalu: Jana Ejankowskiego i Wojciecha Szulca. -Gniew to wspaniałe miasto. Jest świadectwem wielowiekowej tradycji, którą kultywuje się do dziś – mówił prowadzący imprezę brat Roman z Opactwa Cysterskiego z Pelplina. Po oficjalnym otwarciu zmagań regionalnych Burmistrz Gniewu przekazała klucze do miasta Mistrzowi Jacentemu. Klucz podstępnie chciały odzyskać panie z grupy „ Aktywni na Plus”.

Podczas imprezy nagrodzono laureatów konkursów „ Piękna Wieś Pomorska 2016” i „ Piękne Miasto Gniew 2016”. W kategorii „ Piękna Wieś Pomorska 2016” I m-ce zajęła Ilona Kołodziejczak, a wyróżniono miejscowość Jeleń. W kategorii „ Piękne Miasto Gniew 2016” wyróżniono: wspólnotę mieszkaniową ul .Partyzantów 5, wspólnotę ul. 27 stycznia 8 oraz Przedszkole Miejskie w Gniewie. -Dziękuję wam za to, że przyczyniacie się do tego, by nasza gmina piękniała– mówiła burmistrz.

Następnie rozpoczęto zmagania dwóch kultur. „Czy ta walka ma jakiś sens?” – pytali muzycznie Mistrza Jacentego „ Aktywni na Plus”. Po stronie kociewskiej stanęli: Aktywni na Plus, Błękitna Wstęga, Piaseckie Kociewiaki i Psiotrowe Dziewuchy. W ich wykonaniu można było usłyszeć znane i lubiane kociewskie utwory, a także piosenki współczesne. Krzyżacy zaś, średniowiecznym tańcem oraz orężem, próbowali przekonać do siebie zgromadzona publiczność. Nie da się ukryć, że walki rycerskie oglądano z zapartym tchem. Po wyczerpującym pojedynku „Miecz Burmistrz Gniewa” trafił w ręce rycerza Arkadiusza Małkowskiego.

Wielką atrakcją okazała się konkurencja mająca na celu wyłonienie Super Kociewianki i Super Kociewiaka. Do walki o ten zaszczytny tytuł stanęło pięć par, również wójt Morzeszczyna Piotr Laniecki z małżonką, którzy wspierali morzeszczyński zespół „ Psiotrowe Dziewuchy”. Super Kociewianką została Paulina z Gniewa, zaś Super Kociewiakiem Paweł z Kwidzyna.

O ostatecznym wyniku decydowało przeciąganie liny. -(…) wszyscy stawajta i na swoją stronę lina przciągajta– zachęcała „ Błękitna Wstęga”. Silniejsi okazali się Kociewiacy, a Krzyżacy już zapowiedzieli odwet.

Organizatorem festiwalu była Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. F. Wierzchowskiego w Gniewie. Realizatorami imprezy byli: Chorągiew Zaciężna "Apis", Zespół Folklorystyczny Psiotrowe Dziewuchy, Zespół Folklorystyczny "Błękitna Wstęga", Zespół Folklorystyczny "Piaseckie Kociewiaki", Aktywni na Plus.

Galerie zdjęć z wydarzenia na stronach: https://www.facebook.com/GminaGniew/photos i https://www.facebook.com/Powiatowa-i-Miejska-Biblioteka-Publiczna-w-Gniewie

Data publikacji: 2016-08-01 10:40
  • Vivat Kociewiacy! Krzyżacy zostali pokonani
  • Vivat Kociewiacy! Krzyżacy zostali pokonani
  • Vivat Kociewiacy! Krzyżacy zostali pokonani
  • -
  • -
  • -

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.