Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Starcie dwóch Wazów w Gniewie

Już po raz piętnasty na Zamku w Gniewie zorganizowano największą w Europie inscenizację historyczną, w której jedną z głównych ról odgrywała husaria. Po raz kolejny doszło do Wielkiej Bitwy pomiędzy Szwedami a Polakami. Impreza historyczna „Vivat Vasa” odbyła się w ostatni lipcowy weekend, 30 i 31 lipca.

Punktem kulminacyjnym był, tradycyjnie już, wieczorny spektakl historyczny „Jak Polacy ze Szwedami A.D 1626 pod Gniewem wojowali” oraz parada z pochodniami wojsk i publiczności ulicami Gniewu. - Czasy Rzeczypospolitej bywały niespokojne. Godzi się zatem przypomnieć te momenty, gdzie krew polskich żołnierzy dała zasiew przyszłości – mówił kasztelan Jarosław Struczyński, witając licznie zgromadzoną publiczność.

Salwą armatnią i modlitwą Anioł Pański rozpoczęto dwudniowe widowisko. Podziwiano egzercerunki chorągwi husarskiej, musztrę autoramentu cudzoziemskiego, pojedynki szlachecki, sceny poważne i komiczne z życia wojennego i obozowego. Można było także spróbować swoich sił w zażywaniu muszkietów. Widzowie dowiedzieli się m.in., że żołnierze - pikinierzy wspierali muszkieterów. Ich broń, pika, mierzyła od 3,5 do 5 metrów, zakończona była grotem, a zadaniem oddziału było powstrzymanie szarży kawalerii.

Wielką humorystyczną atrakcją okazał się „Histeryczny Mecz” Polska – Szwecja, w którym wojska spotkały się po raz pierwszy na polu gry. Po odśpiewaniu hymnów obu państw („Dancing Queen” i „Ona tańczy dla mnie”) rozpoczął się zaciekły pojedynek. Sędzia główny Beata zdecydowała, że zwyciężyli Szwedzi. Polacy zapowiedzieli wieczorny rewanż.

Gonitwy pocztów husarskich z kopią, szablą, pałaszem i koncerzem podziwiano podczas Gniewskiego Turnieju Husarskiego. Publiczność z niecierpliwością oczekiwała wieczora i spektaklu historycznego „Jak Polacy ze Szwedami A.D 1626 pod Gniewem wojowali”. Wszystkie pułki przemaszerowały przez plac turniejowy, prezentując swój oręż i chęć walki. Szczęk żelaza, huk wystrzałów i jęki rannych wypełniły zamkowe mury. Po wyczerpującym boju, w rytmie poloneza, zwycięzcy i zwyciężeni opuścili pole walki, by wziąć udział w paradzie z pochodniami ulicami miasta. Na zakończenie niebo rozświetliły sztuczne ognie.

Bitwa „Vivat Vasa” rozgrywa się w realiach wojny pruskiej z 1626 roku, podczas której pod Gniewem spotkały się armie dwóch królów z rodu Wazów - Zygmunta III Wazy, króla polskiego oraz Gustawa II Adolfa, króla szwedzkiego. Bój był zażarty, a o zwycięstwie zdecydowały rzuty karne.

Polacy zrealizowali swój cel, ponieważ zagrodzili Szwedom drogę na północ i obronili tym samym Gdańsk. Szwedzi zaś nie stracili zamku w Gniewie i również zachowali siłę bojową swojej armii.

 

Więcej zdjęć z imprezy m.in na stronie: https://www.facebook.com/GminaGniew/photos/?tab=album&album_id=1061445927237551.

Data publikacji: 2016-08-01 11:02
  • Starcie dwóch Wazów w Gniewie
  • Starcie dwóch Wazów w Gniewie
  • Starcie dwóch Wazów w Gniewie
  • Starcie dwóch Wazów w Gniewie
  • Starcie dwóch Wazów w Gniewie
  • Starcie dwóch Wazów w Gniewie

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.