Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Warzywno-owocowy koktajlowy zawrót głowy

Łatwe w przygotowaniu, kolorowe i zdrowe – koktajle! Skomponowane na bazie sezonowych, polskich warzyw i owoców dostarczają wielu potrzebnych witamin i składników odżywczych. O drogocennych właściwościach koktajli i korzyściach płynących z włączenia ich do codziennej diety przekonuje Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska, ekspert ds. żywienia kampanii „Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców”.

Z początkiem 2016 roku pojawiła się Nowa Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Przesuniecie warzyw i owoców na pierwsze miejsce wśród produktów spożywczych zalecanych do spożycia oznacza, że powinny one stanowić co najmniej połowę tego, co jemy.

Sałatki, surówki lub dodatki do obiadów bądź kanapek to standardowe formy wkomponowania warzyw i owoców do codziennej diety. Chcąc jednak urozmaicić menu, można postawić na modne koktajle, lekkostrawną i łatwo przyswajalną formę dostarczenia organizmowi witamin i składników mineralnych. Korzyścią płynącą z tego sposobu przyrządzania posiłków jest możliwość spożywania warzyw i owoców głównie na surowo, co pozwala wydobyć z nich maksimum wartości odżywczych, jakie w sobie zawierają.

Chcąc przyrządzić odżywczy koktajl, dobry na śniadanie, który da moc i energię na cały poranek, można przygotować napój na bazie jogurtu lub kefiru (jako źródła białka), dodać do niego orzechy i owoce, takie jak brzoskwinie, nektarynki, morele lub śliwki, które mają w swoim składzie najwięcej cukrów prostych. Z warzyw do tego typu koktajlu godne polecenia są marchewka i burak. Dodać można również kasze, np. jaglaną lub płatki owsiane czy otręby. Dzięki temu posiłek ten zostanie wzbogacony o dodatkowe wartości odżywcze i zapewni na długo uczucie sytości.

Koktajl może być również prawdziwą bombę witaminową. Wystarczy zmiksować jagody, jabłko, maliny, truskawki oraz porzeczki. Z warzyw, dla urozmaicenia, można sięgnąć po pomidora, buraka, jarmuż, szpinak czy natkę pietruszki. Taki witaminowy napój powinien składać się z przynajmniej czterech składników.

Doskonałym zestawem na poprawę odporności będzie koktajl z dodatkiem natki pietruszki, kapusty, pomidorów, jarmużu oraz papryki, doprawiony czosnkiem. Wybierając owoce można sięgnąć po borówkę, żurawinę, maliny, wiśnie oraz porzeczki.

– Regularne spożywanie warzywno-owocowych koktajli może znacząco przyczynić się do poprawy kondycji organizmu oraz pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Taki zdrowy i kolorowy napój z pewnością spodoba się i zasmakuje również najmłodszym, którzy samodzielnie będą mogli skomponować go z ulubionych warzyw i owoców.  Dzięki temu, że są łatwe w przygotowaniu i wyjątkowo smaczne, mogą stanowić alternatywę dla drugiego śniadania, podwieczorka czy przekąski w ciągu dnia. Sprawdzą się także podczas pobytu w szkole, w pracy, a także podczas podróży. Zachęcam, abyśmy dowolnie miksowali polskie, sezonowe warzywa i owoce w koktajlach oraz korzystali z ich dobroczynnych właściwości – przekonuje Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska, ekspert ds. żywienia kampanii „ Pora na pomidora”.

Dla urody zaleca się, aby koktajl był przygotowany na bazie takich warzyw i owoców jak marchewka, dynia, jabłko, truskawka czy gruszka. Z kolei zielony jarmuż, natka pietruszki, ogórek, pomidor, szpinak oraz żurawina znakomicie sprawdzą się przy oczyszczeniu organizmu. Wykorzystując moc malin, borówek, szpinaku czy kiszonych buraków można znacząco wpłynąć na przyspieszenie metabolizmu.  

Działania sfinansowane ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Organizatorem kampanii jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Więcej informacji na stronie internetowej kampanii oraz na profilu na Facebooku:

www.poranapomidora.com

www.facebook.com/PoranaPomidora

Data publikacji: 2016-08-29 08:59

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.