Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Artystyczna ulica - lokalni muzycy umilali czas przechodniom

W każdą sobotę od 18 czerwca do 31 sierpnia w godz. 9:00 – 13:00 na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego oraz placu Grunwaldzkiego można była posłuchać występów lokalnych twórców z terenu gminy Gniew. W ramach projektu Artystyczna ulica, na Starym Mieście wystąpili (niektórzy dwukrotnie): Kontakt-Bit, Ryszard Połomski, Burczybas, Grzegorz Justa, Rodzina i przyjaciele Państwa Karzyńskich, Wiesław Igielski oraz Ireneusz Kamiński.

Oddajmy hołd bohaterom tamtych dni

Dzisiaj, 1 września mija 76. rocznica wybuchu II wojny światowej. 1 września 1939 roku, to data szczególna w historii naszego kraju. Oddajmy więc hołd bohaterom tamtych dni i dowiedzmy, że pamięć o nich jest ciągle żywa.

 • Pamiętamy!
  Pamiętamy!
 • Pamiętamy!
  Pamiętamy!
 • Pamiętamy!
 • Pamiętamy!
  Pamiętamy!
 • Pamiętamy!
  Pamiętamy!
 • Pamiętamy!

Szkołę czas zacząć

Jak co roku, pierwszego września, do szkół wrócili uczniowie. Dziś na szkolnych boiskach i aulach wspominano wakacje, opowiadano przygody i witano nauczycieli. Wszystkim uczniom w tym nowym roku szkolnym życzymy samych dobrych ocen i ciekawych zajęć.

Lipa węgierska

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku przekazuje pismo dotyczące toksyczności lipy węgierskiej. Zachęcamy do zapoznania się z treścią listu.

Muzyczne pasje

Prywatne Ognisko Muzyczne Izabeli Chyły w Gniewie przyjmuje zapisy w roku szkolnym 2016/17 na naukę gry w klasie: fortepian, gitara klasyczna, keybard, akordeon, trąbka, puzon i indywidualne zajęcia wokalne. Szczegóły pod numerem telefonu 608 075 654.

Cło wczoraj i dziś

Fabryka Sztuk oraz Izba Celna w Gdyni serdecznie zapraszają na wystawę historyczną „Cło wczoraj i dziś". Ekspozycję można zwiedzać do 6 września w siedzibie Fabryki Sztuk przy ul 30 Stycznia 4.

Wakacje na sportowo

Bez wątpienia zajęcia rekreacyjno – sportowe organizowane przez Gminny Ośrodek Sportu w Gniewie w ramach „Wakacji na sportowo” cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych mieszkańców gminy Gniew. Przez okres przerwy wakacyjnej dzieci uczestniczyły w wyjazdach na basen, kręgle, rodzinnie odwiedzały parki rozrywki, a przede wszystkim brały udział w wielkiej, wakacyjnej przygodzie

Mobilny Punkt Informacyjny

Specjaliści ds. Funduszy Europejskich, w ramach prowadzonych działań, odwiedzą 9 września Dom Przedsiębiorcy w Tczewie, (ul. Obrońców Westerplatte 3) w godzinach 11:00-14:00, w tym czasie zapraszają wszystkich zainteresowanych na ​bezpłatne indywidualne konsultacje dotyczące wsparcia z Funduszy Europejskich.

Uzyskaj wsparcie

Informujemy, że Powiatowy Urząd Pracy w Tczewie podpisał umowę o dofinansowanie projektu„Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy w powiecie tczewskim II”. Zobacz jakie wsparcie możesz uzyskać.

Narodowe czytanie w Gniewie

Już jutro, 3 września  o godz. 16:00 w Sali Kameralnej gniewksiej biblioteki odbędzie się Narodowe Czytanie powieści Henryka Sienkiewicza "Quo vadis". Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła para prezydencka. Zapraszamy serdecznie wszystkich miłośników literatury.

Wielki Odpust Królowej Pomorza

Serdecznie zapraszamy wszystkich parafian, okolicznych mieszkańców oraz pielgrzymów do udziału w uroczystościach odpustowych, które potrwają do 18 września 2016 r. w Piasecznie. Zachęcamy do zapoznania się z szczegółowym programem Wielkiego Odpustu Narodzenia NMP w Piasecznie.

Tańce świata na pożegnanie lata

We wtorek, 30 sierpnia, w kościele p.w. św. Mikołaja w Gniewie odbył się koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod batutą Ariela Ludwiczaka. Motywem przewodnim były tańce świata na pożegnanie lata. Odsłonięte zostały także odrestaurowane XVII-wieczne freski. Występ uświetnił również przypadającą w tym roku 70-tą rocznicę powstania Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Marysieńka” w Gniewie.

Apel do rodziców

Drodzy rodzice wakacje szybko minęły i już ponownie nasze dzieci wróciły do szkoły, dlatego też pragniemy przypomnieć jak będzie wyglądała praca w gabinecie profilaktyki i promocji zdrowia w gniewskiej podstawówce.

70-lecie „Marysieńki”

Ekologicznie, zdrowo, smacznie, tak podsumować można działalność ogródków działkowych. Na pewno słowa te pasują też do ROD „Marysieńki”, który w ostatni piątek, 2 września obchodził 70-lecie istnienia. Podczas uroczystości zorganizowanej z tej okazji były wyróżnienia, prezenty i oczywiście podziękowania.

Weź udział w konkursie i pokaż, jak widzisz świat gniewskich legend!

Tajemnicze zamki, magiczne rzeki, lasy pełne zjaw i duchów, zwierzęta mówiące ludzkim językiem, zaklęte skarby, zaczarowane drzewa… Jak uczniowie szkół podstawowych wyobrażają sobie scenerię gniewskich legend? Zachętą do odpowiedzi na to pytanie jest konkurs plastyczny Zakładu Produkcji Kruszyw. Na autorów najciekawszych prac czekają fantastyczne nagrody – tablety marki Lenovo!

Podwójny sukces gniewskich sygnalistów

W ubiegły weekend, 3-4 września br, na dziedzińcu zamkowym i placu Jana Pawła II w Kwidzynie, odbył się XVI Powiślański Przegląd Muzyki i Kultury Myśliwskiej im. Tomasza Bielawskiego o Wiklinowy Róg Kwidzyna. Wśród uczestników konkursu nie zabrakło reprezentantów gniewskiego Zespołu Sygnalistów Myśliwskich. Jak się później okazało, laureatów pierwszych miejsc w kategoriach: Zespół klasa "B" oraz Zespoł klasa "MB". Gratulujemy!

Bezpłatnne zajęcia karate

Od 5 września Klub Karate Tradycyjnego wznawia treningi karate i rozpoczyna zapisy do nowych grup. Do uczestnictwa w zajęciach zaproszone są głównie dzieci w wieku szkolnym i gimnazjalnym, jak również dorośli. Od połowy września wznowione zostaną również treningi dla dorosłych, ze specjalnym programem wzmacniająco-rozciągającym z elementami karate i jogi. Wszelkich informacji udziela dyplomowany trener karate sensei Kazimierz Marut, pod numerem telefonu 601 670 794. Zapraszamy!

Wakacyjna przygoda z aparatem

W poniedziałek, 29 sierpnia, w ArtymaStudio odbyły się warsztaty fotograficzne. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się co to jest fotografia, jak zrobić zdjęcie, na czym polega praca fotografa oraz poznały wiele innych fotograficznych ciekawostek. Uczestnicy warsztatów mogli m.in. wziąć do ręki różne aparaty, obiektywy, lampy błyskowe oraz zobaczyć jak działa sprzęt studyjny. Dodatkowo dzieci wcieliły się w rolę fotografa wykonując zdjęcie koleżankom i kolegom oraz poznały ciężką rolę modela.

Dwaj "gniewianie z żelaza"

Ubiegły weekend nie należał do leniwych dla dwóch mieszkańców Gniewu, którzy 4 września wzięli udział w Castle Triathlon Malbork. Gniewianie Przemysław Ruliński Rafał Dyro sprawdzili swoje siły na dystansie 1/2 Ironman, czyli 1900 metrów pływania na wodach otwartych, 90 km jazdy rowerem oraz 21 km biegu. Miło jest nam poinformować, że jeden z Panów, Przemysław Ruliński zajął 18 miejsce, natomiast Pan Rafał Dyro zajął dalszą, ale równie dobrą pozycję. Gratulujemy siły ducha!

Narodowe Czytanie w Gniewie

W sobotnie popołudnie 3 września gniewianie spotkali się w Sali Kameralnej Biblioteki, aby czytać dzieło Henryka Sienkiewicza. Narodowe Czytanie powstało z inicjatywy byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Tegoroczna akcja odbyła się pod honorowym patronatem pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser - Dudy.

Ogłoszenie

Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gniewie serdecznie zaprasza przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli jednostek wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie na spotkanie konsultacyjne dotyczace realizacji programu przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii. Wymienione konsultacje odbędą się 5 września br. o godz. 16:00 w Sali Kameralnej gniewskiej biblioteki.

Ogłoszenie

Zgodnie z art. 18, ust. 12 pkt 5, ust. 11 oraz ust. 12 pkt 5 Ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2015r., poz. 1286 j.t.)przypominamy wszystkim przedsiębiorcom posiadającym zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych o obowiązku dokonania opłaty III raty za 2016r.

Gospel w radiu

Dzisiaj o godzinie 20.00 w Muzycznym Punkcie Widzenia w OMG Radio tematem głównym XX Festiwal Muzyki Gospel w Gniewie. Zachęcamy do słuchania.

Ogłoszenie o naborze na wolne stanowisko urzędnicze

Burmistrz Miasta i Gminy Gniew ogłasza nabór na wolne stanowisko urzędnicze Zastępcy Kierownika Referatu Inwestycji i Infrastruktury. Poszukiwana jest osoba z wykształceniem wyższym inżynierskim, posiadająca co najmniej czteroletni staż pracy w jednostkach samorządowych, państwowych lub innych instytucjach na podobnym stanowisku. Wymagane dokumenty aplikacyjne składać należy na adres gniewskiego magistratu do 16 września, do godz. 14.00.

Ważne dla NGO

Wojewoda Pomorski wspólnie z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej serdecznie zapraszają przedstawicieli pomorskich organizacji pozarządowych na spotkanie z ekspertem Ministerstwa, na którym zaprezentowany zostanie Regulamin Konkursu FIO 2017 oraz zasady ubiegania się o dotację w ramach Konkursu. Spotkanie to odbędzie się w środę, 14 września o godz. 10.00 w Sali „Okrągłej” im. Lecha Bądkowskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego – Gdańsk, ul. Okopowa 21/27. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

 • Zagubione psy myśliwskie
 • Zagubione psy myśliwskie

Tańcz z Teenagdance

Lubisz tańczyć, chcesz się nauczyć? Mamy coś dla ciebie. Grupa taneczna Teenagdance zaprasza dzieci i młodzież na warsztaty taneczne. Zajęcia są darmowe, a odbywają się w poniedziałki o godzinie 16.30 w Sali Wystawowej gniewskiej biblioteki (pl. Grunwaldzki 16/17).

Zajęcia pozaszkolne w Świetlicy Wiejskiej w Opaleniu

Dzieci i młodzież  zapraszamy do uczestnictwa w bezpłatnych zajęciach pozaszkolnych organizowanych w Świetlicy Wiejskiej w Opaleniu. W programie m. in.: podstawy nauki gry na gitarze, warsztaty kulinarne, teatralne, teatralne z cieniem, warsztaty z fireshow, warsztaty plastyczno-techniczne, zajęcia  historyczno-turystyczne oraz aerobik. Zapisy do 9 września. Liczba miejsc ograniczona. Zainteresowanych serdecznie zapraszamy!

Inicjatywa lokalna - składanie wniosków do 30 września

Mieszkańców gminy Gniew serdecznie zapraszamy do składania wniosków na realizację zadań publicznych w ramach inicjatywy lokalnej. To forma współpracy jednostki samorządu terytorialnego z jej mieszkańcami, w celu wspólnego realizowania zadań publicznych na rzecz poprawy warunków życia i estetyki otoczenia społeczności lokalnej Gminy Gniew. Termin składania wniosków na zadania, które zrealizowane zostaną w roku 2017 upływa 30 września br. Szczegółowy tryb oceny wniosków oraz sam wniosek, dostępne są poniżej.

Wrzesień w Domu Przedsiębiorcy

Dom Przedsiębiorcy w Tczewie serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na najbliższe wydarzenia. Poniżej harmonogram spotkań wrześniowych.

Tam gdzie mieszkasz dużo można zmienić!

Udział w akcji Masz Głos może pomóc Ci zrealizować pomysł na zmianę w Twojej miejscowości. Już dziś zapisz się na bezpłatne szkolenie - "Jaki wpływ ma Twój głos? Narzędzia współpracy z samorządem (budżet obywatelski, inicjatywa lokalna, inicjatywa uchwałodawcza, informacja publiczna) - jak to działa?". Szkolenie odbędzie się 20 września w Słupskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej.

Zakończenie Lata w Parku Miejskim

Inwest-Kom, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Fabiana Wierzchowskiego w Gniewie oraz Centrum Muzycznie Aktywnych zapraszają wszystkich lubiących dobra zabawę na wspólne Zakończenie Lata w Parku Miejskim, które odbędzie się w sobotę, 17 września od godz. 15:00. Ponownie organizatorzy zadbali nie tylko o miłośników muzyki, ale również o najmłodszych mieszkańców gminy, których serdecznie zapraszają na festyn rodzinny pełen gier i zabaw dla dzieci, w trakcie których czas umili nam Czelo. Festyn poprzedzi wieczorne koncerty grup muzycznych.

Remont drogi gminnej w Nicponi

Od początku września trwa remont wewnętrznej drogi gminnej w Nicponi. Inwestycja realizowana jest ze środków funduszu sołeckiego i polega na modernizacji szlaku, poprzez ułożenie na nim płyt typu YOMB. To długo wyczekiwany remont przez mieszkańców, mających swoje domu wzdłuż drogi, bowiem zły stan gruntu, szczególnie po ulewnych deszczach i roztopach utrudniał przejezdność. Teraz droga jest utwardzana płytami, więc problemy mieszkańców już niedługo przejdą do przeszłości. Inwestycję wykonuje firma Inwest-Kom.

 • R
  Remont drogi gminnej
 • Remont drogi gminnej
 • Remont drogi gminnej

Śpiewajmy Bogu

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Fabiana Wierzchowskiego w Gniewie zaprasza na XVIII Przeglądu Pieśni i Piosenki Religijnej A.D.2016. Impreza odbędzie się w Sali Kameralnej gniewskiej biblioteki, w środę, 12 października. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem i zgłaszania się do udziału w przeglądzie.

Dołącz do Odkrywców Niziny Walichnowskiej

Czy wiesz, że w 1704 r. w czasie wojen północnych szwedzki dowódca oberszterlejtnant von Schöwen zbudował most łączący Wielkie Walichnowy z Białą Górą? Czy wiesz, że 3 kwietnia 1814 roku, w czasie powodzi, odbył się w walichnowskim kościele chrzest, na którym rodzice z dziecięciem, kumotrzy i ksiądz wpłynęli łodzią do kruchty, by na chórze dokonać ceremonii ? Czy wiesz, że Kuchnia i Rozgarty były wyspami?  Interesuje Cię zwiedzanie węzła hydrotechnicznego w Rybakach oraz pompowni „Zgoda” , „Pokój” i „Nadzieja”?

Pouczająca wycieczka

W poniedziałek, 29 sierpnia, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Gniewie wraz z rodzicami i opiekunami, w dobrych humorach wyruszyli na wycieczkę do Gdańskiego Zoo. Podczas wycieczki do ogrodu zoologicznego wszyscy mieli okazję zobaczyć i poznać gatunki ssaków, gadów, płazów i ptaków, których nie spotyka się na co dzień.

Ulica Witosa bez dziur

Zły stan nawierzchni drogi, prowadzącej do osiedla Witosa i przychodni Medical w Gniewie przeszła już do historii. Od 24 sierpnia trwał remont ulicy. Uregulowano studzienki kanalizacyjne i położono nową warstwę nawierzchni - cienki dywanik bitumiczny na zimno. Koszt inwestycji wyniósł ponad 89 tys. złotych brutto, a prace remontowe wykonała firma Transport Usługi Handel Skład Opału Mat. Bud Skup Złomu Tadeusz Decka. Choć firma, wyłoniona w drodze przetargu, miała wykonać zadanie do 15 października, remont zakończyła już 7 września.

Jakich książek szukamy?

Jak zachęcić czytelnika do czytania książek? Uczestnicy spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki mają na to tylko jedną odpowiedź – dobra książka. Taka, która zainteresuje czytelnika od pierwszych stron. Czy wystarczy tylko samo nazwisko autora? Na to pytanie szukamy odpowiedzi w każdej przeczytanej powieści.

Wycieczka do Warszawy

Sołtys Sołectwa Rakowca wszystkich chętnych mieszkańców zaprasza na wycieczkę do Warszawy, która odbędzie się w sobotę, 24 września. W programie wycieczki między innymi zwiedzanie Łazienek Królewskich, Stadionu Narodowego oraz Pałacu Kultury. Zapisy i szczegółowe informacje u Sołtysa Macieja Czarneckiego, pod numerem telefonu 697 953 712. Liczba miejsc ograniczona. Serdecznie zapraszamy!

I Ty możesz zabłysnąć

Grupa młodzieżowa Dzieci Klubu, przy współpracy Zespołu Szkół w Opaleniu, Stowarzyszenia Centrum Aktywnych-Gniew i Koła Gospodyń Wiejskich w Opaleniu serdecznie zaprasza do udziału w Gminnym Przeglądzie Małych Form Teatralnych, który odbędzie się 20 października o godz. 10.00 w Domu Kultury w Opaleniu. Do udziału w przeglądzie organizatorzy zapraszają uczniów szkół podstawowych (kl. IV- VI), gimnazjalnych oraz grupy zorganizowane z terenu gminy Gniew. Przedsięwzięcie dofinansowane ze środków gminy Gniew w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie upowszechniania kultury.

Ogłoszenie

Polska Spółka Gazownictwa Oddział w Gdańsku uprzejmie informuje, że przeprowadzi w dniach 4-6 października 2016 r. na terenie m.in Gniewu akcję przewonienia gazu ziemnego "Jesień 2016", która ma na celu wykrycie i usunięcie nieszczelności na gazowej sieci rozdzielczej i instalacjach wewnętrznych w budynkach.

Pielgrzymi w Piasecznie

Tysiące wiernych przybyło w minioną niedzielę, 11 września do Sanktuarium Maryjnego w Piasecznie, by wziąć udział w dorocznym Wielkim Odpuście Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystości potrwają do niedzieli, 18 września. Hasłem przewodnim są słowa: „Odmawiajcie różaniec”. Mszy świętej przy Studzience przewodniczył ks. biskup Ryszard Kasyna.

Kolejny sukces gniewskiego samorządu

Z wielką radością informujemy, że kolejne starania samorządu gniewskiego o środki unijne zakończyły się sukcesem. Wniosek Gminy Gniew pn.: Dziecko najlepsza inwestycja” został wybrany do dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020, z poddziałanie 3.2.1 Jakość edukacji ogólnej. Gmina pozyskała na realizację wniosku dofinansowanie w wysokości 1.590.413,92 zł. Dodatkowo Gmina wnosi niepieniężny wkład własny w wysokości 83.706,00 zł (co daje łączną wartość projektu 1.674.119,92 zł).

Zakończenie lata w Gniewie

Różne gatunki muzyki na żywo, gry i zabawy dla każdego. Taki właśnie będzie festyn, kończący tegoroczne lato w Gniewie. W parku miejskim, 17 września, dla wszystkich gniewian i gości spoza miasta czekać będzie szereg wesołych atrakcji. Zapraszamy!

Terminarz pracy Rady Miejskiej

Przedstawiamy dziś Państwu terminarz posiedzeń komisji stałych Rady Miejskiej w Gniewie VII kadencji na miesiąc wrzesień. Miejscem posiedzeń jest biuro obsługi Rady Miejskiej w Gniewie, Plac Grunwaldzki 16/17.

Ważne dla sportowców

Referat Społeczny przypomina, iż zgodnie z Uchwałą Nr LII/338/14 Rady Miejskiej w Gniewie z dnia 29 października 2014 r. w sprawie regulaminu przyznawania stypendiów sportowych oraz nagród i wyróżnień dla zawodników, trenerów oraz innych osób wyróżniających się osiągnięciami w działalności sportowej zamieszkałych na terenie Gminy Gniew w dniu 30 września 2016 r. mija termin składania wniosków dotyczących przyznawania stypendiów, nagród oraz wyróżnień.

XVI Jarmark Cysterski W Pelplinie

W dniach 17-18 września na terenie dawnego opactwa cysterskiego w Pelplinie odbędzie się już XVI edycja Jarmarku Cysterskiego.  Organizatorzy zapraszają pielgrzymów i turystów, którzy pragną poczuć klimat wskrzeszanych dziejów i tradycji czasów, kiedy ziemią pelplińską gospodarowali szarzy mnisi.

Zmierz się w XXXIV Biegu Mazurka Dąbrowskiego

Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich miłośników najprostszej formy ruchu jaką są biegi przełajowe do udziału w XXXIV Biegu Mazurka Dąbrowskiego. Zawody będą odbędą się 25 września 2016 r. w Będominie. Początek imprezy o godz. 13:00. Zapisy do biegu głównego elektronicznie na stronie: www.elektronicznezapisy.pl.

 • Plakat

Remont w Inspektoracie ZUS w Tczewie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że od 15 września 2016 r. rozpocznie się kompleksowy remont Sali Obsługi Klientów w Inspektoracie ZUS w Tczewie przy Jagiellońskiej 55. Remont spowoduje zmiany w bezpośredniej obsłudze klientów, która będzie się odbywała na parterze budynku - wejście „B”. W czasie remontu wyłączony zostanie System Kierowania Ruchem, tzw. „kolejkomat”.

Apel Głównego Lekarza Weterynarii

Główny Lekarz Weterynarii apeluje do wszystkich posiadaczy świń, którzy w okresie od 11 lipca 2016 r. do dnia 12 sierpnia 2016 r. dokonali zakupu na targowisku w gminie Sokoły (powiat wysokomazowiecki, województwo podlaskie), nieoznakowanych świń bez wymaganych świadectw zdrowia, aby pilnie skontaktowali się z powiatowymi lekarzami weterynarii, nadzorującymi ich gospodarstwa lub z najbliższą lecznicą dla zwierząt.

Ziemia do oddania

W związku pracami rewitalizacyjnymi na terenie starego miasta w Gniewie wykonawcy robót mają do oddania ziemię do użycia np. przy wyrównywaniu terenu lub pracach remontowo-budowlanych. Osoby, zainteresowane proszone są o kontakt telefoniczny: 696 068 586.

Spektakle komediowe "Między łóżkami" i "Lunch o półnony" w Tczewie

Agencja ACT oraz Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie zapraszają w jesienne wieczory na wyjątkowe spektakle komediowe "Między łóżkami" i "Lunch o północy". Cena biletów to 80 złotych od osoby. Spektakle odbędą się w tczewskim Centrum Kultury i Sztuki. Przedstawienie "Między łóżkami" odbędzie się 15 października, "Lunch po północy" wystawiony zostanie natomiast 3 grudnia. Oba spektakle obejrzeć będzie można w tych dniach o godz. 16.00 i 19.00. Serdecznie zapraszamy! Szczegóły pod nr tel. 58 531 07 07.

Fundusz Inicjatyw Kulturalnych

Stowarzyszenie Centrum Aktywnych- Gniew prowadzi obecnie piąty i ostatni nabór wniosków z Funduszu Inicjatyw Kulturalnych (na działania zaplanowane do realizacji w IV kwartale 2016 roku.). Ostateczny termin składania wniosków mija 19 września (poniedziałek) o godzinie 15:30.

Z WOPR-em bezpieczniej

Wakacje to czas nie tylko zabawy i beztroski. W letnie miesiące warto zadbać o przyrodę, ale też i o własne bezpieczeństwo. Wiedzę zdobytą w tym czasie dobrze jest też wykorzystywać przez cały rok. W związku z tym, w ostatni piątek tegorocznych wakacji, odbyły się warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Poprowadził je członek Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR) z Tczewa Szymon Krupa.

Ekominigranty

Jeszcze do 19 września można starać się o dofinansowanie w ramach Ekominigrantów. O fundusze starać się mogą organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne.  Jest to doskonałe działanie dla niedoświadczonych grup, gdyż obowiązujące formularze wniosków i sprawozdań są krótkie i łatwe w wypełnianiu.

Biegacze liczą na Wasze wsparcie!

Liczba biegaczy głodnych sportowej rywalizacji podczas III Biegu Gniewskiego dobiła do 400 osób, tym samym osiągnięto maksymalny limit uczestników. Jednakże nie oznacza to, że ominą Cię niesamowite, biegowe emocje. Zachęcamy wszystkich do kibicowania na trasie. Biegacze liczą na Wasze wsparcie! Do zobaczenia w sobotę, 24 września!

Zwycięstwo gniewskich baśkarzy

11 września w Kornem odbył się Otwarty Turniej w ramach Polskiej Ligi "Baśki". Zawodnicy, zarówno indywidualnie, jak i drużynowo, rywalizowali o tytuły Mistrzów Polski 2016. Miło nam poinformować, że pierwsze i drugie miejsca drużynowo i indywidualnie zajęli Gniewianie. Serdecznie gratulujemy!

Zwycięstwo gniewskich baśkarzy

11 września w Kornem odbył się Otwarty Turniej w ramach Polskiej Ligi "Baśki". Zawodnicy, zarówno indywidualnie, jak i drużynowo, rywalizowali o tytuły Mistrzów Polski 2016. Miło nam poinformować, że pierwsze i drugie miejsca drużynowo i indywidualnie zajęli Gniewianie. Serdecznie gratulujemy!

Gniewianie Mistrzami Polski w baśkę

11 września w Kornem odbył się Otwarty Turniej w ramach Polskiej Ligi "Baśki". Zawodnicy, zarówno indywidualnie, jak i drużynowo, rywalizowali o tytuły Mistrzów Polski 2016. Miło nam poinformować, że pierwsze i drugie miejsca drużynowo i indywidualnie zajęli Gniewianie. Serdecznie gratulujemy!

Uwaga potrzebni wolontariusze do obsługi III Biegu Gniewskiego

Potrzeba 30-40 wolontariuszy do pomocy podczas III Biegu Gniewskiego, który odbędzie się 24 września. Zadaniem wolontariuszy będzie wydawanie żywności dla uczestników, pomoc przy wręczaniu medali, zabezpieczenie trasy biegowej i inne. Spotykanie organizacyjne odbędzie się 24 września na placu zamkowym o godz. 8.00. Osoby chętne do pomocy proszone są o zapisy do p. Katarzyny Puczyńskiej.

Bezpieczny pierwszoklasista

W piątek, 9 września 2016 r. uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej w Gniewie spotkali się z funkcjonariuszem z Komisariatu Policji w Gniewie, mł. asp. Robertem Stobą. Uczniowie mieli możliwość zapoznali się z zasadami poruszania się po drodze, znaczeniem znaków drogowych oraz procedurą postępowania w sytuacji niebezpiecznej.

Poszukiwani pasjonaci

Prace wykopaliskowe w kościele św. Mikołaja w Gniewie trwają od 2009 r. Przez te wszystkie lata archeologom udało się dokonać wielu spektakularnych odkryć. Znaleziska są obecnie przechowywane i zabezpieczone na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Burmistrz Gniewu, Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska, podjęła decyzję o powołanie Muzeum Ziemi Gniewskiej. Miałoby ono przybrać formę parku tematycznego.

Uwaga na wilki

W związku z pojawieniem się wilków na terenie województwa pomorskiego, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku, prosi o zapoznanie się z informacją o konieczności zabezpieczenia swoich zwierząt, skierowaną przede wszystkim do rolników prowadzących na terenie gminy hodowlę zwierząt gospodarskich.

Pies szuka domu - Twojego?

Wczoraj, tj. 14 września, w miejscowości Ciepłe, funkcjonariusze Gminnego Centrum Reagowania (GCR) odłowili kolejnego zbłąkanego psa. Czworonóg wygląda na starsze zwierzę, jest przyjazny i otwarty na człowieka. Po raz kolejny prosimy o pomoc w znalezieniu nowego domu dla pieska bądź jego prawowitego właściciela. Osoby, które rozpoznają czworonoga, bądź byłyby chętne go przygarnąć, proszone są o kontakt z GCR-em pod nr tel. 58 535 22 88.

Lekcja patriotyzmu dla najmłodszych

Tradycją Szkoły Podstawowej w Gniewie jest lekcja mająca na celu przybliżenie znaczenia symboli państwowych, przeprowadzana co rok dla klas pierwszych. Przy okazji dzieciom prezentowane jest Sztandar Szkoły. Omówione zostają kwestie jego pochodzenia oraz rola chorążych. Również w tym roku szkolnym, 14 września, przeprowadzono takie zajęcia. W trakcie tej nietypowej lekcji patriotyzmu dzieci mogły również obejrzeć najstarsze, pochodzące sprzed kilkuset lat, ale i te współczesne, kroniki szkoły.

Podziel się posiłkiem

23 i 24 września odbędzie się Zbiórka Żywności "Podziel się posiłkiem". Artykuły spożywcze zbierane będą w sklepach Biedronka, Netto i Ślizex Market. Zapraszamy wolontariuszy do wzięcia udziału w tej akcji. Osoby chętne do pomocy proszone są o zapisy do p. Katarzyny Puczyńskiej.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w sezonie grzewczym

W związku ze zbliżającym się sezonem grzewczym 2016/2017 publikujemy komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy, który chciałby przypomnieć wszystkim właścicielom i zarządcom budynków o obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych. Treść komunikatu dostępna w załączniku.

Juniorzy Mewy Gniew na obozie piłkarskim w Jantarze

W dniach 24-30 sierpnia 25-cio osobowa grupa młodych piłkarzy z Klubu Sportowego Mewa Gniew oraz chętne dzieciaki pod opieką Marka Kleister, Katarzyny Puczyńskiej i Adama Jakusz- Gostomskiego, przebywali na obozie piłkarskim w Ośrodku Wypoczynkowym „Viva” w Jantarze.

Zmiana organizacji ruchu

Informujemy, że w związku z kontynuacją prac rewitalizacyjnych na gniewskiej starówce, od jutra, 16 września, wjazd na plac Grunwaldzki od strony ul. Sobieskiego będzie niemożliwy. Wjechać na rynek będzie można od ul. 27 Stycznia do ul. Piłsudskiego, później należy wjechać w ul. Dolny Podmur i skręcić w ul. Kościelną. Drugi wjazd możliwy będzie od ul. Wiślanej do ul. Pod Basztą (koło kościoła) w stronę rynku. Dojazd do gniewskiego zamku możliwy będzie ul. Sobieskiego. Wstępnie wiadomo, że zmiany te będą obowiązywać do końca października.

Razem "Tworzymy Piękno"

,,Piękno rzeczy śmiertelnych mija, lecz nie piękno sztuki.”Przekonana o prawdzie zawartych w słowach Leonardo da Vinci, Jadwiga Mielke dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gniewie, serdecznie zaprasza uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z powiatu tczewskiego do udziału w konkursach IX edycji cyklu ,,Tworzymy Piękno’’. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursów.

Elektroniczni sportowcy

Piątka graczy z Gniewu i okolic, zakwalifikowała się do ogólnopolskiego turnieju w grę komputerową Counter-Strike: Global Offensive, który odbywał się 26 i 27 sierpnia w Warlubiu. Udział w turnieju brało 8 zespołów z całej Polski. Już w pierwszym dniu turnieju, po bardzo emocjonujących meczach, drużynie z Gniewu udało się wyjść z grupy. Drugiego dnia gracze zajęli 4 miejsce i tym wynikiem zakończyli turniej.

Dożynki Gminne

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w dożynkowej mszy, która stanowi dziękczynienie za tegoroczne plony. Wzorem lat ubiegłych msza św. odprawiona zostanie przy Studzience w Piasecznie w tę niedzielę, tj. 18 września o godz. 10:30. W uroczystościach uczestniczyć będą między innymi przedstawiciele sołectw, ogródków działkowych, kół gospodyń wiejskich oraz instytucji działających w obszarze rolnictwa z terenu Gminy Gniew. Procesja dożynkowa wyruszy spod kościoła o godz. 10:15.

Wystaw swoje stoisko na festynie z okazji zakończenia lata w Gniewie

Już jutro, w Parku Miejskim w Gniewie odbędzie się impreza na zakończenie lata. Wystawców z rękodziełem, smakołykami i innymi produktami i atrakcjami dla dzieci i dorosłych, serdecznie zachęcamy do wystawienia się na festynie. Szczegóły pod numerem telefonu: 504 028 368.

Wieści z boisk

W ostatniej kolejce Keramzyt Szprudowo pokonał 2: 1 Błękitnych Kmiecin i w tabeli aktualnie zajmuje 10 miejsce. Sobieski Gniew uległ natomiast 1:2 Jurandowi Lasowice, plasując się w tabeli na 14 pozycji. Już w sobotę (17 września) drużyny będą miały szansę na kolejne punkty. Na stadionie przy Gminnym Ośrodku Sportu w Gniewie Keramzyt Szprudowo zagra z GDKiS Ostaszewo (godz.16.00), natomiast Sobieski Gniew, na wyjeździe, spotka się z Deltą Miłoradz (godz.16.00).

Baw się razem z SP Gniew

Fundacja im. Jana III Sobieskiego oraz Szkoła Podstawowa im. Jana III Sobieskiego serdecznie zapraszają na festyn kulturalny "Historia Piórem Zapisana", który odbędzie się dzisiaj, 23 września od godz. 16:00 do 18:00 na terenie boiska szkoły podstawowej. W programie m.in. Teatr Gargulec, warsztaty w skryptorium oraz liczne gry i zabawy.  Szczegóły w załączniku.

Stypendia dla utalentowanych sportowców

Fundusz Natalii Partyki w partnerstwie z siecią Biedronka uruchomił II edycję programu stypendialnego dla młodych zdolnych sportowców borykających się z trudnościami w rozwoju kariery. Ten wyjątkowy program wspiera młodych, utalentowanych ludzi, którzy szukają dofinansowania treningów lub startu w zawodach. Każde stypendium w ramach funduszu to 10 000 zł. na realizację jasno sprecyzowanych celów sportowych.

Gniewianie hucznie pożegnali lato!

Sobota, 17 września w Gniewie przebiegła pod znakiem dobrej zabawy oraz pięknej pogody, bowiem tego dnia w Parku Miejskim pożegnaliśmy lato w wielkim stylu. Różne gatunki muzyki na żywo, wspólny taniec oraz konkursy z nagrodami, wszystko to czekało na uczestników kolejnej imprezy pośród drzew. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Inwest-Kom, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Fabiana Wierzchowskiego w Gniewie oraz Centrum Muzycznie Aktywnych.

"Święto Szkoły" ZSP w Gniewie

To już dzisiaj! Wielkie świętowanie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. Henryka Mrossa w Gniewie! Organizatorzy serdecznie zapraszają rodziców, absolwentów oraz wszystkich przyjaciół do wspólnej zabawy z okazji "Święta Szkoły".  Po mszy św. w intencji szkoły, która odprawiona zostanie dzisiaj o godz. 9:00 w kościele pw. św. Mikołaja w Gniewie, w samym sercu miasta będą miały miejsce: Piknik historyczny pn. „Gniew – gród średniowieczny”, czyli pokazy walk rycerskich, tańce dawne, a także otrzęsiny klas pierwszych, recital uczniów, gry i zabawy oraz wspólne grillowanie. Nie pozwól aby Cię to ominęło.

Shuttle Time w Gniewie

W sobotę, 10 września, z inicjatywy Gminnego Ośrodka Sportu w Gniewie w Hali Widowiskowo-Sportowej odbyło się szkolenie w ramach programu Shuttle Time, stworzonego przez Światową Federację Badmintona w celu upowszechnienia tej dyscypliny sportu. Szkolenie zostało zorganizowane przez przez Polski Związek Badmintona, a poprowadził je Krzysztof Englander, wielokrotny mistrz Polski w badmintonie. Uczestniczyli w nim nauczyciele wychowania fizycznego oraz sympatycy dyscypliny badmintona z gminy Gniew, a także przedstawiciele powiatu kwidzyńskiego. Kurs podzielony był na dwa etapy: część teoretyczną oraz praktyczną, na której można było przetestować zdobytą wcześniej wiedzę.

Koniec żniw, czas podziękowań

Dożynki, czyli święto plonów w gminie Gniew, obchodzone były w niedzielę, 18 września w Piasecznie. To tronu piaseckiej pani przyszli się pokłonić przede wszystkim rolnicy i producenci rolni. Tegorocznymi starostami dożynkowymi byli państwo Elżbieta i Franciszek Ziołkowscy, a nabożeństwu przewodniczył ksiądz infułat Stanisław Grunt.  

Procesja w skład, której weszli przedstawiciele sołectw, kół gospodyń wiejskich, ogrodów działkowych, producentów rolnych i wiernych wyruszyła spod piaseckiego kościoła o godzinie 10.15. Podczas pochodu do Studzienki, jak i podczas uroczystego nabożeństwa wiernym towarzyszyła Parafialna Orkiestra Dęta z Piaseczna.  

Po ustawieniu figury Najświętszej Maryi Panny i powitaniu zebranych przez ks. Proboszcza Andrzeja Ossowskiego głos zabrała też Maria Taraszkiewicz – Gurzyńska, burmistrz Miasta i Gminy Gniew. Mówiła ona o trudach pracy rolników, a w szczególności o tym jak dużo w ich pracy zależy od pogody, czyli od czynników, na które nie ma się wpływu. Kustosz piaseckiego sanktuarium dziękował natomiast wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania odpustu i dożynek. Wyrazy podziękowania skierował również do władz samorządowych.

Następnie starostowie dożynkowi państwo Elżbieta i Franciszek Ziołkowscy w asyście sztandaru Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” Rolników Indywidualnych, obchodzącego w tym roku 35 - lecie działalności, złożyli na ręce księdza inułata chleb, będący darem dziękczynienia ofiarowanym Bogu i Matce Bożej za szczęśliwie zakończone żniwa i zebrane plony.

Ksiądz infułat Stanisław Grunt mówił zebranym w Piasecznie między innymi o kryzysie rodziny, o fali rozwodów, i o tym, jak wiara powinna pomóc nam przejść nawet przez najgorsze kryzysy. Duchowny mówił też o szacunku do chleba.-Byłem niedawno świadkiem, jak młody chłopiec idąc wyrzucił kanapkę. Idący za nim straszy mężczyzna podniósł ją i ucałował. Była to prawdziwa lekcja szacunku, jaki należy oddawać chlebowi. Myślę, że ten chłopiec zapamięta ją na długo- opowiadał ksiądz infułat.

Ukoronowaniem całorocznego trudu rolników gminy Gniew były składane wieńce oraz dary z płodów ziemi, będące jednocześnie podziękowaniem za tegoroczne plony. Dożynki gminne w Piasecznie zakończyły oktawę odpustu.

Galeria zdjęć z dożynek dostępna jest na stronie:  <link>

Data publikacji: 2016-09-19 14:07
 • Koniec żniw, czas podziękowań
 • Koniec żniw, czas podziękowań
 • Koniec żniw, czas podziękowań
 • Koniec żniw, czas podziękowań
 • Koniec żniw, czas podziękowań
 • Koniec żniw, czas podziękowań

719. Urodziny Miasta

Sprzęt wojskowy, pokazy musztry, występy wojskowej orkiestry czy poszukiwanie skarbów pod okiem sapera to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na każdego, kto 25 września odwiedzi Gniew, biorąc udział w uroczystościach urodzinowych miasta. Jednakże całe miasto rozpocznie świętowanie już w czwartek, 22 września, m.in. czytaniem legend gniewskich. Dzień później odbędą się obchody święta Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. H. Mrossa w Gniewie oraz festyn gniewskiej podstawówki pn. „Historia piórem zapisana”. A już w sobotę wystrzałem z armaty w samo południe, na Zamku w Gniewie ruszy III Bieg Gniewski z Zakładem Produkcji Kruszyw! Szczegóły w załącznikach.

Wesoła Jesień

Gniewski klub seniora „Wesoła Jesień” przygotował w te wakacje cztery wyjazdy. Członkowie grupy odwiedzili gdańskie zoo, nadmorski Jarosławiec, dinozaury z Solca Kujawskiego i Park Botaniczno- Przyrodniczy w Wirtach. Chętnych na wyjazdy nie brakowało.

Żywa lekcja historii

W czwartek, 15 września, z samego rana uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Gniewie wraz z wychowawcami wybrali się do zamku. Tam na przedzamczu czekali już średniowieczni rycerze, którzy przygotowali dla uczniów wspaniałe widowisko. Panowie Krystian i Jakub przenieśli wszystkich w przeszłość, w miejsce, owiane ponurą sławą komturów krzyżackich, wspaniałą siedzibę polskich starostów i wybitnych hetmanów.

Dzień Ziemniaka w Polskim Gronowie

W Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Polskim Gronowie odbył się kolejny Dzień Ziemniaka – jedna ze szkolnych tradycji. Imprezę odbyła się w piątkowe popołudnie, 16 września i uczestniczyli w niej niemal wszyscy uczniowie i nauczyciele. To był dzień pełen atrakcji.

Przerwa w dostawie wody

Informujemy, że dzisiaj, tj. 21 września w godzinach 8-10:00 z powodu prac rewitalizacyjnych na gniewskiej starówce, nastąpi przerwa w dostawie wody dla mieszkańców ul.  Piłsudskiego  (odcinek pomiędzy ul. Górny Podmur a pl. Grunwaldzkim). Za utrudnienia przepraszamy.

Starosta Powiatu Tczewskiego informuje

Starosta Powiatu Tczewskiego podaje do publicznej wiadomości wykaz niezabudowanej nieruchomości gruntowej, stanowiącej przedmiot własności Skarbu Państwa, przeznaczonej do oddania w dzierżawę na cele rolne w drodze przetargu. Szczegóły w załączniku.

Uczniowie ZSP Gniew na Jarmarku Cysterskim

Już po raz 16. uczniowie i nauczyciele ZSP Gniew wzięli udział w dużym przedsięwzięciu kulturalno - edukacyjnym, jakim jest Jarmark Cysterski w Pelplinie. Jego organizatorami są Starostwo Powiatowe w Tczewie, Miasto i Gmina Pelplin oraz Diecezja Pelplińska. Autorem scenariusza i reżyserem jarmarku jest nauczyciel historii z ZSP Gniew Jacek Ordowski. W imprezę angażowana jest młodzież ze szkół powiatu tczewskiego, a także wychowankowie ośrodków opiekuńczych.

Zakopywanie padłej trzody chlewnej

W związku z niepokojącymi informacjami, dotyczącymi nielegalnego zakopywania przez hodowców padłej trzody chlewnej, przekazujemy informację Powiatowego Lekarza Weterynarii w Pruszczu Gdańskim, dot. zakazu grzebania zwłok zwierząt. Zachęcamy hodowców do zapoznania się z informacją.

Lekcje z ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych serdecznie zaprasza szkoły do udziału w programie „Lekcje z ZUS", Dotychczas dzięki projektowi swoją wiedzę o ubezpieczeniach społecznych poszerzyło blisko 30 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Projekt jest rekomendowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Gniewski UTW na Senioraliach

Na zaproszenie siostrzanego stowarzyszenia dwuosobowa delegacja gniewskiego UTW w dniach 15- 17 wrzesień uczestniczyła w obchodach Jubileuszu 5 –lecia działalności Kołobrzeskiego Uniwersytetu III Wieku oraz IV Senioraliach organizowanych w woj. zachodniopomorskim.

Zaczynamy świętowanie!

Gimnazjum im. gen. J. Hallera w Gniewie oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. F. Wierzchowskiego serdecznie zapraszają na "Spotkanie tekstu i obrazka - komiksowa historia Gniewu", które stanowić będzie podsumowanie konkursu plastycznego oraz do wspólnego czytania legend gniewskich. Wszystko to już dzisiaj, 22 września od godz. 16:00 w Sali Kameralnej gniewskiej książnicy. Takie urodziny zdarzają się tylko raz na 719. lat, świętuj razem z nami zanurzając się w kolorowej historii Gniewu.

Zabiegi pielęgnacyjne i konserwacyjne pomników przyrody

Pomniki przyrody są w Polsce zaliczane do jednostkowych form ochrony przyrody. Obok walorów przyrodniczych i naukowych posiadają niebagatelną wartość turystyczną, o czym świadczą m.in. przykłady szlaków turystycznych zbudowanych na ich atrakcyjności. Warto więc zaznaczyć, że Gmina Gniew zamierza na przełomie 2016 i 2017 roku przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne i konserwacyjne pięciu pomników przyrody zlokalizowanych na naszym terenie.

Obwieszczenie

Burmistrz Miasta i Gminy Gniew zawiadamia o rozpoczęciu konsultacji społecznych projektu "Lokalnego Programu Rewitalizacji miasta Gniew do 2020 roku". Konsultacje mają na celu zebranie od interesariuszy rewitalizacji uwag, opinii i propozycji dotyczących projektu. Konsultacje te przeprowadzone zostaną w okresie od 30.09.2016 r. do 31.10.2016 r. Szczegóły w załączniku.

Wystawiamy graty z chaty!

W sobotę, 8 października na terenach wiejskich gminy Gniew, odbędzie się zbiórka odpadów wielkogabarytowych. Zakład Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie, gdzie zostaną przewiezione odpady, czynny jest w soboty do godz. 14:00. W związku z tym, prosimy aby odpady wystawić w piątek wieczorem lub w sobotę do godz. 6:00 rano (w zabudowie wielorodzinnej - przy boksach, w zabudowie jednorodzinnej - przed posesję).

Komiksowa historia Gniewu

W czwartek, 22 września,  w Sali Kameralnej Powiatowej gniewskiej biblioteki podsumowany został konkurs „Spotkanie tekstu i obrazka – komiksowa historia Gniewu”. Niekwestionowanymi zwycięzcami okazali się trzej chłopcy: Mikołaj Brzycki, Mikołaj Zgubieński i Kacper Małolepszy. Koordynatorem projektu była pani Brygida Murawska, nauczyciel języka polskiego w gimnazjum w Gniewie.

Dołącz do Szlachetnej Paczki już dziś

Koordynator Regionalny tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki poszukuje wolontariuszy w Gniewie do zbudowania zespołu, który finalnie pomoże rodzinom w potrzebie. Nie bójmy się pomagać! Zgłoszeń dokonywać można na stronie www.superw.pl. Zachęcamy do udziału w programie!

Gimnazjaliści przedszkolakom

15 i 19 września uczennice gniewskiego gimnazjum odwiedziły Przedszkole Miejskie, by czytać dzieciom  gniewskie legendy, bajeczki i wierszyki. Jak zawsze maluchy przyjęły gimnazjalistki serdecznie i wesoło. Po wysłuchaniu pięknego głośnego czytania był czas na wspólną zabawę, śpiew i konkursy. Od dzieci z grupy "Jeżyki" młodzież otrzymała nawet śliczną kolorową laurkę. Za ciepłe przyjęcie i mile spędzony czas dziękują Dyrekcji, Paniom i Dzieciom: Julia Simon, Łucja Kozłowska, Kornelia Waśniewska, Agata Górska, Zuzanna Szymborowska, Aleksandra Frymarska, Daria Kordowska, Wiktoria Stuczka oraz opiekun grupy Renata Górnik.

Moje miasto wolne od nałogów

Nałogi to silne oraz nieodparte przyzwyczajenia do… Człowiek dotknięty różnego rodzaju uzależnieniami podlega uwarunkowaniom, które ograniczają lub paraliżują jego zdolność do podejmowania właściwych decyzji. Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Fabiana Wierzchowskiego w Gniewie umożliwiła uczniom szkoły podstawowej w Gniewie udział w warsztatach profilaktycznych pt. „Moje miasto wolne od nałogów”.

Wszyscy swoje święto mają

We wtorek, 20 września, dzieci z Przedszkola w Gniewie po raz kolejny wspólnie z wychowawcami świętowały Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Podobnie jak w latach ubiegłych opiekunowie postarali się aby ten dzień był dla naszych wychowanków wyjątkowy.

O Gniewie w Starogardzie

Gniew jest miastem fascynującym i pełnym tajemnic. W ostatnich latach udało się poszerzyć wiedzę o historii miasta dzięki prowadzonym od 2009 r. badaniom archeologicznym prowadzonym w kościele św. Mikołaja w Gniewie. Materiały, które udało się odkryć w ciągu ostatnich lat trafiały do konserwacji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dziś część z tych znalezisk zostanie po raz pierwszy pokazana szerszej publiczności.

Magiczne krajobrazy - nowa wystawa na rynku

Z okazji Gniewinek, 719. rocznicy nadania Gniewowi praw miejskich, na rynku Starego Miasta stanęła nowa wystawa fotograficzna pn. "Gniew i okolice - magiczne krajobrazy". Celem autorów zdjęć, StudiaA, było wspólne z mieszkańcami Gminy Gniew odkrycie piękna otaczającego nas miasta i okolic. Gniew jest miejscem o niezwykłym i wciąż nieodkrytym potencjale, które niewątpliwe odkryją Państwo, podczas oglądania wystawy. Serdecznie zapraszamy!

Weź paragon ze sobą

Pod hasłem „Weź paragon ze sobą” w całym kraju rusza ogólnopolska kampania informacyjna Ministerstwa Finansów. Akcja ma uświadomić Polakom z czym wiąże się nie wydawanie paragonów fiskalnych na stacjach paliwowych i nie zabieranie ich ze sobą w przypadku otrzymania. Kampania prowadzona będzie od września do listopada 2016 roku.

Komunikat Ministerstwa Rozwoju

Ministerstwo Rozwoju uprzejmie przypomina, że rejestracja w CEIDG jest całkowicie bezpłatna.Na rynku funkcjonują firmy komercyjne przesyłające przedsiębiorcom oferty dokonania wpisu do prowadzonych przez siebie rejestrów. Wpis do tych rejestrów nie upoważnia do wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Polski. Ma on charakter czysto informacyjny czy reklamowy. Podanie przez przedsiębiorców swoich danych takim firmom, a także wniesienie ewentualnych opłat, jest całkowicie dobrowolne.

Święto Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych

W piątek, 23 września plac Grunwaldzki w Gniewie opanowała społeczność gniewskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Gniewie. Tego bowiem dnia, placówka obchodziła swoje święto. Uroczystości rozpoczęto mszą świętą, którą odprawił ksiądz proboszcz Zbigniew Rutkowski, w obecności księdza Michała Lala i kleryka Adama Malinowskiego, absolwentów gniewskiego liceum. Po nabożeństwie, z Gniewską Orkiestrą Dętą na czele, przemaszerowano na rynek Starego Miasta, gdzie miały miejsce dalsze uroczystości, związane także z 719. rocznicą nadania Gniewowi praw miejskich.

132. urodziny gniewskiej podstawówki

132. urodziny obchodziła Szkoła Podstawowa im. Jana III Sobieskiego w Gniewie. Impreza wpisała się w uroczyste obchody Święta Miasta i obchodzony w gminie Gniew Rok Kronikarzy Gniewskich. Z okazji jubileuszu przygotowano  mnóstwo atrakcji. Kacper Narloch został zwycięzcą konkursu pod hasłem „ Moja kronika”. Klasa V A przygotowała najlepszy teatrzyk szkolny pt.: „Lokomotywa”.

Gniew opanowany przez biegaczy

W sobotę, 24 września, po raz trzeci, wystartował Bieg Gniewski z Zakładem Produkcji Kruszyw. Na starcie stanęło aż 350 dorosłych biegaczy i 200 dzieci, które wzięły udział w II Dziecięcym Biegu Gniewskim. - Trasa biegu była bardzo wymagająca. Najgorszy był podbieg, ale atmosfera tu panująca jest tak wspaniała, i mimo że jestem tu pierwszy raz, na pewno wrócę za rok po lepszy czas – mówiły zmęczone, ale zadowolone panie Małgorzata i Marta z Klubu „Kwidzyn Biega”.

Urodziny w mundurze

Wczoraj, 25 września, mieszkańcy oraz Ci, którzy tego dnia postanowili odwiedzić Gniew, po raz kolejny w wojskowym mundurze uczcili i świętowali 719. rocznicę nadania Gniewowi praw miejskich. To było niezapomniane przyjęcie urodzinowe!

Wystaw graty z chaty

W sobotę, 8 października na terenach wiejskich gminy Gniew, odbędzie się zbiórka odpadów wielkogabarytowych. Zakład Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie, gdzie zostaną przewiezione odpady, czynny jest w soboty do godz. 14:00. W związku z tym, prosimy aby odpady wystawić w piątek wieczorem lub w sobotę do godz. 6:00 rano (w zabudowie wielorodzinnej - przy boksach, w zabudowie jednorodzinnej - przed posesję).

Sesja Rday Miejskiej

W środę, 28 września o godz. 11.00 w budynku OSP w Gniewie rozpoczną się obrady Sesji Rady Miejskiej. W porządku obrad znalazło się m. in. przyjęcie informacji z wykonania budżetu Gminy Gniew na 2016 r. oraz informacji o kształtowaniu się WPF Gminy Gniew na rok 2016 i lata następne, w tym o przebiegu realizacji w I półroczu 2016 r. Zainteresowanych mieszkańców serdecznie zapraszamy!

To Ich święto, to Ich wielki dzień

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Gniewie już są pełnoprawnymi uczniami. Bowiem właśnie dzisiaj, tj. 27 września, po uroczystej mszy św. na zamkowym dziedzińcu miało miejsce uroczyste pasowanie na ucznia. Dzieci z klas Ia i Ib dumnie recytowały wierszyki, śpiewały piosenki oraz przeszły test pierwszoklasisty odpowiadając poprawnie na pytania dotyczące szkoły. Wszystko po to, aby miecz patrona szkoły, króla Jana III Sobieskiego spoczął na ich ramieniu, tym samym wprowadzając ich do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Gniewie.

Zawody spławikowe

W ubiegłą sobotę, 24 września br., Zarząd Koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Gniewie zorganizował zawody wędkarskie dla seniorów w dyscyplinie spławikowej. Zawody odbyły się na wodach Jeziora Rakowieckiego w miejscowości Mała Karczma. Pogoda na szczęście dopisała, a i ryby też nieźle brały.

Informacja dla interesantów

Informujemy, że z powodu sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się jutro, 28 września od godz. 11:00, burmistrz nie przyjmie interesantów. Kolejnym dniem przyjęć będzie piątek, 30 września w godz. od 8:00 do 11:00.

Przerwy w dostawie wody

Informujemy, że 28 i 29 września przewidywane są przerwy w dostawie wody dla pierzei południowej i wschodniej placu Grunwaldzkiego, 29 października dla ulic: Brzozowskiego, Sobieskiego i Górny Podmur. Wody nie będzie w tych dniach od godz. 7.15 do godz. 15.00. Za utrudnienia przepraszamy!

Witaj Warszawo!

W sobotę, 24 września mieszkańcy sołectwa Rakowiec odwiedzili Warszawę. Stolica przywitała gości z kociewskiej krainy licznymi atrakcjami oraz zaprosiła w wiele miejsc wartych zwiedzenia. Wystarczy spojrzeć na załączone fotografie, aby zazdrościć mieszkańcom Rakowca udanej wycieczki.

Dodatkowe liczniki na wodę - działania UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów informuje, że odbiorca usług wodno-kanalizacyjnych powinien mieć prawo wyboru pomiędzy tańszym urządzaniem tradycyjnym, a droższym do odczytu radiowego. Chodzi o wodomierz dodatkowy, używany np. do pomiaru wody do podlewania ogrodu. W ramach współpracy z UOKiK dwie spółki zmieniły praktykę.

Zbiórka żywności „Podziel się posiłkiem”

23 i 24 września 2016 r. wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariusza przy Gimnazjum w Gniewie i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Gniewie brali udział w akcji "Podziel się Posiłkiem", którego organizatorem był Bank Żywności i Danone. W akcji wzięło udział ponad 86 wolontariuszy, którzy zbierali żywność w sklepach: Biedronka, Netto i Ślizex. Łącznie zebrano prawie 834,5 kg żywności, która trafi do szkolnych stołówek oraz dla najbardziej potrzebujących mieszkańców z terenu gminy Gniew.

Przerwy w dostawie wody na starym mieście

W związku z pracami modernizacyjnymi na sieci wodociągowej w dniach 28 i 29 września w godz. od 7.15 do 15.00 nastąpią utrudnienia w dostawie wody dla mieszkańców pierzei południowej i wschodniej placu Grunwaldzkiego (wyniku rozszerzenia zakresu prac modernizacyjnych 29 września w godz. 7:15-15:00 utrudnienia w dostawie wody obejmą dodatkowo pierzeję zachodnią placu Grunwaldzkiego ), a 29 września w tych samych godzinach przerwy w dostawie wody obejmą ul. Brzozowskiego, Sobieskiego i Górny Podmur. Za utrudnienia przepraszamy!

Wolontariusze pomagali podczas III Biegu Gniewskiego

24 września na zamku w Gniewie odbył się III Bieg Gniewski z Zakładem Produkcji Kruszyw. Na tej imprezie nie mogło również zabraknąć wolontariuszy ze Szkolnego Klubu Wolontariusza przy Gimnazjum w Gniewie oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Gniewie, którzy pełnili niezwykle ważną rolę podczas tej imprezy sportowej.

„Nowy” zastępca burmistrza

Podczas ostatnich obrad sesji Rady Miejskiej w Gniewie burmistrz Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska ogłosiła, że jej nowym zastępcą będzie od 1 października Tomasz Sikora. Mężczyzna od 1 stycznia 2016 r. pełnił funkcje doradcy burmistrza.

Treningi dla lubiących biegać

Zaczęła się jesień, ale dla pasjonatów biegania z gminy Gniew, to wcale nie jest czas na odpoczynek. Od 3 października, w każdy poniedziałek w godz. 20-21.30, na hali Gminnego Ośrodka Sportu odbywać się będą zajęcia przygotowujące do nowego sezonu. Prowadzone przez Przemysława Rulińskiego ćwiczenia pozwolić mają na zwiększenie obciążeń treningowych i zmniejszyć ryzyko kontuzji.

Gniewskie drużyny piłkarskie bez punktów

W miniony  weekend rozegrana została 5 kolejka sezonu piłkarskiego 2016/2017. Keramzyt Szprudowo uległ 1:4  Spójni Sadlinki. W tabeli aktualnie zajmuje 12 m-ce, ma na koncie 4 pkt. Sobieski Gniew natomiast uległ 4:10 Wiśle Tczew. W tabeli uplasował się na 14 pozycji, na razie bez punktów.

Jubileusz Błękitnej Wstęgi

W czwartek, 29 września zespół kociewski Błękitna Wstęga obchodził 13. rocznicę powstania. Uroczyste spotkanie w Klubie Seniora oraz zabawę dla członków zespołu, zorganizowane przez kierowniczkę grupy Emilię Rulińską, poprzedziła msza święta w gniewskim kościele. Muzycy, za tak długoletnią działalność w zespole zostali wynagrodzeni upominkami rzeczowymi oraz poczęstunkiem.

W umyśle wielkich malarzy

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku oddział w Gniewie ogłosiło konkurs pn. "W umyśle wielkich malarzy", na najciekawiej wykonaną kolorowankę jednego z zaproponowanych przez organizatora dzieł malarskich. Prace konkursowe obejrzeć będzie można na wystawie, która odbędzie się 5 października o godz. 12.00 w Muzeum Zamkowym w Gniewie. Serdecznie zapraszamy!

Maraton rowerowy Lang Team Kiwdzyn

Już jutro 1 października w Kwidzynie wystartuje maraton rowerowy Lang Team, jeden z najpopularniejszych cykli maratonów rowerowych w Polsce organizowany z myślą o wszystkich miłośnikach dwóch kółek. W zawodach mogą wystartować wszyscy – niezależnie od wieku i posiadanych umiejętności – wystarczy mieć rower i kask. Jeśli jesteś zainteresowany startem w maratonie zapisz się w biurze zawodów na Placu Jana Pawła II dziś w godz. 16.00 -18.00, bądź jutro, tuż przed maratonem w godz. 8.00-10.30. Maraton rozpoczyna się o godz. 11.00. Szczegóły na stronie www.maratonylangteam.pl. Serdecznie zapraszamy!

Zapraszamy do udziału w pracach komisji konkursowej ds. oceny wniosków w ramach inicjatywy lokalnej

W związku z trwającym do dzisiaj (30 września) naborem wniosków na realizację zadań publicznych w ramach inicjatywy lokalnej zapraszamy zainteresowane organizacje pozarządowe lub grupy nieformalne do zgłaszania kandydatów do komisji konkursowej, która oceni złożone wnioski.

Ogłoszenie o przetargu na sprzedaż gminnych nieruchomości

Burmistrz Miasta i Gminy Gniew podaje do publicznej informacji, że 14 listopada br. w Urzędzie Miasta i Gminy Gniew o godz. 10.00 odbędą się ustne nieograniczone przetargi na sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Gminy Gniew. Nieruchomości te położone są na ulicach: Kapinosa, Kopczyńskiego, Nowaka i Wyszyńskiego w Gniewie. Szczegóły w załączniku.

Ogłoszenie Burmistrza

Zgodnie z art.35 ust.1 i 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami ( tj. Dz.U z 2015r. poz.1774 z póź. zm.) Burmistrz Miasta i Gminy Gniew podaje do publicznej wiadomości, iż w dniu 22 września 2016r. Zarządzeniem Nr 107/16 zatwierdzono „Wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży w trybie przetargowym” stanowiący załącznik nr 1 do w/w Zarządzenia.

Pokaz fajerwerków

Dzisiaj, 30 września około godziny 24.00 na zamku w Gniewie odbędzie się pokaz fajerwerków. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do oglądania oraz przepraszamy za przerwanie ciszy nocnej.

Informacja dla repatriantów

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą w dniach 24.09-2.10. 2016 r. realizuje kursy adaptacyjne dla repatriantów i członków ich rodzi. Uczestnictwo w kursach jest bezpłatne.

Dofinansowanie

 • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.