Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Pielgrzymi w Piasecznie

Tysiące wiernych przybyło w minioną niedzielę, 11 września do Sanktuarium Maryjnego w Piasecznie, by wziąć udział w dorocznym Wielkim Odpuście Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystości potrwają do niedzieli, 18 września. Hasłem przewodnim są słowa: „Odmawiajcie różaniec”. Mszy świętej przy Studzience przewodniczył ks. biskup Ryszard Kasyna.

Od wczesnych godzin porannych, mimo mgły, do Piaseczna przybywali pątnicy, by uczestniczyć w uroczystościach odpustowych. Pieszo, rowerami, samochodami, w grupach zorganizowanych i indywidualnie. Pielgrzymi uczestniczyli w porannej mszy św., podczas której homilię wygłosił ojciec Zbigniew Ptak.

Przed kościołem witano pielgrzymki z Kościerzyny, Smętowa, Barłożna, Gniewu, Lubichowa, Nowego, Nowej Cerkwi, Opalenia, Pelplina, Skórcza, Tczewa, Tymawy, Wielkich Walichnów, Wielkiego Garca, Pieniążkowa. Najmłodsi pielgrzymi przyjechali w wózkach razem ze swoimi rodzicami. Wędrowcy, ze śpiewem na ustach, witali Piaseczno. Jedną z liczniejszych grup stanowili pielgrzymi z Nowego. Z tego rejonu do Studzienki przyszło aż 220 pątników. - Głównym celem jest dzisiaj modlitwa – powiedziała Sara z Nowego. – Idę razem ze znajomymi. To niesamowite doświadczenie.

Centralnym punktem uroczystości była Msza Święta Odpustowa, której przewodniczył biskup pelpliński Ryszard Kasyna. - Dziękuję wszystkim, którzy przybyli, by tworzyć wspólnotę z Bogiem. Od wieków przybywają tutaj pielgrzymi, doświadczają w tym miejscu pocieszającej dobroci Matki – mówił celebrans. – Pielgrzymowanie zawsze prowadzi do Chrystusa. On nigdy nie zawodzi, nie pozwala nam upaść. Duchowny przypomniał także ważne wydarzenia w tym szczególnym Roku Miłosierdzia: 1050. Rocznicę Chrztu Polski, Światowe Dni Młodzieży, wizytę Papieża w Pelplinie.

Uroczystości odpustowe potrwają do 18 września, a zakończą je Gminne Dożynki. W poniedziałek modlić się będą rolnicy i narzeczeni, we wtorek to dzień modlitw Niewiast, a po południu nauczycieli i wychowawców.

 Środa to Diecezjalny Dzień Chorego. Mszy św. przewodniczyć będzie ks. biskup Wiesław Śmigiel. Po południu modlić się będą Członkowie Żywego Różańca. Czwartek to dzień modlitw za Ojczyznę oraz w intencji kapłanów i powołanych. W piątek przed południem modlić się będą rodziny, po południu mężczyźni. Sobota to dzień dzieci i młodzieży, który zakończy się koncertem ewangelizacyjnym zespołu „Na Cały Głos”.

Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny obchodzone jest oficjalnie przez Kościół 8 września. Narodzenie Najświętszej Maryi Panny jest jednym z najstarszych świąt maryjnych w Kościele Chrystusowym. Już w V wieku - kiedy Sobór w Efezie (431) ogłosił dogmat o Macierzyństwie Bożym NMP - obchodzono w Jerozolimie uroczystość poświęcenia bazyliki w miejscu narodzenia Matki Bożej. Zaś w wieku VII święto to było już znane zarówno w Bizanjcum, jak i w Rzymie. Tajemnica narodzin Maryi tchnie radosnym przesłaniem, że z Niej, która „znalazła łaskę u Boga”, narodzi się oczekiwany Emmanuel - Zbawiciel świata (por. Mt 1, 20-23).

Źródło: www.kosciol.wiara.pl

Data publikacji: 2016-09-12 10:56
 • Odpust w Piasecznie
 • Odpust w Piasecznie
 • Odpust w Piasecznie
 • Odpust w Piasecznie
 • Odpust w Piasecznie
 • Odpust w Piasecznie
 • Odpust w Piasecznie
 • Odpust w Piasecznie
 • Odpust w Piasecznie
 • -
 • Odpust w Piasecznie
 • Odpust w Piasecznie

« wstecz

Dofinansowanie

 • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.