Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Koniec żniw, czas podziękowań

Dożynki, czyli święto plonów w gminie Gniew, obchodzone były w niedzielę, 18 września w Piasecznie. To tronu piaseckiej pani przyszli się pokłonić przede wszystkim rolnicy i producenci rolni. Tegorocznymi starostami dożynkowymi byli państwo Elżbieta i Franciszek Ziołkowscy, a nabożeństwu przewodniczył ksiądz infułat Stanisław Grunt.  

Procesja w skład, której weszli przedstawiciele sołectw, kół gospodyń wiejskich, ogrodów działkowych, producentów rolnych i wiernych wyruszyła spod piaseckiego kościoła o godzinie 10.15. Podczas pochodu do Studzienki, jak i podczas uroczystego nabożeństwa wiernym towarzyszyła Parafialna Orkiestra Dęta z Piaseczna.  

Po ustawieniu figury Najświętszej Maryi Panny i powitaniu zebranych przez ks. Proboszcza Andrzeja Ossowskiego głos zabrała też Maria Taraszkiewicz – Gurzyńska, burmistrz Miasta i Gminy Gniew. Mówiła ona o trudach pracy rolników, a w szczególności o tym jak dużo w ich pracy zależy od pogody, czyli od czynników, na które nie ma się wpływu. Kustosz piaseckiego sanktuarium dziękował natomiast wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania odpustu i dożynek. Wyrazy podziękowania skierował również do władz samorządowych.

Następnie starostowie dożynkowi państwo Elżbieta i Franciszek Ziołkowscy w asyście sztandaru Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” Rolników Indywidualnych, obchodzącego w tym roku 35 - lecie działalności, złożyli na ręce księdza inułata chleb, będący darem dziękczynienia ofiarowanym Bogu i Matce Bożej za szczęśliwie zakończone żniwa i zebrane plony.

Ksiądz infułat Stanisław Grunt mówił zebranym w Piasecznie między innymi o kryzysie rodziny, o fali rozwodów, i o tym, jak wiara powinna pomóc nam przejść nawet przez najgorsze kryzysy. Duchowny mówił też o szacunku do chleba.-Byłem niedawno świadkiem, jak młody chłopiec idąc wyrzucił kanapkę. Idący za nim straszy mężczyzna podniósł ją i ucałował. Była to prawdziwa lekcja szacunku, jaki należy oddawać chlebowi. Myślę, że ten chłopiec zapamięta ją na długo- opowiadał ksiądz infułat.

Ukoronowaniem całorocznego trudu rolników gminy Gniew były składane wieńce oraz dary z płodów ziemi, będące jednocześnie podziękowaniem za tegoroczne plony. Dożynki gminne w Piasecznie zakończyły oktawę odpustu.

Galeria zdjęć z dożynek dostępna jest na stronie:  <link>

Data publikacji: 2016-09-19 14:07
  • Koniec żniw, czas podziękowań
  • Koniec żniw, czas podziękowań
  • Koniec żniw, czas podziękowań
  • Koniec żniw, czas podziękowań
  • Koniec żniw, czas podziękowań
  • Koniec żniw, czas podziękowań

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.