Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Uczniowie ZSP Gniew na Jarmarku Cysterskim

Już po raz 16. uczniowie i nauczyciele ZSP Gniew wzięli udział w dużym przedsięwzięciu kulturalno - edukacyjnym, jakim jest Jarmark Cysterski w Pelplinie. Jego organizatorami są Starostwo Powiatowe w Tczewie, Miasto i Gmina Pelplin oraz Diecezja Pelplińska. Autorem scenariusza i reżyserem jarmarku jest nauczyciel historii z ZSP Gniew Jacek Ordowski. W imprezę angażowana jest młodzież ze szkół powiatu tczewskiego, a także wychowankowie ośrodków opiekuńczych.

Uroczyste otwarcie jarmarku nastąpiło w sobotę, 17 września, w Pelplinie. Całość prowadziła grupa animatorów kultury średniowiecza z I i II klasy gniewskiego liceum. Jedną z atrakcji był Turniej Rycerski o Miecz Starosty dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Tegorocznymi zwycięzcami zostali uczniowie Uniwersyteckiego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie. Uczestnicy jarmarku mieli również okazję wykazać się sprawnością i siłą fizyczną i wziąć udział w siłowaniu na rękę. W tej konkurencji niezrównana okazała się wielokrotna mistrzyni  Marta Kuberska, uczennica LO z Gniewu. Zwieńczeniem pierwszego dnia jarmarku był wieczorny spektakl „Proces o czary”, w którym gniewscy animatorzy kultury przenieśli publiczność w XVI wiek i przedstawili świecki sąd nad oskarżonymi o czary kobietami.

Drugi dzień uroczystości rozpoczęła barwna parada władz powiatowych i miejskich, uczniów oraz rycerstwa podążająca ulicami Pelplina. Przybyli mieli okazję obejrzeć spektakl „Świętych obcowanie”, przygotowany przez młodzież szkół ponadgimnazjalnych i ośrodków opiekuńczo wychowawczych powiatu tczewskiego. Inscenizacja przypominała wydarzenia dotyczące założenia w XIII wieku opactwa cysterskiego w Pelplinie oraz przybliżała postaci świętych związanych z Diecezją Pelplińską, np. św. Bernarda, św. Wawrzyńca, św. Franciszka.

Wśród atrakcji jarmarku znalazły się także nauka tańców dawnych oraz Turniej Rycerski o Miecz Burmistrza Pelplina. Jego zwycięzcą został uczeń LO w Gniewie Sebastian Ciesiński.

Wielu emocji dostarczył widzom spektakl „Książę Mieszko”, wieńczący tegoroczny Jarmark Cysterski. Został on w całości przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Gniewie. Przenosił widzów w odległe X stulecie, przypominając doniosłe wydarzenia z historii Polski - przejęcie władzy przez dynastię Piastów, utworzenie państwa polskiego, przyjęcie chrztu, czy bitwę pod Cedynią.

-Składamy serdeczne podziękowania uczniom i nauczycielom zaangażowanym w uroczystość, a zwycięzcom potyczek gratulujemy- podsumowuje wyjazd do Pelplina, nauczyciel ZSP, Jacek Ordowski.

Data publikacji: 2016-09-21 10:22
  • Uczniowie ZSP Gniew na Jarmarku Cysterskim
  • Uczniowie ZSP Gniew na Jarmarku Cysterskim
  • Uczniowie ZSP Gniew na Jarmarku Cysterskim

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.