Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Komiksowa historia Gniewu

W czwartek, 22 września,  w Sali Kameralnej Powiatowej gniewskiej biblioteki podsumowany został konkurs „Spotkanie tekstu i obrazka – komiksowa historia Gniewu”. Niekwestionowanymi zwycięzcami okazali się trzej chłopcy: Mikołaj Brzycki, Mikołaj Zgubieński i Kacper Małolepszy. Koordynatorem projektu była pani Brygida Murawska, nauczyciel języka polskiego w gimnazjum w Gniewie.

Wszystkich zebranych powitała Jadwiga Mielke, dyrektor gniewskiej książnicy. Wśród zaproszonych gości obecne były: Dyrektor Gimnazjum Ewa Grudzińska oraz Alicja Samulewska, zasłużona mieszkanka miasta.

Na konkurs wpłynęło 129 prac. Jury przyznało trzy pierwsze, trzy drugie i trzy trzecie miejsca oraz 6 wyróżnień. - Jestem z Was dumna. To Wy, właśnie tu i teraz, tworzycie historię – mówiła do zgromadzonych gimnazjalistów Pani Dyrektor Ewa Grudzińska. - Te działania wpisały się w obchodzony w gminie Gniew Rok Kronikarzy Gniewskich. Oprócz konkursu na komiks, w gniewskim przedszkolu na przykład czytaliśmy maluchom legendy gniewskie – powiedziała koordynator projektu Brygida Murawska.

Kilka ciekawostek z historii miasta przybliżył Bogdan Badziong, których zachęcał młodzież do poznawania dziejów Gniewu podczas spacerów. Historyk opowiedział o rozbiórce kolejki wąskotorowej oraz o Wisielczej Górze w parku, która jest śladem średniowiecznej góry straceń, pod którą przebiegała droga z Gniewu do Brodów Pomorskich. Omówił miejsce budowy pierwszego zamku – teren po dawnym grodzisku, znajdujący się w okolicach Ciepłego. Wspomniał postać, związanego z Gniewem, gen. Nikodema Sulika. Dodał także, że pierwszą, po polsku, historię miasta spisał Tadeusz Chełmecki.

Na zakończenie spotkania, uczennice gniewskiego gimnazjum zaprezentowały znane gniewskie legendy.

Organizatorami wydarzenia, które wpisało się w obchody Gniewinek byli: Gimnazjum im. gen. J. Hallera w Gniewie oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. F. Wierzchowskiego.

Konkurs dofinansowane zostało w ramach zadania publicznego organizacji i upowszechniania kultury w Gminie Gniew.

Data publikacji: 2016-09-23 08:55
  • Komiksowa historia Gniewu
  • Komiksowa historia Gniewu
  • Komiksowa historia Gniewu
  • Komiksowa historia Gniewu
  • Komiksowa historia Gniewu
  • Komiksowa historia Gniewu
  • Komiksowa historia Gniewu
  • Komiksowa historia Gniewu
  • Komiksowa historia Gniewu

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.