Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Nie trujmy się nawzajem - niska emisja

Przestarzałe i niesprawne urządzenia grzewcze, niska jakość węgla, spalanie w piecach odpadów (pociętych opon, worków foliowych, butelek plastikowych itp.), a także nieodpowiedni stan techniczny instalacji kominowych – to główne przyczyny niskiej emisji. Zjawisko niskiej emisji jest stosunkowo łatwe do zaobserwowania. W okresie jesienno – zimowym z kominów budynków, które ogrzewane są piecami i kotłami węglowymi, wydobywa się czarny dym, który niesie ze sobą toksyczne zanieczyszczenia, niebezpieczne zarówno dla środowiska naturalnego jak i człowieka.

To jakim paliwem ogrzewamy swoje domy oraz w jakich piecach ma ogromne znaczenie na jakość wdychanego przez nas powietrza. Należy pamiętać, iż piece domowe nie są przystosowane do spalania śmieci. Spalanie odbywa się w nich przy zbyt niskiej temperaturze, co powoduje wytwarzanie szkodliwych substancji gazowych. Zanieczyszczenia te nie są rozpraszane przez wiatr, czego efektem jest wzrost ich koncentracji na bardzo małym terenie wokół nieruchomości. Ponadto spalanie śmieci w piecach domowych powoduje osadzanie się trudno usuwalnej ,,mokrej sadzy” w przewodach kominowych, której nadmiar może spowodować zapalenie się przewodu kominowego i przyczynić do pożaru domu.

Wiele osób uważa, iż na pojawienie się szkodliwych substancji w powietrzu nie mają wpływu – nic bardziej mylnego! Każdy ma na to wpływ, a konsekwencje negatywnego oddziaływania jednego gospodarstwa domowego na czystość powietrza odczuwają wszyscy!

Zagrożenia związane z niską emisją:

 • niska emisja może być powodem chorób układu oddechowego, alergii, bólów głowy, chorób skórnych, układu krążenia, zaburzeń hormonalnych a nawet nowotworów
 • niska emisja przyczynia się do pojawienia się smogu oraz kwaśnych deszczy
 • skażenie powietrza pogarsza stan zieleni oraz wywołuje szereg negatywnych zjawisk, takich jak zakwaszenie oraz skażenie metalami ciężkimi gleb, wód i roślinności.

Jak ograniczyć niską emisję:

 • nie pal śmieci
 • kupuj węgiel tylko dobrej jakości
 • wymień niskoekologiczny kocioł węglowy na nowoczesny
 • uświadamiaj innym jak poważny jest to problem
 • przyłącz swój dom do sieci cieplnej, jeśli masz taką możliwość.
Data publikacji: 2016-11-02 15:22
 • Dziękuję, nie truję
 • Nie pal śmieci

« wstecz

Dofinansowanie

 • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.