Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Biwak harcerski

Przez trzy dni, od 10 do 12 listopada, w Smętowie Granicznym odbywał się harcerski biwak patriotyczny, połączony z obchodami Święta Niepodległości.

Dzień 1 (10.11.2016 r. - czwartek)

Biwak zaczęto o godzinie 19:00 w szkole w Smętowie Granicznym w składzie: 1KDH- ek “Borowianki”i 10 Skarszewska DH “Wilki”. Na początku odbywały się zajęcia integracyjne - pląsy, poznawanie własnych imion itp. Jako że uczestników było ponad 40, lekko nie było. Po integracji zjedzono pyszną kolację i przygotowywano się do kominka. W międzyczasie przyjechały dziewczyny z IV Kościerskiej Drużyny Harcerek “Żagielonie”. Po kominku, na którym dowiedzieliśmy się więcej o własnych drużynach i trochę o odwadze (gawęda Paulina Kolaska- na stopień samarytanki) uczestnicy poszli się umyć i spać... Choć nie na długo, bo już o pierwszej w nocy zostali obudzeni. Po szybkim ubraniu się, dokonano podziału na siedem batalionów przez Adę i Benię. Każdy z nich miał za zadanie odszukać sześć balonów "z życiami" i opatrunkami, tak by nie zostać złapanym przez SS’ manów. Po zakończeniu gry nocnej harcerze poszli dalej spać. To było wprowadzenie do fabuły biwaku.

"Kadra na odprawie śmiała się z Kamy, bo w nowym mundurze wyglądała jak zakonnica- spódnica za duża i do kostek (dodam, że nowy mundur dostała od swoich harcerek na urodziny). A że drużynowym Skarszewskiej drużyny był księdzem, więc wypadło, że mamy księdza i zakonnicę. Kadra w tym czasie przygotowywała plan na kolejny dzień i flagi do rozdawania dla mieszkańców Smętowa."

Dzień 2 (11.11.2016 r. - piątek)

Kolejny dzień zaczął się o siódmej. Po umyciu się i zjedzeniu śniadania harcerze udali się na mszę z okazji święta 11 Listopada. Po uroczystej mszy i rewelacyjnym spektaklu rozpoczęły się harce patriotyczne. Miano do spełnienia w sumie 20 zadań związanych z obchodzonym tego dnia świętem m. in. Zrób sobie zdjęcie z Piłsudskim, zrób zdjęcie zdjęciu z okresu dwudziestolecia międzywojennego, załatw czerwone korale, wymień wszystkie zastępowe, które działały w latach 2004-2016, zrób pociąg, zdjęcie z zabytkiem itp. Po harcach, które zakończyły się o trzynastej piętnaście zjedzono pyszny obiad zrobiony przez naszą kuchmistrzynię Wiki Dziki. Później cała grupa pojechała na Paradę Niepodległości w Gniewie. Na paradzie dołączyły do składu dwie harcerki z drużyny ZHP z Nowej Cerkwi, Kinga i Marta oraz harcerze z 4 Kwidzyńskiej Drużyny Harcerzy “Burza” i 22 Gniewskiej Drużyny Harcerzy ‘Trop”. Najpierw spotkano się przy pomniku Ofiar II wojny Światowej, gdzie wystawiona była uroczysta warta. Po uroczystej mszy, śpiewankach patriotycznych i rozdaniu wszystkich baloników, przypinek, śpiewników harcerze wzięli udział w Paradzie Niepodległości, która zakończyła się przy zamku krzyżackim w Gniewie.

"Byliśmy najliczniejszą grupą- przy kręgu kończącym uzbierało się na łącznie-100 harcerzy."

Około godziny dziewiętnastej czterdzieści wyjechano z Gniewu razem z naszymi gośćmi i chłopakami z Gniewu i Kwidzyna. W Smętowie wszyscy zjedli kolację, przygotowaną przez harcerzy ze Skarszew.

"Usłyszeliśmy kilka historii z życia wziętych. Po nim mogliśmy się w końcu umyć i położyć spać - nie licząc ZZ’ tów Borowianek oraz Burzy i Tropu."

Kadra „Borowianek” nadała barwy drużyny dh Wiktorii Boraty oraz wręczyła w obrzędowy sposób krzyż harcerski dh Asi Szwarc. Zostały też nadane 3 stopnie ochotniczki druhnom: Natali Śliwickiej, Asi Szwarc i Zuzi Wiśniewskiej.

Dzień 3 (12.11.2016 r. - sobota)

Kolejny dzień, drużyna rozpoczęła od szybkiego umycia się i zjedzenia śniadania. Po nim zagrano w grę historyczną Kamy pt. „Amnestia Baden Powella i jego żony Olave. Po niej wygłoszono pożegnalny apel i wręczono nagród dla najlepszych patroli oraz pozamykanie prób na chusty i stopnie. Zamknięty został stopień samarytanki dh Paulinie Kolaska i Wiktorii Dzikiej.

Po apelu ZZ “Borowianek” został jeszcze w szkole na zbiórce razem z harcerzami z Gniewu i Kwidzyna, którzy zostali do niedzieli. „Zielony Płomień” miał zajęcia z kolejnej techniki: terenoznawstwa.

"Dh Maciej Szymkiewicz uczył je co to mapa, skala i szkic oraz jak zrobić dobry rysunek, obsługiwać busolę, mapę, co to znaki patrolowe itp. Później Paulina i Wiki wróciły pieszo do domu, a pozostałą szóstkę zabrała pani Ela Szwarc- bardzo dziękujemy!!! Ponadto 13.11- każdy zastęp uczestniczył we Mszy Świętej w swoich parafiach! Dziękujemy! Dziękujemy za tak liczną obstawę biwaku oraz za miłe przyjęcie drużyny ZHP przez drużyny ZHR - miło było patrzeć na waszą wzajemną współprace i uśmiechy na twarzach! Czuwaj i do zobaczeni w przyszłości!

Dziękujemy za wspólne działania w Smętowie i Gniewie drużynom:

1 Kociewska Drużyna Harcerek „Borowianki”

1 Gniewska Drużyna Harcerek „Gniazdo”

3 Kwidzyńska Drużyna Harcerzy „Burza”

IX Kościerska Drużyna Harcerek „Żagielonje”

10 Skarszewska Drużyna Harcerska „Wilki”

22 Gniewska Drużyna Harcerzy „Trop”

87 Gdańska Drużyna Harcerek „Zielona Arka Noego”

Dziękujemy również wszystkim, którzy przyczynili się, że to spotkanie było takie, a nie inne: drużynowym, przybocznym, kadrom, uczestnikom, władzom miasta Gniewu z panią burmistrz- Marią Taraszkiewicz-Gurzyńską, Smętowa Granicznego z panią wójt Anitą Galant, dyrekcji Zespołu Kształcenia i Wychowania w Smętowie Granicznym- pani mgr Katarzynie Żabickiej- Omelianowicz oraz pani mgr Annie Klain na czele oraz całej rodzinie Państwa Dzikich, Ani Grudzińskiej, Błażejowi oraz proboszczom- ks Leszkowi Kozłowskiemu i ks Zbigniewowi Rutkowskiemu.

 Paulina Kolaska

Kamila Flis

 

Data publikacji: 2016-11-21 11:30
  • Biwak harcerski

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.