186 lat temu wybuchło Powstanie Listopadowe. Rozpoczęło się wieczorem, 29 listopada, napaścią na Belweder. Celem tego działania był zamach na Wielkiego Księcia Konstantego. W miniony poniedziałek, 28 listopada, pamięć o tamtych wydarzeniach upamiętnili uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. H. Mrossa w Gniewie. „Listopad jest miesiącem szczególnym. Wiele wydarzeń historycznych, które wpłynęły na kształt narodu polskiego, miało miejsce właśnie w listopadzie.” – mówił Jacek Ordowski, historyk i inicjator przedsięwzięcia.
Krótko przybliżył historię tamtych dni. Przypomniał, że to właśnie Napoleon Bonaparte przywrócił nadzieję na wolną Polskę. W 1815 r. car Aleksander zgłosił projekt powstania Królestwa Polskiego. Polacy mieli własny sejm, urzędy, wojsko, mogli mówić po polsku. Pozwolił utworzyć uniwersytet, który funkcjonuje do dziś. Niestety, władzę przekazał Wielkiemu Księciu Konstantemu.
Wielkie odliczanie… Na scenie czarownica i szatan w diabelskim kotle tworzą wodzów powstania listopadowego: generała Chłopickiego, generała Skrzyneckiego, generała Krukowieckiego i księcia Czartoryskiego. Dalsze sceny ukazywały tajny spisek podchorążych. Generał Hauke próbował ich zatrzymać, wydając rozkaz złożenia broni i powrotu do koszar. Zginął z rąk powstańców. Podchorążowie zabili jeszcze tego wieczoru pięciu generałów lojalnych wobec cara. Wielki Książę Konstanty, w przebraniu kobiety, wymknął się powstańcom i opuścił Warszawę.
W rolę Piotra Wysockiego wcielił się Bartosz Konieczny: „To wielki zaszczyt grać tę postać, która odegrała tak wielką role w naszej historii. Prowadzenie oddziału do waliki na scenie to taka namiastka prawdziwego wojska, można poczuć ducha walki. (…) Polska ma bogatą historię. Patriotyzm powinien być narodową cechą Polaków, nie modą.”
„Historia to moja pasja, w przyszłości chciałbym mieć grupę rekonstrukcyjną, żeby przypominać o ważnych wydarzeniach. Jeśli coś oglądamy, to łatwiej zapamiętujemy.” – powiedział Sebastian Ciesiński, odgrywający gen. Hauke.
„Cieszę się bardzo, że przyjęliście Państwo nasze zaproszenie” – mówiła na zakończenie Wioletta Połomska, dyrektor ZSP- „Była to okazja, by zobaczyć, co szkoła ma najlepszego. To uczniowie i nauczyciele z zaangażowaniem i pasją”.
Przedstawienie obejrzało wielu gości, wśród nich: członek zarządu Powiatu Tczewskiego Adam Klimczak, radny powiatowy Bogdan Olszewski, Dyrektor Gimnazjum Ewa Grudzińska, Wicedyrektor Gimnazjum Regina Gappa, Kierownik Referatu Promocji i Informacji UMiG Gniew Magdalena Frost-Guz i Alicja Samulewska.
Więcej zdjęć: <link>
Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka