Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Nowe wystawy w Fabryce Sztuk

Fabryka Sztuk w Tczewie serdecznie zaprasza na wystawę Marka Elsnera pt. „Ingerencje” oraz wernisaż malarstwa Teresy Trzewik-Falgowskiej pt. „Zakochana w Kociewiu”. Otwarcie wystawy Marka Elsnera odbędzie się we wtorek 13 grudnia o godz. 18.00, natomiast wernisaż Teresy Trzewik-Falgowskiej rozpocznie się z dnia następnego, czyli 14 grudnia o godz. 18.00 w siedzibie Fabryki Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4.

„Ingerencje” to kolejna odsłona z cyklu wystaw związanych z projektem pt.: „HUMAN NATURE”. To ewoluujący zbiór prac, który odpowiada na ważne dla mnie zagadnienia, wynikające z obserwacji prozaicznych sytuacji. Obiekty rzeźbiarskie odnoszą się do człowieka, jego "mikrozchowań", zachowań względem drugiej jednostki jak i natury. Wystawa ta jest subiektywnym komentarzem do obecnej kondycji człowieka i jego, nie rzadko, destruktywnego funkcjonowania. Wizualna konfrontacja z tematem mechanizmu działań człowieka, oraz niezakłócony dialog z odbiorcą jest dla mnie bardzo ważny. Wykorzystanie w moich rzeźbach materiału ceramicznego - materii „organicznej”, ma bezpośrednie odniesienie do człowieka i jego kruchości. W prezentacji tej pojawiają się również asamblaże wykorzystujące motywy „żywcem” zaczerpnięte z życia codziennego.

Marek Elsner – rzeźbiarz. Urodzony w Gorzowie Wlkp. w 1982 r. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gorzowie Wlkp. Dyplom w 2008 r. w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego (ASP Gdańsk, Wydział Rzeźby). Specjalizacja w pracowni Ceramiki Artystycznej. Działa głównie w obrębie rzeźby i artystycznych form ceramicznych. Tworzy formy organiczne, zoomorficzne jak i mocno związane z człowiekiem. Interesuje się również asamblażem i rysunkiem. Pracuje w różnych materiałach i skali (ceramika, metal, instalacje, formy kameralne jak i wielkogabarytowe rzeźby z piasku). Zawodowo związany z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pracuje jako asystent w pracowni Małych Form Rzeźbiarskich i Medalierstwa. Uczestnik wielu plenerów, indywidualnych i zbiorowych wystaw, projektów artystycznych w kraju i zagranicą.

Nagrody i wyróżnienia:

Laureat „Stypendium Twórczego Prezydenta Województwa Pomorskiego w 2016 r.”

Laureat „Stypendium Twórczego Prezydenta Województwa Pomorskiego w 2011 r.”

„Stypendium Artystyczne i Twórcze Prezydenta Miasta Gorzowa w 2008 r.”

„Stypendium Artystyczne i Twórcze Prezydenta Miasta Gorzowa w 2006 r.”

 Wystawę zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego.

Wystawa będzie czynna do 13 stycznia 2017 r., wstęp wolny!


Fabryka Sztuk zaprasza również na wystawę malarstwa Teresy Trzewik-Falgowskiej „Zakochana w Kociewiu”.  Wernisaż odbędzie się w środę 14 grudnia o godz. 18.00 w siedzibie Fabryki Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4 w Tczewie.

Teresa Trzewik jest osobą niezwykłą. W naturalny sposób, jak magnez, przyciąga do siebie ludzi. Wewnętrzną dobrocią sprawia, że wszyscy w jej otoczeniu stają się lepsi i szlachetniejsi. Każdego potrafi zmotywować do twórczego działania. Ma wszechstronne zainteresowania. Od kilkunastu lat zajmuje się malarstwem, jednocześnie organizując coroczne plenery plastyczne w pięknie położonej posiadłości we wsi Ciecholewy koło Starogardu, które dają możliwość pracy twórczej i wymiany doświadczeń. Jest bystrym obserwatorem. Przede wszystkim  uważnie obserwuje zmiany zachodzące w przyrodzie: zmienność pór roku, koloru, światła. Zapisuje swoje spostrzeżenia w formie malarskiej. Przetwarza je, modyfikuje na własny indywidualny język wypowiedzi.

Malarka, z wykształcenia  chemik, systematycznie i pracowicie prowadzi swój osobisty dialog ze sztuką. Podejmuje tradycyjne tematy: martwe natury - najczęściej zbudowane z elementów codziennego użytku, pejzaże, portrety. Korzysta z bogactwa ulubionego otoczenia przyrody, ciszy, rozmów o sztuce, obserwacji warsztatu innych malarzy, wystaw… Najwięcej uwagi skupia na kolorze, który traci właściwości lokalne na rzecz wielowarstwowych, „drgających” i wyszukanych w odcieniach plam barwnych. Te eksperymenty kolorystyczne przynoszą ciekawe i zaskakujące  rozwiązania i są znakiem charakterystycznym tego malarstwa. Jednak w innych pracach, kolor jest wręcz surowy, a kształty ledwo zaznaczone, potraktowane w szkicowy sposób. Te dwie tendencje pojawiają cię w cyklach, które niejednokrotnie liczą nawet po kilkadziesiąt obrazów np. martwych natur z butami, wrzosów, pejzaży drewutni, ptactwa. Autorka wielokrotnie do nich powraca, by rozważać je wciąż na nowo. Cykle prac kwiatowych przyjmują formę tradycyjnej martwej natury, innym razem, nagromadzenie elementów rozmywa czytelność na rzecz form wręcz abstrakcyjnych, przypominających malarstwo polskich kolorystów: Jana Cybisa, Czesława Rzepińskiego, Piotra Potworowskiego.

Malarskie dokonania autorki mieszczą się  między tradycją i ciągłym, niekończącym się eksperymentem.  Artystka nieustannie bada swoje dokonania malarskie. Najważniejszym jest to, że to dociekanie jest świadome, podporządkowane wieloletnim poszukiwaniom i doświadczeniom.

Kolor jest bez wątpienia najważniejszym elementem malarstwa Teresy Trzewik. Znakiem rozpoznawczym, tworzącym  harmonijne zestawienia, niezależnie czy plama barwna jest ledwie zaznaczona, czy też wyszukana, powstała z wielokrotnie nakładanych warstw. Wydaje się, że wystawa w Fabryce Sztuk w Tczewie podsumowuje dotychczasowy etap pracy malarskiej.                         

Obecnie powstają nowe obrazy na zdecydowanie większych formatach. Inny format to nowe i trudne wyzwanie. Ale przecież jesteśmy skazani  na ciągły eksperyment w sztuce, po to aby się twórczo rozwijać. Na te prace musimy jeszcze poczekać. Tymczasem badajmy rozbudowany kolorystycznie świat  Teresy Trzewik- Falgowskiej. Świat harmonii i równowagi.                                                   

Wystawa będzie trwała do 4 stycznia 2017 r., Wstęp wolny!

Data publikacji: 2016-12-02 08:14
  • Plakat
  • Plakat

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.