Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Pasjonaci historii regionu spotkali się w Opaleniu

W sobotę, 8 kwietnia w Domu Kultury w Opaleniu odbyła się kolejna, VIII sesja popularno – naukowa. Podczas spotkania zgromadzeni pasjonaci historii regionu wysłuchali promocji części X „Tek Kociewskich” oraz niezwykłej biografii poświęconej jednemu z najważniejszych Kaszubów i znanych Pomorzan, ks. Józefowi Wryczy.

Tuż po godz. 10.00 pomysłodawca cyklu spotkań, pan Marek Kordowski przywitał zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się: Zbigniew Kończewski i Krzysztof Korda radni powiatu tczewskiego oraz Antonii Barganowski radny powiatu kwidzyńskiego, Jadwiga Mielke Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. ks. Fabiana Wierzchowskiego w Gniewie, członkowie Koła Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego w Opaleniu oraz zainteresowani mieszkańcy regionu.

Na wstępie podsumowano minioną, trzyletnią kadencję Koła oraz przedstawiono zmiany personalne, które zaszły w jego strukturach. Aktualnie przewodniczącym Koła jest Bogdan Olszewski, zastępcą przewodniczącego został Zygmunt Rajkowski, natomiast Sekretarzem niezmiennie Zbigniew Kobalski.

Wyczekiwane prezentacje poprzedził niezwykły spektakl cienia pt. „O dziewczynie, która szukała wiosny” w wykonaniu dzieci i młodzieży z Opalenia pod przewodnictwem Barbary Rajkowskiej. Młodzi aktorzy w doskonały sposób przedstawili tak bliską nam kulturę i tradycję słowiańską, co doceniono zostało gromkimi brawami. Następnie przyszedł czas na promocję jubileuszowej, X części „Tek Kociewskich”, której dokonał ich redaktor naczelny, dr Michał Kargul.  Na łamach czasopisma, którego bezpłatny egzemplarz otrzymał każdy uczestnik spotkania, znaleźć można dorobek sześciu prelegentów, którzy opowiadają o różnych regionach pomorza, Kociewiu, Kaszubach, czy Żuławach.

Jako kolejny przez zgromadzonymi gośćmi zaprezentował się dr Krzysztof Korda, prezentując książkę swojego autorstwa pt. "Ks. ppłk Józef Wrycza (1884-1961). Biografia historyczna."

O książce:

Jest to pierwsza naukowa biografia poświęcona jednemu z najważniejszych Kaszubów i znanych Pomorzan. Józef Wrycza – ksiądz, wojak, narodowiec, uczestnik życia politycznego II Rzeczypospolitej – przetrwał w pamięci współczesnych, jako człowiek zaangażowany w walkę o niepodległość Ojczyzny, gotowy złożyć za jej sprawę najwyższą ofiarę. Równocześnie ta niezwykle barwna postać budzi wiele skrajnych emocji i ocen, co zainspirowało Autora do napisania niniejszej biografii. Praca dr. Kordy omawia postać księdza-wojaka z możliwie szerokiej perspektywy. Prezentuje go, jako kapłana, ale także działacza społecznego, żołnierza oraz polityka związanego z Narodową Demokracją. Ukazuje sylwetkę księdza zaangażowanego w ruch młodokaszubski, „powstańca” w Chełmży, żołnierza generała Józefa Hallera przyłączającego Pomorze do Polski. Książka prezentuje losy Wryczy – przywódcy powstańców i wojaków z Kaszub w okresie międzywojennym, polityka endecji prześladowanego przez sanację, bohatera „Gryfa Pomorskiego”, ściganego w okresie drugiej wojny światowej przez Niemców, a po wojnie – przez komunistów.

Spotkanie zakończyła dyskusja oraz wspólny poczęstunek.

Organizatorami przedsięwzięcia byli: Koło Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Opaleniu, Powiatowa i MIejska Biblioteka Publiczna im. ks. Fabiana Wierzchowskiego w Gniewie oraz Zespół Szkół im. J. Czyżewskiego w Opaleniu.

Data publikacji: 2017-04-10 13:30
  • Pasjonaci historii regionu spotkali się w Opaleniu
  • Pasjonaci historii regionu spotkali się w Opaleniu
  • Pasjonaci historii regionu spotkali się w Opaleniu
  • Pasjonaci historii regionu spotkali się w Opaleniu
  • Pasjonaci historii regionu spotkali się w Opaleniu
  • Pasjonaci historii regionu spotkali się w Opaleniu

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.