Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Urzekająca przyroda na skwerku

Na skwerze obok gniewskiego magistratu stanęła nowa wystawa plenerowa. Umieszczone na planszach zdjęcia, ukazują Dolinę Dolnej Wisły, jako unikatowy w skali Europy ekosystem znajdujący się na wyciągnięcie ręki. Dzięki wspaniałym fotografiom oraz ich ciekawym opisom, odwiedzający wystawę będą mogli przenieść się do tajemnego, jakże magicznego świata przyrody. Zapraszamy wszystkich gniewian i gości naszego miasta!

O wystawie:

Duże rzeki zachodniej Europy zostały przekształcone w znacznie większym stopniu niż Wisła, która na wielu odcinkach zachowała naturalny charakter. To sprawia, że w dolinie Wisły spotkać można wiele cennych i rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Największa z Polskich rzek jak magnes przyciąga dziesiątki gatunków ptaków przemieszczających się pomiędzy zimowiskami i lęgowiskami, ale jest też ważną w skali kraju i Europy ostoją ptaków wodno-błotnych, związanych z ekosystemem szerokiej doliny rzecznej. Bogactwo siedlisk i środowisk na przestrzeni zaledwie kilku kilometrów biegu rzeki sprawia, że spotkać tu można ponad 200 krajowych gatunków ptaków. Jest to jedna z najważniejszych krajowych ostoi lęgowych rybitwy białoczelnej (ponad 10% krajowej populacji lęgowej) oraz rybitwy rzecznej (7% krajowej populacji lęgowej). W dolnym odcinku Wisły łatwo też o spotkanie z bielikiem, największym ptakiem drapieżnym Polski. Urwiste brzegi rzeki zamieszkuje kolorowy zimorodek i kolonijnie gniazdujące brzegówki, nadrzeczne łąki są z kolei siedliskiem tajemniczego derkacza, kolorowej dziwonii i gąsiorka – niewielkiego drapieżnika, który swoje ofiary nabija na ciernie tarniny.

Dolina Dolnej Wisły jest też jednym z najważniejszych w kraju korytarzy ekologicznych, którym każdego roku migrują setki tysięcy zwierząt – od malutkich owadów, przez ryby jak łosoś, troć, certa, po łosia i wilka. W okresach migracji ptaków wodno-błotnych na piaszczystych wyspach w nurcie rzeki i okolicznych polach spotkać można stada ptaków liczące nawet ponad 10 000 osobników.

O autorach:

Łukasz Ogonowski – gniewianin z urodzenia, przyrodnik z wykształcenia i zamiłowania. Od dziecka spędzający długie godziny w dolinie Wisły, początkowo z wędką, później z lornetką i aparatem. Zaangażowany w wiele działań promujących ochronę i turystyczne wykorzystanie Doliny Dolnej Wisły.

Karol Niemiec – z Gniewu wyemigrował kilka lat temu, ale nad Wisłą pozostał. Miłośnik i badacz sów, fotograf amator, robiący profesjonalne zdjęcia, który setki godzin spędził na podpatrywaniu i uwiecznianiu w kadrze Wiślanej przyrody.

Dorota Cybura – do Gniewu przywędrowała kilkanaście lat temu. Z wykształcenia sozolog, z zamiłowania botanik. Każdego roku, wraz z nadejściem wiosny, na nowo z zachwytem podziwia urodę i niepowtarzalność roślin – od niewielkich, ale niezmiernie różnorodnych okazów roślin zielnych, przez krzewinki i krzewy, aż po potężne i dostojne drzewa. Gdy ma taką możliwość, uwiecznia przyrodnicze sceny na zdjęciach.

Data publikacji: 2017-04-27 12:50
  • -
  • -

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.