Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Patroni prosto z nieba

13 maja 2017 r. to szczególna data w dziejach Publicznej Szkoły SPSK w Gogolewie oraz mieszkańców wsi. Tego dnia odbyła się bowiem uroczystość nadania placówce imienia Świętych Dzieci z Fatimy.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym w Dzierżążnie, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej Wiesław Śmigiel. W liturgii udział wziął również proboszcz tamtejszej parafii, ks. Janusz Wachowski oraz inni kapłani pobliskich parafii, przedstawiciele organu prowadzącego szkołę, tj. Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie, władze oświatowe, władze samorządowe, lokalne instytucje współpracujące z placówką, a przede wszystkim parafianie oraz wspólnota Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK  w Gogolewie.

- Niech ta eucharystia jest wyrazem wdzięczności za wszelkie dobro, jakiego doświadczyła wspólnota szkolna. Do niedawna nikt nie spodziewał się, że placówkę przejmie Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie, a tym bardziej, że szkoła będzie miała świętych patronów. Wierzymy Bogu, że to nie jest przypadek. - prosząc jego ekscelencję o modlitwę, mówił dyrektor placówki, Sebastian Łania.

W homilii biskup przypomniał okoliczności historyczne, które stanowiły istotne tło Objawień Matki Bożej w Fatimie w 1917 roku, kiedy to trwająca wojna i szerząca się nienawiść sprawiły, że ówczesny papież Benedykt XV nieustannie apelował o modlitwę w intencji pokoju na świecie. Swe prośby kierował głównie do dzieci. - Zatem dzisiaj wasza szkoła przyjmuje za patronów szkoły Święte Dzieci z Fatimy, święcimy również sztandar. Jeżeli ktoś obiera sobie kogoś za patrona, to stawia go sobie, jako wzór, a jednocześnie szuka w nim inspiracji dla swojego teraźniejszego życia.  Jednocześnie wybieracie tego patrona by być dzisiaj silniejszymi i odważnie patrzeć w przyszłość. - mówił hierarcha.

Po Mszy św. uroczystości były kontynuowane w szkole i w świetlicy w Gogolewie. Z tej okazji odsłonięto również tablicę pamiątkową na cześć patronów placówki. - To spotkanie jest szczególnym wydarzeniem w dziejach szkoły. Jeszcze w zeszłym roku, kiedy podejmowaliśmy to odpowiedzialne zadanie i ustalaliśmy datę nadania imienia szkole, nie spodziewaliśmy się, że będzie to dzień jubileuszu, kiedy mija sto lat od pierwszego objawienia Matki Bożej w Cova da Iria oraz dzień, kiedy to dwoje pokornych i oddanych pastuszków zostaje wyświęconych na ołtarze. Pan Bóg wpisuje nas w te historię i właśnie w tym wyjątkowym dniu nadaje Publicznej Szkole Podstawowej SPSK w Gogolewie imię Świętych Dzieci z Fatimy. Jako wspólnota szkoły podejmujemy to powołanie z otwartymi sercami i cieszymy się, że tym samym zyskujemy swoich opiekunów w niebie. – mówił ze wzruszeniem dyrektor placówki, Sebastian Łania.

Ponadto podczas uroczystości uczniowie szkoły wystąpili z programem artystycznym pt. „Objawienie fatimskie”. Nie zabrakło również serdecznych życzeń ze strony obecnych na uroczystości gości. Na zakończenie, wszyscy fundatorzy sztandaru, przybili symboliczne gwoździe.

Data publikacji: 2017-05-17 16:39
  • Uroczystość nadania patrona w szkole w Gogolewie
  • Uroczystość nadania patrona w szkole w Gogolewie
  • Uroczystość nadania patrona w szkole w Gogolewie
  • Uroczystość nadania patrona w szkole w Gogolewie
  • Uroczystość nadania patrona w szkole w Gogolewie
  • Uroczystość nadania patrona w szkole w Gogolewie
  • Uroczystość nadania patrona w szkole w Gogolewie
  • Uroczystość nadania patrona w szkole w Gogolewie
  • Uroczystość nadania patrona w szkole w Gogolewie

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.