Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

„Gry planszowe – świadectwo cywilizacji”

Obecnie obserwuje się renesans gier planszowych. Każdego roku wydawanych jest w samej tylko w Polsce kilkadziesiąt nowych tytułów. Organizowane są wielkie festiwale dla pasjonatów tej formy rozrywki. Gniewskie muzeum swoją wystawą sięga w przeszłość prezentując historię rozwoju gier planszowych by wszystkim zainteresowanym pokazać, że gry od zawsze towarzyszyły człowiekowi. Otwarcie wystawy, którą oglądać będzie można do 20 października, już 30 maja o godz. 13:00. Zapraszamy!

Wystawa ta jest ekspozycją nietypową – zamierzamy przedstawić gry planszowe, które odgrywały znaczące role w historii świata. Dzięki naszej wystawie dowiesz się czy łowcy mamutów znali gry, jakie gry odkrywamy w egipskich piramidach, czy Grecy oprócz zawodów na olimpiadach mieli czas na gry, w jakie gry grali legioniści rzymscy, czy szachy były najpopularniejszą grą w średniowieczu. Wystawa ta jest próbą poszukania odpowiedzi na pytania: czy gry zawsze towarzyszą człowiekowi, jeśli tak, to jakie? Czy każda cywilizacja miała swój rodzaj gry dla niej charakterystyczny? Jakie gry cieszyły się popularnością przez wieki?

Na wystawie prezentowane będą po raz pierwszy unikatowe zabytki związane z grami planszowymi pochodzących zarówno z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku oraz ośrodków muzealnych z całej Polski m.in. Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Podlaskie w Białymstoku i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Ważnym elementem wystawy będą także kopie gier, które udostępnione zostaną zwiedzającym do samodzielnej rozrywki, m.in. gry indiańskie, mankala (najstarsza gra świata), gra hneftafl (szachy wikingów), gra z Ur. Ekspozycje wzbogacą kolorowe plansze, na których zaprezentowane zostaną ilustracje związane z różnymi okresami historycznym, grami, jak i zasadami gry.

W ramach trwania wystawy zorganizowane zostaną warsztaty gier planszowych.

Chcemy by wystawa ta stała się miejscem rozrywki dla całych rodzin – kolorowa oraz otwarta forma ekspozycji pozwoli na spędzenia długich chwil w świecie najstarszych i najważniejszych gier planszowych świata.

Data publikacji: 2017-05-23 12:55
  • Zaproszenie

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.