Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

„Od Przedszkolaka do eko/chem zdolniaka”

W piątek, 5 oraz poniedziałek 15 maja w Oddziale Przedszkolnym w Szkole Podstawowej SPSK w Tymawie odbyła się realizacja dwuetapowego projektu ekologicznego  „Od Przedszkolaka do eko/chem zdolniaka”- Przedsięwzięcia dofinansowanego ze środków Gminy Gniew.

W pierwszym etapie projektu, który odbył się 5 maja dzieci uczestniczyły w warsztatach fizyko/chemicznych wykonywanych przez firmę SmartLab z Gdyni. Dzieci zapoznały się m.in. z zagadnieniami: otrzymywanie barwnych roztworów, reakcje, w wyniku których tworzą się nieprzewidywalne zabarwienia mieszanin, eksperymenty z suchym lodem. Każde dziecko miało również okazje syntezować swojego polimerowego stworka.

Etap drugi, który odbył się 15 maja, to zajęcia obserwacyjne z dziećmi w terenie z misją wiosennych porządków w „ogrodzie przyjaznym pszczołom” z projektu ekologicznego- „Tymawa - wieś przyjazna pszczołom”. Na przygotowanym uprzednio przez rodziców terenie (przekopanie terenu, skoszenie trawy, przycięcie drzewek), nasadziliśmy z dziećmi kwiaty wiosenne, aby dać pszczołom pierwsze pyłkowe pożywienie oraz stałe rośliny miododajne (m.in. złotokap, facelia błękitna, szałwia). W niezagospodarowanej części ogrodu dzieciom udało się zaobserwować jaszczurki, ślimaki, wiewiórki.

Przedszkolaki z zaangażowaniem samodzielnie nasadzały kwiaty i poznawały ich nazwy. Dzieci zostały uświadomione o obowiązkach wynikających z faktu posiadania ogródka. Maluchy miały tez okazje dowiedzieć się jak wyglądają domki dla owadów, z zaciekawieniem poznawały zarówno konstrukcje hoteli dla owadów jak i ich mieszkańców – z wielkim okrzykiem radości i podekscytowania reagowały na każdy okaz pszczół murarek czy to pająka.

Wspólnie dokonano również stosownych napraw częściowo uszkodzonych domków, a także zbudowano nowy egzemplarz. Miejscowa pszczelarka Barbara Szwarc opowiadała o roli, jaką pszczoły odgrywają w naszym życiu. Dzięki wykonanym pracom w przygotowaniach terenu odkryliśmy mnóstwo drzew i krzewów sprzyjających zarówno życiu pszczół jak i wiewiórek. Po wykoszeniu chaszczy odkryliśmy jabłonie, maliny, porzeczki, agrest, młode leszczyny, wiśnie oraz stare opony, które wykorzystaliśmy do utworzenia skalniaków z roślinami.

Dzięki uprzejmości Kwiaciarni AGAVA z Gniewu oraz okolicznym pszczelarzom nie zabrakło również kwiatów sezonowych ozdobnych, jak i specjalnych mieszanek nasion roślin miododajnych. Na zakończenie ogrodowych prac dzieci otrzymały słodki poczęstunek.

Data publikacji: 2017-05-24 14:31
  • Od Przedszkolaka do eko/chem zdolniaka
  • Od Przedszkolaka do eko/chem zdolniaka
  • Od Przedszkolaka do eko/chem zdolniaka
  • Od Przedszkolaka do eko/chem zdolniaka
  • Od Przedszkolaka do eko/chem zdolniaka
  • Od Przedszkolaka do eko/chem zdolniaka
  • Od Przedszkolaka do eko/chem zdolniaka
  • Od Przedszkolaka do eko/chem zdolniaka
  • Od Przedszkolaka do eko/chem zdolniaka

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.