Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Przestarzałe i niesprawne urządzenia grzewcze, niska jakość węgla, spalanie w piecach odpadów, a także nieodpowiedni stan instalacji kominowych – to główne przyczyny niskiej emisji.

Palenie śmieci to efekt ludzkiej bezmyślności. Ludzie wrzucają do pieców wszystko, co mają pod ręką: plastikowe butelki, pocięte opony, foliowe worki i reklamówki, opakowania po jedzeniu, części mebli, styropian, pudełka po farbach, odzież i wiele innych odpadów. Z kominów wydobywa się wtedy charakterystyczny dym i nieprzyjemny zapach. Mieszkańcy często nie zdają sobie sprawy, jak poważne konsekwencje ma to dla zdrowia. Podczas procesu spalania do atmosfery przedostaje się wiele groźnych zanieczyszczeń, które emitowane są z tak zwanych źródeł emisji niskiej, czyli niskich kominów gospodarstw domowych. W takiej sytuacji uniemożliwione zostaje wyniesienie zanieczyszczeń na duże odległości i ich rozproszenie przez wiatr.

Czym to grozi?

Odpady w warunkach domowych palone są w niskich temperaturach, powoduje to wydzielanie się ogromnych ilości niebezpiecznych związków chemicznych. Przez kominy wydobywają się m. in. tlenek i dwutlenek węgla, tlenki siarki i azotu, groźne związki chloru i fluoru, rtęć, kadm, ołów, mangan, chrom, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, węglowodory alifatyczne oraz pyły wraz z rakotwórczymi smołowymi aerozolami. Zanieczyszczenia w powietrzu wpływają na cały nasz organizm i chociaż skutki ich oddziaływania nie są widoczne natychmiast, to gromadzące się toksyny mają znaczący wpływ na nasze zdrowie.

Wymienione pyły i substancje mogą powodować:

 • zwiększenie ryzyka zachorowania na raka,
 • choroby układu oddechowego,
 • niewydolność krążenia,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • nawracające bóle głowy,
 • podrażnienie spojówek oraz błon śluzowych,
 • alergie, zmiany skórne,
 • astmę.

Kolejnym problemem jest to, iż związki chemiczne powstałe wskutek spalania odpadów z tworzyw sztucznych, mają bardzo negatywny wpływ na stan techniczny przewodów kominowych poprzez tworzenie się tzw. sadzy mokrej. Działa ona destrukcyjnie na ścianki przewodów kominowych. Sadza ta jest bardzo trudna do usunięcia, a zapalenie się jej w przewodzie kominowym jest groźne dla otoczenia i może spowodować pożar budynku.

Co robić, aby temu zapobiec?

 • nie pal śmieci,
 • kupuj węgiel tylko dobrej jakości,
 • wymień kocioł węglowy na nowoczesny,
 • uświadamiaj innym jak poważny jest problem,
 • przyłącz swój dom do sieci cieplnej, jeśli masz taką możliwość.

Wydajność energetyczna spalania śmieci jest niewielka, a konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Data publikacji: 2017-06-13 11:20

Dofinansowanie

 • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.