Przestarzałe i niesprawne urządzenia grzewcze, niska jakość węgla, spalanie w piecach odpadów, a także nieodpowiedni stan instalacji kominowych – to główne przyczyny niskiej emisji.
Palenie śmieci to efekt ludzkiej bezmyślności. Ludzie wrzucają do pieców wszystko, co mają pod ręką: plastikowe butelki, pocięte opony, foliowe worki i reklamówki, opakowania po jedzeniu, części mebli, styropian, pudełka po farbach, odzież i wiele innych odpadów. Z kominów wydobywa się wtedy charakterystyczny dym i nieprzyjemny zapach. Mieszkańcy często nie zdają sobie sprawy, jak poważne konsekwencje ma to dla zdrowia. Podczas procesu spalania do atmosfery przedostaje się wiele groźnych zanieczyszczeń, które emitowane są z tak zwanych źródeł emisji niskiej, czyli niskich kominów gospodarstw domowych. W takiej sytuacji uniemożliwione zostaje wyniesienie zanieczyszczeń na duże odległości i ich rozproszenie przez wiatr.
Odpady w warunkach domowych palone są w niskich temperaturach, powoduje to wydzielanie się ogromnych ilości niebezpiecznych związków chemicznych. Przez kominy wydobywają się m. in. tlenek i dwutlenek węgla, tlenki siarki i azotu, groźne związki chloru i fluoru, rtęć, kadm, ołów, mangan, chrom, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, węglowodory alifatyczne oraz pyły wraz z rakotwórczymi smołowymi aerozolami. Zanieczyszczenia w powietrzu wpływają na cały nasz organizm i chociaż skutki ich oddziaływania nie są widoczne natychmiast, to gromadzące się toksyny mają znaczący wpływ na nasze zdrowie.
Kolejnym problemem jest to, iż związki chemiczne powstałe wskutek spalania odpadów z tworzyw sztucznych, mają bardzo negatywny wpływ na stan techniczny przewodów kominowych poprzez tworzenie się tzw. sadzy mokrej. Działa ona destrukcyjnie na ścianki przewodów kominowych. Sadza ta jest bardzo trudna do usunięcia, a zapalenie się jej w przewodzie kominowym jest groźne dla otoczenia i może spowodować pożar budynku.
Wydajność energetyczna spalania śmieci jest niewielka, a konsekwencje mogą być bardzo poważne.
Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka