Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Gniew na płótnie

W niedzielę, 16 lipca przy kościele św. Mikołaja w Gniewie odbył się wernisaż wieńczący tegoroczny plener malarski im. Leona Wyczółkowskiego. Już od 3 lipca na ulicach miasta nie trudno było spotkać studentów pierwszego roku Architektury Wnętrz, na wydziale Budownictwa Architektury i Inżynierii Środowiska w Katedrze Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, którzy źródła inspiracji doszukiwali się w gniewskich krajobrazach, kamienicach, czy wąskich uliczkach.

To już ósmy rok, kiedy to młodzi artyści przyjeżdżają do naszego miasteczka, by właśnie w pięknym Gniewie, szkolić swój warsztat malarski pod czujnym okiem profesor dr hab. Aleksandry Simińskiej oraz mgr sztuki Magdaleny Rucińskiej. Tradycyjnie podsumowaniem ich artystycznych zmagań jest poplenerowa wystawa, która w odróżnieniu od lat poprzednich, odbyła się na terenie okalającym gniewski kościół.

Podczas oficjalnego otwarcia wernisażu wszyscy studenci uhonorowani zostali pamiątkowymi dyplomami z pleneru. Wyróżniono także najzdolniejszych uczniów przyznając im główne nagrody. Opiekunkom grupy słowa podziękowania złożyła Burmistrz Miasta i Gminy Gniew Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska. – Jestem pod wielkim wrażeniem. Aż nie mogę uwierzyć, że ich autorami są studenci pierwszego roku – mówiła podziwiając prace włodarz.

- To nie przypadek, że jesteśmy po raz kolejny tutaj z wami. Pragnę bowiem prywatnie powiedzieć: Ja po prostu kocham Gniew! Jest to moje drugie rodzinne miasto. Zawsze powtarzam studentom, którzy zazwyczaj po raz pierwszy stoją przed możliwością goszczenia w Gniewie, że wrócą zadowoleni. Zwykle nie wierzą. Po powrocie jednak przyznają, że miałam rację. – mówiła do zgromadzonej publiczności prof. Aleksandra Simińska.

I tak, wszyscy, którzy rozpoczęli niedzielę od mszy św. lub specjalnie udali się na wernisaż, obejrzeć mogli ponad 500 obrazów i szkiców autorstwa 23 młodych malarzy. Przed kościołem stanęła również zeszłoroczna prezentacja projektu „Dzieci „z” Gniewu” przedstawiająca 174 fotografie dzieci z Przedszkola Miejskiego w Gniewie. Odwiedzającym wystawę, którzy zatrzymywali swój wzrok na otaczających ich płótnach, towarzyszyły dźwięki muzyki akordeonowej w wykonaniu Uli Radzik. Wzorem lat ubiegłych i w tym roku nie zabrakło loterii. Wśród losów wypełniających szklaną kulę, osiem oznaczało wygraną okazałego obrazu. Natomiast żaden uczestnik loterii nie odszedł od stoiska bez drobnego upominku. Warto zaznaczyć, że pieniądze zebrane podczas losowania przeznaczone zostaną na zakup materiałów malarskich dla studentów.

Obszerna relacja fotograficzna z niedzielnego wernisażu dostępna na stronie: <link>

Organizatorami pleneru malarskiego w Gniewie byli: Urząd Miasta i Gminy Gniew, Hotel Zamek Gniew, Parafia pw. Św. Mikołaja w Gniewie, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy.

 

Data publikacji: 2017-07-18 10:14
 • Gniew na płótnie
 • Gniew na płótnie
 • Gniew na płótnie
 • Gniew na płótnie
 • Gniew na płótnie
 • Gniew na płótnie
 • Gniew na płótnie
 • Gniew na płótnie
 • Gniew na płótnie
 • Gniew na płótnie
 • Gniew na płótnie
 • Gniew na płótnie

« wstecz

Dofinansowanie

 • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.