W miniony weekend 19 i 20 sierpnia w Piasecznie odbył się XXIV Przegląd Kociewskich Zespołów Folklorystycznych ku czci Władczyni Kociewia oraz XIX Przegląd Zespołów Folklorystycznych Północnej Polski ku czci Matki jedności i Królowej Pomorza. Tak jak w roku ubiegłym, przeglądy poświęcone zostały śp. Janowi Ejankowskiemu, pomysłodawcy festiwalu.
Każdego dnia przegląd rozpoczynała Msza św. w piaseckim kościele, po których barwny korowód kierował się do pobliskiej Studzienki, aby tam śpiewać i tańczyć dla Matki. Oficjalnego otwarcia konkursu dokonali organizatorzy, przedstawiciele władz samorządowych oraz sympatycy festiwalu. W tegorocznej edycji konkursowych zmagań udział wzięło kilkanaście zespołów folklorystycznych z terenu całego Kociewia.
Podczas sobotniego XXIV Przeglądu Kociewskich Zespołów Folklorystycznych ku czci Władczyni Kociewia jury, obradujące w trzyosobowym składzie pani Marzena Kamińska, Ryszard Szwoch i Zbyszko Kamiński , przyznało nagrody:
I miejsce GZUBY Z PELPLIŃSKIEJ DWÓJKI,
II miejsce Kociewie RETRO ze Starogardu Gdańskiego,
III miejsce Świeckie Gzuby,
III miejsce Piaseckie Gzuby z Piaseczna.
w kategorii wokalno-instrumentalnej
I miejsce Kociewska Familija z Pinczyna,
II miejsca Błękitna Wstęga z Gniewu.
Jury przyznało również dwa wyróżnienia w kategorii pieśni i tańca dla zespołów Kulickie Sztafsiyranty i Kółka Regionalnego Przedszkole Samorządowe Nowe.
Natomiast laureatami niedzielnego XIX Przeglądu Zespołów Folklorystycznych Północnej Polski ku czci Matki Jedności i Królowej Pomorza zostali:
I miejsce MŁODA KOŚCIERZYNA,
II miejsce ZIEMIA CZERSKA,
III miejsce MŁODA ZIEMIA CZERSKA,
I miejsce DRECHE z Kościerzyny,
II miejsce OJ TO, TO z Pelplina,
III miejsce BAZUNY z Czerska.
Jury przyznało również dwa wyróżnienia dla zespołu Swojacy z Mirosławca i zespołu Nadnerzanki z Dąbia.
Podczas festiwalu gościnnie wystąpiły dla publiczności i uczestników zespoły z Białorusi. W sobotę na scenie zaprezentowały się zespoły Abiarog i Fanfary Niemigi, natomiast w niedziele zespół Pralica.
Wszystkim laureatom i uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy podjęcia trudu i kultywowania pięknych kociewskich tradycji!
Organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie "Piaseczno Folklor Festiwal", Powiatowa i Miejska Biblioteka im. Fabiana Wierzchowskiego w Gniewie oraz Parafia Rzymskokatolicka p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Piasecznie.
Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka