Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Vivat Gniew!

Powrót do zwykłej rzeczywistości, po niezwykłej podróży nie jest łatwy. Tym bardziej niecodziennej podróży w przeszłość, a dokładnie do roku 1626. To właśnie wtedy, pod Gniewem spotkały się armie dwóch królów z rodu Wazów – Zygmunta III Wazy króla polskiego oraz Gustawa II Adolfa króla szwedzkiego. I tak, w ostatni weekend powtórnie mieliśmy okazję być świadkami wielkiej bitwy pomiędzy Szwedami a Polakami, pokazów musztry i egzecerunków, czy też wojskowych zabaw obozowych.

W sobotę, punktualnie o godz. 11:30, na dźwięk salwy armatniej, rozpoczęto tegoroczną edycję Vivat Vasy. Od tego momentu przybyli do gniewskiej twierdzy turyści oraz gniewianie mogli poczuć atmosferę zamierzchłych czasów. W ciągu dnia bowiem widzowie mogli podziwiać liczne pokazy, musztry, turnieje, sceny poważne i komiczne z życia wojennego i obozowego wzięte. Zapach prochu unosił ducha historii przypominającego o wieczornej bitwie. I tym razem zmagania nie przyniosły zdecydowanego zwycięstwa żadnej ze stron ani też porażki. W remisowym starciu Polacy zrealizowali swój cel – zagrodzili Szwedom drogę na północ i obronili tym samym Gdańsk. Z kolei Szwedzi nie stracili zamku w Gniewie i również zachowali siłę bojową swojej armii. Kiedy na placu turniejowym nastała cisza, a ostatnie płomienie zaczęły dogasać, na ulice Gniewu wyruszyła parada historyczna z pochodniami z udziałem wojsk i publiczności. Sobotnie wydarzenia zakończył koncert zespołu grającego muzykę celtycką "Shannon". Zaraz po jego występie, do swoich obozów udali się wszyscy żołnierze, aby w niedzielę ponownie stanąć na placu turniejowym.

Więcej zdjęć na: <link>

Organizatorami wydarzenia byli: Hotel Zamek Gniew, Fundacja Europejski Park Historyczny w Zamku Gniew, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

 

Data publikacji: 2017-08-21 14:32
  • Vivat Vasa!!!
  • Vivat Vasa!!!
  • Vivat Vasa!!!
  • Vivat Vasa!!!

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.