Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Niech Maryja i Józef będą wam przykładem

Chwilę po godzinie 10.00 pod kościołem Narodzenia NMP w Piasecznie zrobiło się tłoczno. Pod świątynią zebrali się przede wszystkim osoby związane z rolnictwem. W niedzielę, 17 września, dożynkami zakończyła się oktawa odpustowa. Były wieńce, kosze z darami i piękne bukiety kwiatów. Tym razem starostami dożynkowymi byli państwo Ewa i Dariusz Poznańscy z Gogolewa.

Korowód prowadzony przez Piasecką Panią i orkiestrę wyruszył spod kościoła do studzienki. Za nimi podążały tłumy wiernych, którzy przybyli tego dnia do Piaseczna, aby dziękować za tegoroczne plony. Tam przywitał wszystkich ks. proboszcz Andrzej Ossowski, który mówił, o tym, że dzień ten jest nie tylko świętem rolników, dożynkami, ale też jest niedzielą poświęcenia. – Data poświęcenia naszego kościoła nie jest dokładnie znana. Przed wiekami ustalono więc, że w niedzielę po 8 września, będzie obchodzona niedziela poświęcenia. Z czasem data ta zmieniona została na drugą niedzielę po tej dacie. I dziś właśnie uczestniczymy w takim nabożeństwie- mówił duchowny.

Po nim głos zabrał świeżo upieczony vice starosta tczewski, Zbigniew Zgoda. – Dzisiejsze uroczystości są najlepszą okazją do zastanowienia się czym jest ziemia po której chodzimy, mieszkamy, pracujemy, odpoczywamy, którą uprawiamy i z której zbieramy plony. Najtrafniej na to pytanie odpowiedział nam św. Jan Paweł II „pragnę oddać hołd miłości rolnika do ziemi, bo ta ziemia zawsze stanowiła mocny filar, na którym opierała się narodowa tożsamość”. W chwilach największych zagrożeń, momentach najbardziej dramatycznych w dziejach narodu, ta miłość i przywiązanie do ziemi okazywały się niezmiernie ważne w zmaganiu o przetrwanie- mówił samorządowiec.

Następnie starostowie dożynkowi, państwo Ewa i Dariusz Poznańscy w asyście sztandaru Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” Rolników Indywidualnych złożyli na ręce ks. prałata Antoniego Baczkowskiego chleb. Był to dar dziękczynienia ofiarowany Bogu i Matce Bożej za szczęśliwie zakończone żniwa i zebrane plony.  

-Przychodzimy dziś jako pielgrzymi tej ziemi, z darami naszej pracy, trudu pracy na roli. Szczególnie wy rolnicy przynosicie naręcza kłosów, bukiety kwiatów, ziarno i dorodne dożynkowe wieńce.  Popatrzcie na swoje spracowane, utrudzone ręce, jest w nich widoczna praca codzienna, całuję je wszystkie z podziękowaniem tak jak na początku tej mszy całowałem krzyż, znak Boga – opowiadał podczas kazania ks. Bączkowski. Celebrans mówił również o tym, że każdy z nas był kiedyś w sytuacji z którą nie mógł sobie poradzić. Podkreślał jednak, że  Bóg jest panem ludzkiego losu i nie ma sytuacji bez wyjścia kiedy się wierzy. A jak żyć najpełniej pokazuje nam Maryja, która uczy codziennego życia, bliskości z Jezusem i której jego zdaniem potrzebujemy by wzrastać i rozwijać się duchowo. -Bracia, wszyscy tu obecni mężczyźni, uczmy się od świętego Józefa obecności Boga w naszym życiu, tego spojrzenia Józefa na Maryję, tej wyjątkowej troski, rozpoznajmy ją w sobie, w relacji z naszymi matkami, żonami, siostrami. Poznajcie i uszanujcie ich godność. Ucałujcie ich dłonie z szacunkiem i wdzięcznością. I często to czyńcie- mówił też do zebranych ks. Bączkowski.

Jako jedna z ostatnich podczas dożynkowych uroczystości głos zabrała burmistrz Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska, która podziękowała piaseckiej pani że zaprosiła obecnych na swoje urodziny, a rolnikom za pracę przy wyjątkowo trudnych żniwach.

Uroczystości w Piasecznie zakończyły oktawę odpustową. 

Galeria zdjęć z wydarzenia dostępna jest na stronie: <link>. 

Data publikacji: 2017-09-18 14:18
  • Dożynki w Piasecznie
  • Dożynki w Piasecznie
  • Dożynki w Piasecznie

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.