Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Święto w 160. urodziny Mostu Tczewskiego

W październiku 1857 roku nastąpiło uroczyste otwarcie mostu, którego konstruktorem był Carl Lentz. Innowacyjny, jak na tamte czasy, obiekt wzbudzał wiele emocji i był wzorem dla europejskich konstruktorów. Do dziś przez wielu jest uważany za perełkę inżynieryjną porównywalną ze słynną, paryską Wieżą Eiffla. Dokładnie 12 października mija 160 lat od uroczystego otwarcia mostu na Wiśle w Tczewie. Z tej okazji zostanie organizowane Święto Mostu Tczewskiego.

Organizatorzy postanowili uczynić ten jesienny dzień wyjątkowym, ponieważ będzie to jedyna okazja, aby wejść na Most Tczewski.

- Przez ostatnie lata Most można było podziwiać tylko z daleka, trwa bowiem jego kompleksowy remont. Jednak w tym roku, w dniu swoistych urodzin obiektu, chcemy choć na chwilę go otworzyć – mówi Tadeusz Dzwonkowski, Starosta Tczewski. - Każdy zainteresowany będzie mógł wejść na Most i go zobaczyć z bliska. Myślę, że będzie to niezwykłe wydarzenie, nie tylko dla hobbystów, ale też mieszkańców Tczewa.

To nie koniec urodzinowych atrakcji. Dzień rozpocznie się od godz. 9.00 konkursem wiedzy nt. Mostu dla szkół ponadgimnazjalnych w I Liceum Ogólnokształcącym w Tczewie. Tam też będą prelekcje tematyczne ekspertów oraz promocja książki poświęconej historii Mostu Tczewskiego autorstwa Józefa Golickiego.

W samo południe na placu przed dworcem PKP otwarta zostanie okolicznościowa wystawa „160 rocznica otwarcia Mostu Tczewskiego” a o 17.30 w Fabryce Sztuk autorzy Łukasz Brządkowski i Przemysław Zieliński prezentować będą swoją najnowsza książkę pt. „Mosty Tczewskie”. Będą też atrakcje dla najmłodszych.

- Już rozstrzygnęliśmy konkurs plastyczny dla przedszkoli, w ramach którego  dzieci tworzyły laurkę urodzinową dla mostu - informuje Magdalena Olszewska, kierownik Biura Prezydialnego w Starostwie Powiatowym w Tczewie. - Wyróżnione prace zostaną umieszczone na pamiątkowych pocztówkach, które wręczymy odwiedzającym most w dniu 12 października. Natomiast dzieci ze szkół podstawowych w dzień urodzin, w Powiatowym Centrum Sportu, kolorować będą makietę Mostu.

Od przedpołudnia będzie można również zwiedzać Most, a po zwiedzeniu konstrukcji każdy chętny będzie mógł zapozować do pamiątkowego zdjęcia z zabytkiem oraz skorzystać z urodzinowego poczęstunku. Będzie można również oglądać wystawę fotografii „MOSTY z POLSKI”.

- Zaprosiliśmy różne mosty z całej Polski na urodziny naszego Mostu - mówi Piotr Kończewski z Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE - są tu obiekty stare, zabytkowe, ale i najnowsze konstrukcje, duże obiekty i niewielkie, urokliwe mosty - wszystkie udostępnione w postaci fotogramów przez różne instytucje: miasta, powiaty a także Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. 

Popołudniu biegacze z Biegającego Tczewa uczczą urodziny mostu biegiem „160 kilometrów na 160-lecie Mostu”. Natomiast o godz. 18.00 Tczewska Formacja Szantowa zaprasza do Restauracji VELA przy Bulwarze Nadwiślańskim na koncert, podczas którego będzie można wspólnie z zespołem zaśpiewać wyjątkowemu Jubilatowi… 200 lat.

Więcej szczegółów szukać należy na profilach facebook'owych Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE (FB/lot.kociewie) i Powiatu Tczewskiego (FB/powiattczewski).

Data publikacji: 2017-10-10 14:12

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.