Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Wszystko do bani? Przeciwnie! O Sympozjum Kulinarnym w Subkowach

W minioną sobotę, 7 października w Domu Kultury w Subkowach odbyła się VIII już edycja Sympozjum Kulinarnego „O jeściu na Kociewiu”, którego tegoroczną „bohaterką” była dynia, czyli kociewska bania. Głównymi organizatorami imprezy było Kociewskie Forum Kobiet oraz Gmina Subkowy, Dom Kultury w Subkowach i Powiat Tczewski.

Już przed wejściem do Domu Kultury wzrok przykuwały przepiękne i bardzo pomysłowe dekoracje  z dyni i towarzyszący im sezonowy wrzos. Tam też panie z KGW Brzuśce częstowały świeżo smażonymi placuszkami dyniowymi.

Po przekroczeniu zaś progu, gości witały zapachy potraw, których jednym z głównych składników była, rzecz jasna, dynia. W bogatym programie imprezy znalazły się m.in.:  inscenizacja bajki Braci Grimm „Kopciuszek”, wykonana w nowatorskiej technice zwanej czarnym teatrem przez w grupę młodzieży działającą przy Domu Kultury w Subkowach, prezentacja publikacji pn. „Kociewska bania - potrawy wyczarowane z dyni” uczyniona przez jej autorkę Krystynę Gierszewską, referat popularno-naukowy pt.: „Wszystko do bani…” wygłoszony przez prof. Marię Pająkowską-Kensik, a także występ około 20 – osobowego Zespołu Artystycznego KGW z gminy Łyse w województwie mazowieckim z repertuarem ludowym. 

Ważną częścią imprezy było rozstrzygnięcie konkursów kulinarnych i rzeźby z dyni. Swój finał w Subkowach miał konkurs pn. „Najlepsze danie z wykorzystaniem lokalnych owoców”, którego organizatorem było Centrum Aktywnych - Gniew. Konkurs był częścią projektu „Dawne odmiany drzew owocowych w północnej części Kociewia. Rezerwuar przyrodniczy, genetyczny i kulturowy Doliny Dolnej Wisły”. Warto zaznaczyć, że drugie miejsce w tych zmaganiach zajęła mieszkanka Gminy Gniew, Przewodnicząca KGW Gogolewo Maria Kamrowska. W głównym zaś konkursie kulinarnym, jury pod przewodnictwem  Artura Michny - krytyka kulinarnego, Kingi Gawrońskiej – restauratorki Zajazdu  „Gniewko” w Małej Karczmie i Danuty Mikołajczak – kucharki z Pensjonatu Brzozowy Park w Tymawie, jako Hit Sympozjum Kulinarnego uznało zupę z dyni przygotowaną przez Annę Pustkowską z Gminy Subkowy.

Zakończeniem imprezy był wykład pn. „Od lasu do stołu”, połączony z pokazem kulinarnym i degustacją poprowadzony przez dra Józefa Sadkiewicza z Zakładu Badawczego Przemysłu Piekarskiego w Bydgoszczy. Pierś z kaczki marynowana w Porto, podana z buraczkami karmelizowanymi w miodzie lipowym i imbirze, comber z jelenia w sosie winnym z podgrzybkami i puree z dyni, czy klopsiki z szynki z dzika w sosie ziołowym to tylko niektóre z dań serwowanych przez dra Sadkiewicza wspieranego przez młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie.

Ta ciekawa i pyszna impreza zagości w Subkowach również za rok. A jej „bohaterem” będzie burak.

Data publikacji: 2017-10-10 15:02
  • O jeściu na Kociewiu
  • O jeściu na Kociewiu
  • O jeściu na Kociewiu
  • O jeściu na Kociewiu
  • O jeściu na Kociewiu
  • O jeściu na Kociewiu

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.