Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Mieszkaj zdrowo i bezpiecznie w domu opalanym piecem

Wraz z nadejściem chłodnych dni i rozpoczynającym się sezonem grzewczym powraca temat niskiej emisji oraz jej szkodliwego wpływu na zdrowie człowieka i środowisko. Ważne jest, aby w tym czasie zwrócić uwagę również na nasze bezpieczeństwo, bowiem co roku zdarzają się wypadki, w wyniku których dochodzi do zaczadzeń tlenkiem węgla, czyli czadem.

Niska emisja

Przestarzałe i niesprawne urządzenia grzewcze, niska jakość węgla, spalanie w piecach odpadów (pociętych opon, worków foliowych, butelek plastikowych itp.), a także nieodpowiedni stan techniczny instalacji kominowych – to główne przyczyny niskiej emisji.

Zjawisko niskiej emisji jest stosunkowo łatwe do zaobserwowania. W okresie jesienno – zimowym z kominów budynków, które ogrzewane są piecami i kotłami węglowymi, wydobywa się czarny dym, który niesie ze sobą toksyczne zanieczyszczenia, niebezpieczne zarówno dla środowiska naturalnego jak i człowieka.

To jakim paliwem ogrzewamy swoje domy oraz w jakich piecach ma ogromne znaczenie na jakość wdychanego przez nas powietrza. Należy pamiętać, iż piece domowe nie są przystosowane do spalania śmieci. Odpady w warunkach domowych palone są w niskich temperaturach, co powoduje wytwarzanie szkodliwych substancji gazowych takich jak: tlenek i dwutlenek węgla, tlenki siarki i azotu, groźne związki chloru i fluoru, rtęć, kadm, ołów, mangan, chrom, wielopierścieniowe węglowodoru aromatyczne, węglowodory alifatyczne oraz pyły wraz z rakotwórczymi smołowymi aerozolami. Zanieczyszczenia te nie są rozpraszane przez wiatr, czego efektem jest wzrost ich koncentracji na bardzo małym terenie wokół nieruchomości.

Zanieczyszczenia powietrza wpływają na cały nasz organizm i chociaż skutki ich oddziaływania nie są widoczne natychmiast, to gromadzące się toksyny mają znaczący wpływ na nasze zdrowie.

Zagrożenia związane z niską emisją

  • Niska emisja może być powodem chorób układu oddechowego, alergii, bólów głowy, chorób skórnych, układu krążenia, zaburzeń hormonalnych a nawet nowotworów.
  • Niska emisja przyczynia się do pojawienia się smogu oraz kwaśnych deszczy.
  • Skażenie powietrza pogarsza stan zieleni oraz wywołuje szereg negatywnych zjawisk, takich jak zakwaszenie oraz skażenie metalami ciężkimi gleb, wód i roślinności.

Jak ograniczyć niską emisję:

  • Nie pal śmieci!
  • Kupuj węgiel tylko dobrej jakości!
  • Wymień  kocioł węglowy na nowoczesny!
  • Uświadamiaj innym jak poważny jest to problem!
  • Przyłącz swój dom do sieci cieplnej, jeśli masz taką możliwość!

Mieszkaj bezpiecznie

Spalanie śmieci w piecach domowych ma bardzo negatywny wpływ na stan techniczny przewodów kominowych poprzez osadzanie się trudno usuwalnej ,,mokrej sadzy”, której nadmiar może spowodować zapalenie się przewodu kominowego i przyczynić do zaczadzenia i pożaru domu.

Duże znaczenie odgrywa także kwestia odpowiedniej wentylacji pomieszczenia. Zalecane są m.in. regularne kontrole drożności przewodów kominowych oraz wentylacyjnych. Warto również dbać o to, aby otwory w drzwiach łazienkowych i kratki wentylacyjne nie były zasłonięte.

Takie działania, w połączeniu np. z zamontowanym czujnikiem czadu, który głośnym dźwiękiem zaalarmuje nas o niebezpieczeństwie, powinny całkowicie wyeliminować ryzyko zatrucia tlenkiem węgla.

Dlatego też wszystkich mieszkańców przestrzegamy przed nieprawidłowym paleniem w piecach i apelujemy o rozwagę. Niech tegoroczny sezon grzewczy będzie dla nas ciepły i bezpieczny.

Data publikacji: 2017-10-26 13:47

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.