Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Wieści z SP 1

Przedstawiamy Państwu wiadomości nadesłane ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Gniewie. Tym razem uczniowie m.in. poznali skrzynkę Kamishibai, uczyli się o zdrowym odżywianiu czy też mieli okazję poznać pracę architekta.

1.

Uczniowie klas piątych mieli okazję uczestniczyć w nietypowych zajęciach, które poprowadzili edukatorzy z Gminnego Ośrodka Kultury w Kwidzynie. W ramach projektu edukacyjnego „Wielka Mała Polska”, dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie, przedstawili historię „Małej Ojczyzny” – Dolnego Powiśla. Dzięki odsłonom z drewnianej skrzynki Kamishibai, piątoklasiści poznali w nietypowy sposób historię z życia działacza janowskiego – Tadeusza Tollika. -Lekcja w inspirującej formie zawierała zarówno walory historyczne oraz przyrodnicze i cieszyła się dużym zainteresowaniem- opowiada M. Fandrejewska.

2.

Uczniowie klas III wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Moja ulubiona postać z bajki” w ramach Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek, obchodzonego 5 listopada. Wszyscy uczniowie dzielnie pracowali pod okiem nauczyciela na zajęciach plastycznych. Prace dzieci były piękne i bardzo pomysłowe. Jury miało wyjątkowo trudne zadanie. Po obradach udało się wyłonić zwycięzców, zostali nimi: Zuzanna Cymanowska kl. III f, Aleksandra Lodko kl III b i Ignacy Kopp Ostrowski kl IIIb.

3.

Jesienne miesiące w świetlicy w Kursztynie będą przebiegały pod hasłem "Mali kucharze". Mają one na celu doskonalić umiejętności posługiwania się sprzętem AGD, nauczenie komponowania codziennego jadłospisu, poznania zasad zdrowego odżywiania i jego znaczenia dla rozwoju organizmu. -Chcemy doskonalić umiejętność samodzielnego przygotowania dań, uczyć pieczenia prostych ciast i ciasteczek oraz przyrządzania innych deserów. Ważne jest też przygotowanie sałatek, surówek. Duży nacisk pragniemy położyć na ich wartości odżywcze i estetykę podania. Na pierwszym spotkaniu z tego cyklu uczniowie piekli gofry i naleśniki. Zanim zapach rozszedł się po kuchni, uczniowie przebrnęli przez część teoretyczną, aby wiedzieć z jakich produktów składa się wykonywane przez nich danie. Zabawna okazała się praktyka, dzieci niewiele potrafią w czynnościach kuchennych.- tłumaczą panie M. Jeleniewska i T. Borecka. Zaplanowane potrawy były wyśmienite, dzieci z chęcią zjadały przygotowane przez siebie przysmaki.

4.

We wtorek, 31 października, po raz pierwszy odbył się w SP 1 "Bal Wszystkich Świętych". Wcześniej Samorząd Uczniowski zachęcał do wzięcia udziału w zabawie i przebranie się za świętych. Na dużej przerwie na boisku wszyscy mieli okazję do radosnych tańców i śpiewu, przy takich hitach jak "Święty uśmiechnięty”. Uwieńczeniem wspólnej zabawy był krótki apel, podczas którego "święci" otrzymali upominki za wspaniałe stroje. W naszych progach gościł dziś m.in. święty Franciszek, święta Weronka czy święty Jan Paweł II. -Dziękujemy wszystkim, którzy sprawili, że dzisiejszy bal możemy zaliczyć do udanych: rodzicom i uczniom za przygotowanie strojów, wszystkim sponsorom nagród - w szczególności księdzu proboszczowi, panu Cieszyńskiemu i chłopakom z VId za nagłośnienie, pani Pek za rolę fotografa, a przede wszystkim Panu Bogu za pogodę- podsumowują s. Bartłomieja, E. Żukowska i A. Dworakowska - Gloc

5.

W czwartek, 26 października, w SP 1 odbył się konkursu Języka Angielskiego dla uczniów szkół podstawowych od klasy IV 2017/2018. Przystąpiło do niego 9 uczniów. -Konkurs był niezwykle trudny, dlatego jesteśmy dumni z wyników jakie osiągnęli nasi uczniowie- opowiadają panie Joanna Piekarska i Anna Dłużewska. Najlepiej z zadaniami poradziła sobie Sara Lipińska z klasy VI D (32 pkt), Oskar Szymula z klasy VI B (29 pkt) i Zofia Kopp Ostrowska z klasy VI C (27 pkt).

6.

W czwartek, 26 października, klasy IIIb i IIId uczestniczyły w lekcji historii odbywającej się na zamku w Gniewie. Uczniowie dowiedzieli się jak wyglądał zamek kiedyś, kto w nim mieszkał, kiedy spłonął i kto go odbudował. Najodważniejsi uczniowie zwiedzili nawet średniowieczną salę tortur. To była bardzo ciekawa lekcja. -Serdecznie dziękujemy dyrektorowi zamku za możliwość zwiedzenia. Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Krystyny Tamowicz, która w ciekawy sposób opowiadała nam o gniewskiej twierdzy- opowiadają J. Kaczmarek, K. Zabrocka i A. Brzezińska.

7.

Uczniowie klasy VIc na ostatnich zajęciach technicznych mieli okazję wcielić się w rolę architekta, tj. osoby zajmującej się projektowaniem architektonicznym obiektów budowlanych, jak również osoby specjalizującej się w dziedzinie projektowania i wznoszenia budowli. Mają dopiero po 12 lat i w przedziale 45 minut udało się im wybudować zaprojektowane wcześniej funkcjonalne osiedla - czyli takie, które swoją aranżacją i infrastrukturą jest przyjazne jego mieszkańcom. Osiedle, w którym mieszkańcy mają wszystko "pod ręką”. Powinno więc zawierać poza miejscami mieszkalnymi i koniecznymi dla wypoczynku - terenami zielonymi także sklepy, przychodnię, przedszkole i oczywiście szkołę. Plac zabaw dla dzieci, odpowiednią ilość miejsc parkingowych – to także niezbędne elementy wyposażenia funkcjonalnego osiedla. -Projektowanie okazało się świetną zabawą dla szóstoklasistów i doskonałą lekcją kształtowaniem wyobraźni przestrzennej- podsumowuje M. Fandrejewska.

8.

Przyrodę – jako świat ożywiony i nieożywiony, nie obejmujący działalności człowieka, można poznawać w różny sposób. Właśnie wystawa fotografii przyrodniczej pt. „W naturze”, połączona z ciekawą prelekcja pana Łukasza Ogonowskiego, stała się doskonałą lekcją przyrody dla uczniów klasy VIc. Unikatowe zdjęcia autorstwa znakomitych artystów Związku Polskich Fotografów Przyrody z Okręgu Warmińsko – Mazurskiego w szczególny sposób ukazywały walory przyrodnicze. Być może lekcja przyrody na wystawie fotografii w bibliotece rozbudzi u szóstoklasistów pasję badawczą opartą na obserwacji natury? Warto także dodać, iż młody człowiek odkrywający tajniki przyrody staje się otwarty na problemy otaczającego go świata.

 

Data publikacji: 2017-11-06 10:20
  • Wieści z SP 1
  • Wieści z SP 1
  • Wieści z SP 1

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.