Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Pomorskie Forum Inicjatyw Pozarządowych

To wydarzenie, które mogłoby być postrzegane jako święto trzeciego sektora, gdyby nie to, że już dawno wyszło poza jego ramy. W ubiegły piątek 27 października odbyło się Pomorskie Forum Organizacji Pozarządowych, którego hasło brzmiało: "Współpraca 2.0. Wartości, przekonania, działania – aktualizacja".

Zgodnie z założeniem na PFIP nie zabrakło przedstawicieli JST i organizacji pozarządowych. Otwierające wydarzenie sesja plenarna była okazją do zmierzenia się z trudnymi dla środowiska pytaniami. Dotyczyły one zasadności funkcjonowania Pomorskiej Rady Organizacji Pozarządowych, a także Rady Pożytku Publicznego. - To był trochę kij włożony w mrowisko i okazja do refleksji – mówi Artur Rajkowski z Fundacji Pokolenia. – Chcieliśmy, żeby pytanie o wartości przypomniało nam, na czym budujemy współpracę. Przekonaliśmy się też czy rzeczywiście aktualny stan odzwierciedla założenia, na których ją budowaliśmy.

Po rozpoczęciu emocje rosły. Debata w stylu oksfordzkim zagrzała dwie drużyny do szlachetnego boju na argumenty pod tezą: „Pełnomocnicy ds. współpracy JST-NGO nie są potrzebni". Po gorących wystąpieniach, jeden z mówców, Paweł Orłowski - Członek Zarządu Województwa Pomorskiego przedstawił plany Urzędu Marszałkowskiego na wzmocnienie funkcji Pełnomocnika Marszałka ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi i poszerzenie zespołu z nim współpracującego.

Później przyszedł czas na przedstawienie Narodowego Instytutu Wolności. Agnieszka Rymsza z Kancelarii Premiera RP mówiła o założeniach związanych z nowopowstającą instytucją, która ma skoordynować działania na rzecz współpracy z organizacjami pozarządowymi na szczeblu rządowym. Nie bez znaczenia jest fakt, że właśnie tego dnia ustawa o Narodowym Instytucie Wolności weszła w życie.

Forum nie opierało się tylko o dyskusje i teorie. Dwugodzinne sesje tematyczne pozwoliły osobom uczestniczącym na rozszerzenie wiedzy z aż pięciu zakresów. Mowa było o ekonomii społecznej i współpracy z biznesem. Nie zabrakło też tematu wyzwań fundraisingowych i nowych technologii, które NGO mogą wykorzystywać w swoim działaniu.

Po dniu ciężkiej pracy przyszedł czas na podsumowanie i trochę rozrywki. - Wspólnie dzieliliśmy się swoimi... wpadkami – mówi Paulina Kremer z Fundacji Pokolenia. - Te rzeczy, które nie do końca wyszły, to przede wszystkim trochę uśmiechu, ale też uczenie się na cudzych błędach – dodaje. Pomorskie Forum udowodniło, że współpraca w kontekście organizacji pozarządowych i JST nie jest tylko pustym słowem. Nadal wymaga wiele pracy po obu stronach, ale jest realna, a pól do jej budowania na pewno nie zabraknie.

Data publikacji: 2017-11-06 15:13
  • Pomorskie Forum Inicjatyw Pozarządowych
  • Pomorskie Forum Inicjatyw Pozarządowych
  • Pomorskie Forum Inicjatyw Pozarządowych
  • Pomorskie Forum Inicjatyw Pozarządowych

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.