Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Zapachniało świętami

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a z nimi godziny spędzane w kuchni na przygotowaniach smakowitych potraw. Poszukujący świątecznych inspiracji, mogli je znaleźć podczas 9. Powiatowego Przeglądu „Stół Bożonarodzeniowy na Kociewiu” zorganizowanego przez Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet, który odbył się 9 grudnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie. Wydarzenie to od lat stanowi nie tylko doskonałą okazję do pielęgnowania kociewskich tradycji, ale też degustacji prawdziwie regionalnej kuchni.

Niewątpliwie najważniejszymi postaciami corocznych przeglądów są członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z poszczególnych gmin powiatu tczewskiego. Gminę Gniew w tym roku reprezentowało KGW Gogolewo. Na odświętnie udekorowanych stołach naszych pań znalazło się mnóstwo smakowitych kociewskich specjałów, które najczęściej goszczą na wigilijnych stołach. Wśród nich nie zabrakło potraw z ryb, tradycyjnych pasztecików i sałatek.

Po powitaniu gości głos zabrał ks. infułat Tadeusz Brzeziński, który wygłosił krótką homilię, przybliżając symbolikę oraz atmosferę świąt Bożego Narodzenia i towarzyszące im emocje. - Jeżeli udało wam się tak sporządzić te potrawy, że wszystkim tu obecnym pozwolicie przenieść się do rodzinnych domów, do dzieciństwa, to tych, którzy pozostawili nam te piękne kulinarne tradycje, będą to wówczas najwspanialsze potrawy, jakie udało wam się zrobić – zwracał się do uczestników przeglądu hierarcha.  Tradycyjnie głównym punktem konkursu była publiczna prezentacja jednej z potraw przygotowanej przez poszczególne Koła. KGW Gogolewo na scenie reprezentowała Maria Kamrowska, przewodnicząca koła. Pani Maria przedstawiła sposób przyrządzania zupy rybnej, flagowego dania w jej rodzinie które zawsze gości na stole wigilijnym.

Po prezentacjach oraz występach zespołów „Oj-toto” z Pelplina, „Olzanek” ze Śląska oraz grupy „Piotrowe Dziewuchy” z Morzeszczyna przystąpiono do wręczania nagród. Zwycięzcą tegorocznego przeglądu zostało KGW Lipia Góra, natomiast wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez wójtów, burmistrzów poszczególnych gmin oraz Zarząd Powiatu Tczewskiego.

Data publikacji: 2017-12-12 09:11
 • Zapachniało świętami
 • Zapachniało świętami
 • Zapachniało świętami
 • Zapachniało świętami
 • Zapachniało świętami
 • Zapachniało świętami
 • Zapachniało świętami
 • Zapachniało świętami
 • Zapachniało świętami
 • Zapachniało świętami
 • Zapachniało świętami
 • Zapachniało świętami

« wstecz

Dofinansowanie

 • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.