Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Sprawdź stan powietrza w Gniewie

Na obszarze miasta Gniew rozpoczęła funkcjonowanie sieć detektorów pomiarowych smogu. Detektory zostały rozmieszczone w trzech częściach miasta: na rynku Starego Miasta oraz na dwóch budynkach szkolnych, SP nr 1 przy ul. Gdańskiej i SP nr 2 przy ul. 27 Stycznia. Wszystko po to, aby każdy mógł na bieżąco monitorować ilość pyłu zawieszonego w powietrzu i czuć się bezpiecznie podczas zimowych spacerów.

Detektory te pokazują stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu dwóch frakcji 2,5 i 10 mikrogramów na 1 metr sześcienny powietrza. Pyły zawieszone to powszechnie stosowany wskaźnik smogu – zanieczyszczeń powstających w paleniskach domowych opalanych paliwami stałymi. Ich szkodliwe dla zdrowia działanie polega na tym, że płuca człowieka nie są w stanie zatrzymać tych drobnych części przed wnikaniem do krwioobiegu. Ponieważ pył składa się często z substancji szkodliwych dla zdrowia, wdychanie powietrza zanieczyszczonego może prowadzić do wielu groźnych chorób.

Wyniki obserwacji zanieczyszczenia powietrza można odczytywać bezpośrednio na wyświetlaczach umieszczonych na detektorach, na elektronicznych tablicach umieszczonych w Urzędzie Miasta i Gminy Gniew oraz w witrynie Pracowni Orange na Placu Grunwaldzkim, na stronie internetowej sozp.pl/gniew, a niebawem również na naszej stronie. Niedługo będzie można również pobrać aplikację mobilną SOZP (System Obserwacji Zanieczyszczenia Powietrza) w sklepie Google Play dla telefonów z systemem Android. Wyniki umieszczone na stronach pokazują aktualne stężenia pyłów oraz  temperaturę, wilgotność powietrza i ciśnienie atmosferyczne.

W ręce mieszkańców przekazane zostały narzędzia do samodzielnej analizy wyników prezentowanych na wykresach. Występowanie zjawisk smogowych zawsze związane jest ze zjawiskami pogodowymi. Na przykładzie ostatnich kilku dni można zaobserwować, że mroźne, bezwietrzne dni i noce sprzyjają występowaniu zastoisk powierza w ulicach miasta, szczególnie w obrębie najstarszej jego części. Wierzymy, że samodzielne obserwacje pokażą nam, że w pewnych stanach pogody warto zwrócić szczególną uwagę na to jakiej jakości paliwa używamy w naszych piecach. Właśnie wtedy powinniśmy być czujni, ponieważ szczególnie pogoda niesprzyjająca przewietrzaniu miasta sprzyja koncentracji zanieczyszczeń w powietrzu, co wpływa na nasze zdrowie.

Wstępne wyniki pokazują, że nasze miasto nie jest jednolite pod względem zanieczyszczenia powietrza. Problemy z zanieczyszczeniem pojawiają się szczególnie intensywnie w rejonie Starego Miasta, które charakteryzuje ścisła zabudowa, co sprawia, że jest ono częściowo osłonięte od wiatrów wiejących z kierunków zachodnich.

Zachęcamy mieszkańców do śledzenia bieżących wyników obserwacji. Zanieczyszczenie powietrza, które powstaje w obrębie terenów zabudowanych wpływa na nasze zdrowie, komfort i samopoczucie, a te aspekty życia w mieście szczególnie są naszą wspólną troską.

LEGENDA:

Indeks jakości powietrza

PM10
[µg/m3]

PM2,5
[µg/m3]

Bardzo dobry

0 - 20

0 - 12

Dobry

21 - 60

13 - 36

Umiarkowany

61 - 100

37 - 60

Dostateczny

101 - 140

61 - 84

Zły

141 - 200

85 - 120

Bardzo zły

> 200

> 120

 

SOZP ukazuje rozkład przestrzenny pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5. Ilość pyłu zawieszonego w powietrzu mierzona jest niereferencyjną metodą optyczną – laserową. Wskazania detektora mają charakter orientacyjny, dlatego zawsze możesz sprawdzić jakość powietrza na referencyjnej stacji monitoringu jakości powietrza WIOŚ.

Chwilowe stężenia pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 w powietrzu w detektorach SOZP oraz średnie jednogodzinne stężenia pyłu zawieszonego PM10 na referencyjnych stacjach monitoringowych WIOŚ (ug/m3)

Data publikacji: 2018-01-10 12:44
  • Czujniki PM
  • Czujniki PM
  • Czujniki PM
  • Czujniki PM
  • Czujniki PM
  • Czujniki PM

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.