Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Z myślą o mniejszych braciach

W środę, 17 stycznia w siedzibie Gminnego Centrum Reagowania (GCR) odbyło się spotkanie dotyczące koordynacji działań związanych z ochroną zwierząt, które na terenie gminy Gniew realizuje GCR. W dyskusji udział wzięli: Tadeusz Kordecki Kierownik GCR, Danuta Zgubieńska Sekretarz Miasta i Gminy Gniew, Grzegorz Wasielewski Radny Rady Miejskiej w Gniewie będący jednocześnie inicjatorem spotkania, Maciej Bujny, pracownik schroniska w Starogardzie Gdańskim reprezentujący jednocześnie OTOZ Animals, przedstawiciele gniewskiego magistratu oraz osoby zainteresowane współpracą dotyczącą opieki nad zwierzętami. Wynikiem spotkania będzie m. in. akcja informacyjna mieszkańców gminy w tej bardzo ważnej kwestii.

Kierownik GCR podał dane statystyczne za 2017 rok. I tak, tylko w ubiegłym roku pracownicy GCR odłowili łącznie 57 psów, 24 z nich trafiły do schroniska, natomiast 33 zostały zwrócone ich właścicielom bądź znalazły nowy dom. Ponadto GCR realizuje akcję dokarmiania kotów poprzez zarejestrowanych karmicieli, wspomaga osoby w trudnej sytuacji bytowej,  dokarmiając zwierzęta pozostające pod ich opieką oraz uczestniczy w ponoszeniu kosztów leczenia bezdomnych zwierząt.

Podczas spotkania poruszono również problemy, z rozwiązaniem których zmagają się pracownicy GCR. Wiele zgłoszeń otrzymywanych przez GCR okazuje się nieuzasadniona. Zwracano uwagę na częsty problem zgłaszania zwierząt należących do sąsiadów lub innych mieszkańców danej miejscowości, czy np. odbierania małych kociąt matce. Przedstawiciel OTOZ Animals, będący jednocześnie pracownikiem schroniska w Starogardzie Gdańskim, z którym gmina Gniew współpracuje, podkreślił że oddawanie zwierząt do schroniska powinno być rozwiązaniem, które stosuje się w sytuacjach gdy wszelkie inne możliwości opieki nad zwierzęciem zawiodły. Poruszono również kwestię zgłoszeń dotyczących dzikich zwierząt. Dyskusja dotyczyła m. in. lisów, ostatnio występujących na terenie miasta. - Zwierzęta podchodziły blisko osiedli, domów, co wzbudzało niepokój mieszkańców. Należy jednak pamiętać, że wścieklizna, której wystąpienia najbardziej obawiają się ludzie, już od wielu lat nie występuje - tłumaczył radny Grzegorz Wasielewski.

Przypominamy, że realizacją zadań związanych z opieką nad zwierzętami w gminie Gniew zajmuje się Gminne Centrum Reagowania, znajdującym się przy ul. T. Kościuszki 6 (strażnica OSP) w Gniewie. Nr kontaktowy: 58 535 22 88. Poniżej przedstawiamy godziny urzędowania GCR:

 • pon-pt 6.00 - 19.00
 • sob 6:00 - 14:00
 • w niedziele i święta oraz poza godzinami urzędowania, wyłącznie w zagrożeniach życia ludzkiego i mienia, dyżur pełni OSP Gniew

Przy tej okazji zwracamy się z apelem, aby szczególnie podczas gwałtownych spadków temperatury zadbać o naszych czworonożnych i skrzydlatych przyjaciół.

Pamiętaj aby:

 • zapewnić swojemu psu ocieploną budę poprzez wyłożenie jej elementów wojłokiem lub kocem oraz zakrycie wejścia od góry uchylną klapką.
 • brak ruchu u psa to podstawowy czynnik wychłodzenia organizmu psa – zwolnić zwierzę z łańcucha podczas silnych mrozów. Zapewnić mu dużo ruchu.
 • podawać ocieploną wodę do picia.
 • zapewnić ciepłą karmę 2 razy dziennie.
 • zabrać psa krótkowłosego do domu, a w przypadku wyjątkowych spadków temperatury wszystkie psy.
 • pamiętaj, że koty wolno bytujące w miastach są naturalnym sprzymierzeńcem człowieka w walce z gryzoniami - zapewnić im wejście do piwnicznych korytarzy w trudnym okresie zimowym.
 • u ptaków zachodzi bardzo szybka przemiana materii - sukcesywnie je dokarmiaj w stałych miejscach nie zapominając o systematyczności
 • zwierzęta gospodarskie nie mogą pozostawać bez opieki w otwartym terenie - należy zawiadomić Inspekcję Weterynaryjną w przypadku stwierdzenia takiego faktu

Okażmy się odpowiedzialni i pomóżmy naszym podopiecznym przetrwać zimę.

Data publikacji: 2018-01-19 13:12
 • Z myślą o mniejszych braciach
 • Z myślą o mniejszych braciach
 • Z myślą o mniejszych braciach

« wstecz

Dofinansowanie

 • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.