Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Wieści z SP 1

Przedstawiamy Państwu wiadomości ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Gniewie. Tym razem uczniowie m.in. uczyli się czym dokarmiać zwierzęta i przeprowadzali eksperymenty w ramach projektu „Dziecko najlepsza inwestycja”.

Dokarmiane zwierząt

Dzieci ze świetlicy przy Szkole Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Gniewie zostały zaproszone do siedziby Stowarzyszenia Centrum Aktywnych Gniew. Tam Łukasz Ogonowski, kierownik placówki, zapoznał uczniów ze sposobami dokarmiania zwierząt zimą.

Zima to wyjątkowo trudny okres dla zwierząt żyjących na swobodzie, ale niektóre z nich doskonale sobie radzą same. Intensywnie żerują jesienią, gromadząc zapasy tłuszczu i zaopatrują swoje "spiżarnie". Przez setki lat potrafiły się obejść bez naszej pomocy.

Nie należy dokarmiać ptaków chlebem, gdyż zakwasza on organizm. Nie wolno też do zwierzęcych stołówek wrzucać spleśniałych owoców i nasion, pleśń bowiem powoduje różne choroby układu pokarmowego a niekiedy śmierć ptaka. Nie wolno więc traktować karmnika jak śmietnika, do którego wrzucamy to, czego nie chciało nam się już dojeść. Dla ptaków lepszy jest głód, niż zepsute jedzenie. Karmniki powinny być bezpieczne dla ptaków i tak usytuowane, aby kot się na nie nie wdrapał.
-Dokarmiajmy więc mądrze ptaki kaszą, różnymi nasionami, gotowanymi warzywami, pokruszonymi orzechami, jabłkami, świeżą słoniną i wieszajmy kule tłuszczowe- podsumowuje spotkanie Jolanta Górska.

Naukowe ferie

„Badacze przyrody” i „Tropiciele przyrody” – to uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Gniewie, którzy realizują zajęcia rozwijające z przyrody w ramach projektu „Dziecko najlepsza inwestycja”. Fascynacja zagadnieniami o otaczającym świecie sprawiła, że postanowili oni uczęszczać na zajęcia również w czasie ferii zimowych.

Wiedza przyrodnicza - często ponadprogramowa, poparta licznymi eksperymentami bardzo przypadła do gustu uczniom, szukającym odpowiedzi na niewytłumaczalne do tej pory procesy i zjawiska, gdyż zgodnie z hasłem: „Szkiełko i oko miało przemówić do nich silniej niż czucie i wiara”. -Dwugodzinne zajęcia integrujące wiedzę z kilku dyscyplin naukowych: biologii, chemii, fizyki i geografii, miały na celu wykształcić u młodych pasjonatów przyrody zdolność całościowego postrzegania świata i zjawisk w nim zachodzących- tłumaczą panie M. Fandrejewska i K. Hejnowska z SP 1 w Gniewie.

Data publikacji: 2018-02-05 10:17
  • Wieści z SP 1
  • Wieści z SP 1
  • Wieści z SP 1

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.