Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Wysoki poziom zanieczyszczeń w powietrzu

Dzisiejsze parametry jakości powietrza w Gniewie wskazują na jego złą jakość. W związku z powyższym warto dzisiaj zostać w domu jeśli tylko mamy taką możliwość. Nie należy również wietrzyć mieszkania (nie ma to sensu gdyż i tak wpuszczane powietrze jest zanieczyszczone).

Jakość powietrza w Gniewie można całodobowo monitorować na stronie: <link>.

Detektory zostały rozmieszczone w trzech częściach miasta: na rynku Starego Miasta oraz na dwóch budynkach szkolnych, SP nr 1 przy ul. Gdańskiej i SP nr 2 przy ul. 27 Stycznia. Wszystko po to, aby każdy mógł na bieżąco monitorować ilość pyłu zawieszonego w powietrzu i czuć się bezpiecznie podczas zimowych spacerów.

Detektory te pokazują stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu dwóch frakcji 2,5 i 10 mikrogramów na 1 metr sześcienny powietrza. Pyły zawieszone to powszechnie stosowany wskaźnik smogu – zanieczyszczeń powstających w paleniskach domowych opalanych paliwami stałymi. Ich szkodliwe dla zdrowia działanie polega na tym, że płuca człowieka nie są w stanie zatrzymać tych drobnych części przed wnikaniem do krwioobiegu. Ponieważ pył składa się często z substancji szkodliwych dla zdrowia, wdychanie powietrza zanieczyszczonego może prowadzić do wielu groźnych chorób.

Wyniki obserwacji zanieczyszczenia powietrza można odczytywać bezpośrednio na wyświetlaczach umieszczonych na detektorach, na elektronicznych tablicach umieszczonych w Urzędzie Miasta i Gminy Gniew oraz w witrynie Pracowni Orange na Placu Grunwaldzkim oraz na stronach internetowych sozp.pl/gniew i www.gniew.pl. Niedługo będzie można również pobrać aplikację mobilną SOZP (System Obserwacji Zanieczyszczenia Powietrza) w sklepie Google Play dla telefonów z systemem Android. Wyniki umieszczone na stronach pokazują aktualne stężenia pyłów oraz  temperaturę, wilgotność powietrza i ciśnienie atmosferyczne.

Zachęcamy mieszkańców do śledzenia bieżących wyników obserwacji. Zanieczyszczenie powietrza, które powstaje w obrębie terenów zabudowanych wpływa na nasze zdrowie, komfort i samopoczucie, a te aspekty życia w mieście szczególnie są naszą wspólną troską.

Data publikacji: 2018-02-09 08:52
  • Sprawdź na stronie www.gniew.pl jakość powietrza
  • Dzisiaj w Gniewie zła jakość powietrza

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.