Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Pierwszy miesiąc monitoringu jakości powietrza

Pierwszy miesiąc obserwacji zanieczyszczenia powietrza w Gniewie upłynął pod znakiem stosunkowo dobrych warunków aerosanitarnych. Momentów, w których mogliśmy obserwować wyniki potwierdzające zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym było niewiele – zaledwie kilka wystąpień złych wartości parametrów zanieczyszczenia pyłem zawieszonym w ciągu całego miesiąca.

Na wykresach widać wyraźnie, że w obrębie Starego Miasta panują warunki sprzyjające kumulacji zanieczyszczonego powietrza. Czujnik zamontowany na rynku notował wyższe stężenia pyłów zawieszonych w stosunku do pozostałych czujników w mieście. Kumulacji zanieczyszczeń w powietrzu sprzyja zwarta zabudowa śródmiejska, która utrudnia wymianę powietrza.

Na wykresach widać także, jak wielki wpływ na stan atmosfery mają czynniki cyrkulacyjne w atmosferze. Przemieszczające się nad Polską północną fronty baryczne spowodowały intensywną wymianę powietrza. Między 28 stycznia a 2 lutego, dzięki silnym wiatrom, zanieczyszczenia były wynoszone poza miasto i nie dochodziło do ich gromadzenia. Odmienne warunki panowały między 8 a 12 lutego, kiedy nad Polskę napłynęła masa arktycznego powietrza, charakteryzująca się zwykle niską temperaturą i małą dynamiką, co sprawia, że wymiana powietrza w mieście jest bardzo osłabiona i przez to dochodzi do kumulacji zanieczyszczeń.

Ciekawostką są wyniki obserwacji zanieczyszczenia w nocy z 8 na 9 lutego. W ciągu tej bezwietrznej i chłodnej nocy na rynku zarejestrowano wystąpienie piku o wartości ponad 600 ug/m3 pyłów PM10 w powietrzu (wartość chwilowa notowana przez kilka godzin). Jest to typowy przykład, kiedy powietrze jest odczuwalnie (zapachowo) zanieczyszczone dymem, ponieważ pogoda nie sprzyja wymianie powietrza w obrębie terenów intensywnie zabudowanych, a domy są intensywnie ogrzewane.

Apelujemy, by w okresach chłodnych i bezwietrznych nocy i dni zwracać szczególną uwagę na to, aby do ogrzewania domów używane było paliwo o dobrej jakości. W takich bezwietrznych i mroźnych stanach pogodowych miasto ma utrudnione warunki przewietrzania, szczególnie w jego najstarszej części, a zatem łatwo może dojść do kumulacji zanieczyszczeń w powietrzu.

Jakub Makarewicz
geofabryka.pl

Data publikacji: 2018-02-16 12:38

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.