Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

VIII Turniej Baśki o Miecz Króla Jana III Sobieskiego

W niedzielę, 25 lutego w gniewskiej twierdzy już po raz ósmy stoczono karciane pojedynki o Miecz Króla Jana III Sobieskiego. W walce o atrybut wielkiego wodza i króla Polski zmierzyło się 98 miłośników gry w „Baśkę” nie tylko z Pomorza, Kaszub, czy Powiśla, ale nawet z Wieliczki.

Ceremonia otwarcia

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu baśkarzy, zgromadzonych na zamkowym dziedzińcu zawodników, powitał Grzegorz Dąbrowski, prezes Zarządu Koła Baśki w Gniewie. Oficjalnego otwarcia VIII Turnieju Baśki o Miecz Króla Jana III Sobieskiego tradycyjnie dokonała Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska Burmistrz Miasta i Gminy Gniew, która przez baśkarską brać okrzyknięta została najwierniejszym kibicem karcianych zmagań i nagrodzona pamiątkową statuetką i medalem. –  Wspaniałych rozdań, dużo emocji i aby ten miecz trafił w najgodniejsze ręce – mówiła włodarz.  

Ponadto podczas ceremonii otwarcia nagrodzono najstarszego oraz najmłodszego z graczy, Rajmunda Góreckiego oraz Szymona Poleszaka z Gniewu, wręczono podziękowania osobom i instytucjom wspierającym działania gniewskiego środowiska baśkarzy: Markowi Limanowskiemu, Bogdanowi Czapiewskiemu, Wiesławowi Meger, Spółce Zamek Gniew oraz Urzędowi Miasta i Gminy Gniew. Podczas uroczystości uczczono także minutą ciszy pamięć zmarłych graczy: śp. Zbyszka Wojniusza z zespołu Energetyk Trzcianka, śp. Kazimierza Dąbrowskiego z zespołu Hotel Zamek Gniew oraz śp. Zygmunta Rutkowskiego z zespołu Orły Klawkowo.

Część oficjalną zakończyły bitewne woje o „Baśkę”. W starciu na gumowe miecze udział wzięło dwóch graczy, którzy musieli wykazać się sprawnością godną średniowiecznego rycerza. Zabawę poprowadził Patryk Pokorski, gniewski przewodnik.

Zwycięzcy wyłonieni

W zawodach rozegrane zostały 4 serie gier po 40 rozdań, a rozgrywka była prowadzona według tradycyjnej "Baśki" z AS-em serce jako najstarszym trumfem. I tak po wielu godzinach karcianych zmagań, najlepszym zawodnikiem turnieju i zdobywcą głównej nagrody, Miecza Króla Jana III Sobieskiego, został Gerhard Skelnik z drużyny Asy Kamień z gm. Szemud. – Czuję ogromne zadowolenie. Od lat ciągnęło mnie do Gniewu. Po raz pierwszy zagrałem tutaj na ubiegłorocznym turnieju o Topór Gniewskiego Kata, jednak nie szła mi wtedy karta. Dzisiaj była znacznie lepsza – mówił zwycięzca. Pan Gerhard uważa bowiem, że wiele zależy od szczęścia, jednakże na wygraną mają również wpływ pomyłki pozostałych graczy, których nie omieszkał wykorzystać. Tuż za nim na podium znalazł się Czesław Jaśkwieicz z Orły Klawkowo. Natomiast trzecie miejsce zajął Marek Kawski z Mir-Wo Łasin.  Tuż za podium znaleźli się kolejno Jarosław Szwichtenberg oraz Jerzy Sinicki.

Nagrodzone zostały również 3 najlepsze zawodniczki turnieju – Karolina Kuczkowska z Pelplinkowo Pelplin, Ludwika Pokojska z drużyny Klawkowianie oraz Maria Dominik z Kłos Werblinia.

Drużynowo w turnieju zwyciężyło, Mir-Wo Łasin. Drugie miejsce zajęła drużyna Alibi Kościerzyna. Na trzecim miejscu rywalizację ukończył zespół Jasna. Tuż za podium znalazła się drużyna Zamek Gniew, natomiast na piątym miejscu uplasował się zespół Pelplinkowo Pelplin.

Organizatorem turnieju było: Koło „Baśki” nr 3 w Gniewie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Urząd Miasta i Gminy Gniew oraz Zamek Gniew Sp. z o.o.

Wydarzenie dofinansowane jest ze środków Gminy Gniew.

Data publikacji: 2018-02-27 12:24
 • Baśka
 • Baśka
 • Baśka
 • Baśka
 • Baśka
 • Baśka
 • Baśka
 • Baśka
 • Baśka
 • Baśka
 • Baśka
 • Baśka

« wstecz

Dofinansowanie

 • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.