Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Restrukturyzacja małych gospodarstw - na jakich warunkach rolnik dostanie 60 tys. zł dotacji

Na marzec zapowiedziano uruchomienie działania „Restrukturyzacja małych gospodarstw”. To wsparcie dla gospodarstw, które są za małe po sięganie z „Modernizacji gospodarstw rolnych”. Do podziału będzie aż 783 mln euro, to więcej o 170 mln euro od puli zarezerwowanej na obszar „d” z modernizacji. Pieniędzy ma wystarczyć dla 54,5 tys. beneficjentów "niskotowarówki".

Pomoc, tzn. 60 tys. zł, skierowana jest do gospodarstw, których wielkość ekonomiczna jest mniejsza niż 10 tys. euro. Z wnioskiem może wystąpić rolnik albo małżonek rolnika, jeżeli w gospodarstwie, którego jest posiadaczem prowadzi osobiście i na własny rachunek działalność rolniczą.

Restrukturyzacja małych gospodarstw 2018 - obowiązkowy KRUS

Dotychczasowe przepisy wymagają, aby rolnik lub jego małżonek, który wystąpi o tę pomoc, podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy i w pełnym zakresie nieprzerwanie przez co najmniej ostatnie 24 miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku. Stawiają także warunek, aby wnioskujący w tym okresie nie prowadził innej działalności gospodarczej. Jak zapowiada resort rolnictwa, ten wymóg będzie uproszczony. To znaczy, rolnik lub jego małżonek, którzy będą chcieli złożyć wniosek o wsparcie, mogą być także ubezpieczeni w KRUS w pełnym zakresie na wniosek, to pierwsza zmiana. Druga będzie dość radyklana i dotyczy długości okresu podlegania pod KRUS przed złożeniem wniosku. Okres ten ma być skrócony do 2 miesięcy. To dobra wiadomość dla rolników lub ich małżonków, którzy podejmowali pracę poza gospodarstwem na umowy, które wyłączały ich z KRUS. Co prawda, gdyby nabór na to działanie był przeprowadzony jesienią, przepis ten miałby zapewne lepszy efekt, ponieważ to z reguły w okresie jesienno-zimowym, kiedy w gospodarstwie jest mniej zajęć, rolnicy podejmują dodatkową pracę. W obecnych przepisach okres nieprowadzenia innej działalności gospodarczej jest powiązany z długością podlegania pod KRUS przed złożeniem dokumentów, dlatego dalece prawdopodobne jest, że po zmianie będzie podobnie. Warto wiedzieć, że po złożeniu wniosku, a nawet w miesiącu złożenia wniosku, można się już ubezpieczyć w ZUS.

Na co można przeznaczyć dotację?

Warunkiem otrzymania wsparcia jest przedłożenie biznesplanu dotyczącego rozwoju gospodarstwa oraz zobowiązanie się do jego zrealizowania. Co jednak ważne: premia w całości musi zostać wydatkowana na działalność rolniczą w gospodarstwie lub przygotowywanie do sprzedaży produktów rolnych w nim wytwarzanych. Przy czym, zaplanowane w biznesplanie inwestycje w środki trwałe powinny mieć szacunkową wartość równą co najmniej kwocie stanowiącej 80% kwoty pomocy, czyli min. 48 tys. zł.

Więcej informacji na stronie: <link>.

 

Data publikacji: 2018-02-28 08:56

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.