Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Tropem Wilczym

Ponad pięćdziesięciu uczestników wzięło udział w miejskich marszach na orientację TROPEM WILCZYM, które zorganizowane zostały 1 marca w Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych. Zawody te miały uczcić pamięć o bohaterach z czasów walki o wolność i niepodległość. Organizatorem Marszów była Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE we współpracy z Powiatem Tczewskich i wsparciem Pomorskiego Przeoratu Orderu św. Stanisława, Fabryki Sztuk i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.

Marsze na orientację przeznaczone były dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu tczewskiego. Wystartowało 11 drużyn z prawie wszystkich szkół. Było współzawodnictwo, ale też duch integracji i wspólnego działania.

Z którego Batalionu Strzelców byli żołnierze? W jakich latach mieścił się w tym budynku Urząd Bezpieczeństwa Publicznego? Jak miał na nazwisko najmłodszy bohater poległy w tym miejscu? – to tylko kilka przykładów zadań z jakimi musieli zmierzyć się uczestnicy czwartkowej imprezy na orientację.

-  Zadaniem Uczestników Marszów było właściwe odczytanie zaznaczonych punktów na mapie, odnalezienie ich w terenie oraz wykonanie odpowiednich poleceń lub zadań – wyjaśnia Piotr Kończewski z LOT KOCIEWIE – najważniejsza jest precyzja i właściwe odpowiedzi, ale liczy się również czas pokonania drogi.

Najszybsze ekipy przeszły, a właściwie przebiegły, trasę w rekordowych czasach, ale niestety popełniali błędy. Byli tacy, którzy spisali niewłaściwe daty, popełniali omyłki literowe lub dali się zwieść podchwytliwym pytaniom. Wszystko skrupulatnie weryfikowało jury zawodów. Najlepszy okazał się NOCNY Z PATROL z Uniwersyteckiego Katolickiego Liceum Ogólnokształącego. Drugie miejsce zajęła DRUŻYNA B z I LO a trzecie miejsce WILCZA SFORA również z I LO.

- Wszystkim serdecznie gratuluję, zwłaszcza, że warunki pogodowe nie były dla Was najłaskawsze – mówił Tadeusz Dzwonkowski, Starosta Tczewski wręczając wszystkim podziękowania, a najlepszym nagrody -  Tak naprawdę wszyscy jesteście zwycięzcami, ponieważ chciało Wam się w ten mroźny dzień wędrować po mieście w poszukiwaniu historii.

Na zmarzniętych, ale radosnych, uczestników czekały ciepłe napoje i słodki poczęstunek. Wszyscy uczestnicy otrzymali bardzo użytkowe, pamiątkowe gadżety, zwłaszcza przydatne w chłodne dni – specjalne termiczne szale z wilcza łapą. Jak zgodnie podkreślali uczniowie i ich opiekunowie – najważniejsza jest zdrowa rywalizacja, świetna zabawa, przyprawiona odrobiną edukacji.

- Ten czas spędzony w przestrzeni Tczewa pozwolił poznać jeszcze bardziej nasze miasto – podkreślała Agata z I LO – miejsca obok, których przechodzimy wielokrotnie, a ich nie znamy, pomniki, obeliski, tablice pamiątkowe. Dopiero dziś czytamy co tam jest napisane: daty, fakty z historii i nazwiska. To ciekawa była lekcja.

Miejskie marsze na orientację były imprezą organizowaną po raz pierwszy w Tczewie. Towarzyszą one Biegowi Pamięci Żołnierzy Wyklętych TROPEM WILCZYM, który już po raz kolejny odbędzie się w całej Polsce.

Data publikacji: 2018-03-02 11:51
  • Tropem Wilczym
  • Tropem Wilczym
  • Tropem Wilczym

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.