Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Nie sprzątasz?- inni chorują…

Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka. Kochany, rozpieszczany i z dumą przechadzający się na spacer ze swoim właścicielem. Jednak w momencie kiedy przyjmujemy czworonoga do swojej rodziny musimy być świadomi obowiązków jakie na nas spoczywają. I nie tylko takich wobec niego, ale także takich, które odnoszą się do całego społeczeństwa.

Praktycznie każdej wiosny, kiedy tylko stopnieją śniegi słuchać głosy: wszędzie psia kupa! Każdy właściciel powinien liczyć się z tym, że posiadanie psa wiąże się z obowiązkiem m.in. sprzątania po nim. Przez cały rok narażeni jesteśmy bowiem na brązową, nieprzyjemnie pachnącą maź, która przyczepia się do butów. Oprócz tego, kupa psa zanieczyszcza środowisko, zawiera bakterie i powoduje dyskomfort życia pozostałych ludzi, a nawet choroby takie jak: toksokaroza czy bąblowiec. –Z problemem tym zmagamy się praktycznie od zawsze. Stawialiśmy już w Gniewie specjalnie śmietniki na psie odchody, wszystkie jednak zostały zniszczone. Nie poddajemy się jednak. Obecnie zamówiliśmy tabliczki informacyjne, które stanąć mają w różnych częściach miasta, nie tylko w obrębie rynku. Ponadto już niedługo będą w siedzibie Inwest-Komu (ul. Wiślana 6) i w Redakcji Nowin Gniewskich (pl. Grunwaldzki 16/17) dostępne specjalne woreczki do sprzątania psich kup. Każdy właściciel czworonoga będzie mógł je otrzymać za darmo. Dzięki temu sprzątanie po naszym pupilu będzie łatwe, czyste i szybkie na czym właścicielom psów najbardziej zależy- informuje Jakub Jaskólski, prezes spółki Inwest-Kom w Gniewie. 

Choć nie istnieją ogólnopolskie przepisy, które regulowałyby tą kwestię, ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach odsyła do przepisów prawa miejscowego. Każda gmina jest, na mocy tej ustawy, zobowiązana do wydania regulaminu utrzymania czystości i porządku na swoim terenie. W gminie Gniew przepisy te reguluje Uchwała nr IX/53/14 Rady Miejskiej w Gniewie z 27 lipca 2015 r w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta i Gminy Gniew. Znajduje się tam m.in. zapis „Właściciele psów i innych zwierząt zobowiązani są do uprzątnięcia terenu użyteczności publicznej, jeżeli został on zanieczyszczony przez należącego do niego zwierzęcia.”

Za niestosowanie się do wymienionego wyżej nakazu grozi kara w postaci mandatu sięgającego do 500 zł.

Data publikacji: 2018-03-22 14:11

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.