Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Uchroń dziecko przed rakiem – darmowe szczepienia przeciw HPV

Ruszyła kolejna akcja bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV. Jest ona skierowana do dziewcząt urodzonych w 2006 r., zamieszkałych na terenie gminy Gniew. Inicjatywa  jest szansą dla  młodych gniewianek na uzyskanie skutecznego zabezpieczenia przed wirusem, który wywołuje raka szyjki macicy.

 Aby skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV należy skontaktować się z przychodnią, w której jest karta szczepień dziecka, w celu ustalenia terminu pierwszego szczepienia. Pełen cykl szczepienia wymaga podania 2 dawek szczepionki w odstępie 6 miesięcy. Do celów szczepień wykorzystywana jest szczepionka SILGARD. Warunkiem udziału dziecka w programie jest zgoda rodzica, a samo szczepienie jest poprzedzone konsultacją lekarską.

Czym jest wirus HPV?

HPV jest wirusem powszechnym. Istnieje około 100 jego typów, z których część może być przyczyną zmian w postaci brodawek na skórze, łagodnych zmian w postaci kłykcin kończystych oraz nowotworów złośliwych, np. raka szyjki macicy czy raka prącia. Za najgroźniejsze uważa się typy 16 i 18, które są przyczyną prawie 70 proc. przypadków raka szyjki macicy.

Większość zakażeń HPV obserwuje się u kobiet między 16 a 26 rokiem życia i zwykle mają one charakter przemijający i samoistnie ustępują w przeciągu kilku miesięcy. U kobiet powyżej tego wieku znacznie częściej dochodzi do rozwoju przetrwałego zakażenia onkogennym typem wirusa HPV, które jest przyczyną raka szyjki macicy.

Badaj się regularnie

Regularnie wykonywane badania cytologiczne umożliwiają wczesne wykrycie zmian przednowotworowych i skuteczne leczenie. Rak szyjki macicy rozwija się długo i w tym czasie często nie daje wyraźnych objawów. Tak długi czas rozwoju choroby pozwala jednak na jej wykrycie i skuteczne leczenie. Pod jednym warunkiem: że Polki zaczną częściej wykonywać badania cytologiczne.

Zaszczep się

Przed wirusem odpowiedzialnym m.in. za powstawanie raka szyjki macicy, może chronić szczepienie. Może ono również zapobiec innym, groźnym dla zdrowia i życia chorobom powodowanym przez wirusa HPV. Zalecana profilaktyka raka szyjki macicy to połączenie szczepień przeciw HPV oraz badań cytologicznych. Zaszczep się. Już 27 krajów zdecydowało o finansowaniu szczepień przeciw HPV ze środków publicznych, a wśród nich największą grupę stanowią państwa europejskie.

Powiatowy Program Profilaktyki Zakażeń Wirusem Brodawczaka Ludzkiego HPV „Chronię życie przed rakiem” finansowany jest z budżetu Powiatu Tczewskiego, Gminy Miejskiej Tczew, Gminy Pelplin, Gminy Gniew, Gminy Morzeszczyn, Gminy Subkowy oraz NFZ.

Data publikacji: 2018-03-22 15:20

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.