Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Kociewska Niedziela Palmowa w Gogolewie

Tłumy wiernych, okazałe palmy i Gniewska Orkiestra Dęta - tak wyglądała wczorajsza, już trzynasta, Kociewska Niedziela Palmowa w Gogolewie.

Niedziela Palmowa, nazywana także Niedzielą Męki Pańskiej, jest, w liturgii Kościoła Katolickiego, pamiątką wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. W Nowym Testamencie ewangeliści piszą, jak Chrystus dosiadający osiołka wjechał od strony Góry Oliwnej do miasta przy radosnych okrzykach tłumów. Rzucali oni na drogę swoje płaszcze oraz liście palmowe.
Nawiązując do tamtych wydarzeń, mieszkańcy Gogolewa, w niedzielę, 25 marca, z kolorowymi palmami - symbolem życia i zwycięstwa, uczestniczyli w tradycyjnej procesji ulicami wsi oraz we mszy świętej, która odbyła się w miejscowej świetlicy. Na to wydarzenie od wielu lat przyjeżdżają także mieszkańcy innych miejscowości całego powiatu tczewskiego. I tym razem wśród uczestników barwnego korowodu nie zabrakło również przedstawicieli władz samorządowych, kół gospodyń wiejskich oraz gminnych instytucji.

- Drodzy bracia i siostry, przez 40 dni przygotowywaliśmy nasze serca przez modlitwę, pokutę i uczynki chrześcijańskiej miłości by rozpocząć obchody misterium paschalnego. Dzisiaj Chrystus wjechał do Jerozolimy, aby tam umrzeć i zmartwychwstać. Wspominając to zbawcze wydarzenie, z głęboka wiarą i pobożnością pójdźmy za panem abyśmy uczestnicząc w tajemnicy jego krzyża dostąpili udziału w zmartwychwstaniu i życiu - mówił ks. Janusz Wachowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła Starszego w Dzierżążnie, który dokonał aktu poświecenia palmowych gałązek oraz zaprosił wszystkich zgromadzonych do udziału w procesji.

Uroczystość inaugurującą w Kościele rzymskokatolickim Wielki Tydzień, przygotowujący nas na nadejście Świąt Wielkiejnocy, uświetniła Gniewska Orkiestra Dęta.

Organizatorem Kociewskiej Niedzieli Palmowej było Koło Gospodyń Wiejskich w Gogolewie. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za wsparcie finansowe sponsorom wydarzenia, którymi byli: Starostwo Powiatowe w Tczewie, Urząd Miasta i Gminy Gniew oraz Bank Spółdzielczy w Gniewie. Słowa podziękowania kierują również osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia, tj. Ochotniczej Straży Pożarnej w Gogolewie oraz KGW Gogolewo, a także wszystkim uczestnikom uroczystości.

Data publikacji: 2018-03-26 12:18
 • Kociewska Niedziela Palmowa
 • Kociewska Niedziela Palmowa
 • Kociewska Niedziela Palmowa
 • Kociewska Niedziela Palmowa
 • Kociewska Niedziela Palmowa
 • Kociewska Niedziela Palmowa
 • Kociewska Niedziela Palmowa
 • Kociewska Niedziela Palmowa
 • Kociewska Niedziela Palmowa
 • Kociewska Niedziela Palmowa
 • Kociewska Niedziela Palmowa
 • Kociewska Niedziela Palmowa

« wstecz

Dofinansowanie

 • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.