Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

NIE dla wypalania traw!

Wydawało się, że zima, która w tym roku nie chciała zbyt szybko nas opuścić, sprawi, że sezon bezmyślnego wypalania traw i nieużytków rolnych rozpocznie się o wiele później. Jak się okazało, zaledwie kilka cieplejszych dni wystarczyło do tego, by strażacy gminnych jednostek OSP zaczęli otrzymywać takie sygnały. Tylko w marcu tego typu interwencje miały miejsce w Jeleniu, Kotle, Wielkich Walichnowach, Kursztynie, Piasecznie, na ul. Ogrodowej w Gniewie, w Ciepłem oraz Brodach Pomorskich. Przypominamy, że wypalanie traw jest niebezpieczne, szkodliwe i karalne!

Ekonomiczne skutki pożarów traw

W 2017 roku w całej Polsce odnotowano 38 634 pożarów traw. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Ogień wzniecają właściciele terenów, którzy chcą szybko pozbyć się uschniętych roślin i wierzą, że wypalanie traw może użyźnić glebę. W rzeczywistości ogień wyjaławia ziemię, a szybko rozprzestrzeniające się pożary, pochłaniają lasy, domy i gospodarstwa, niszczą rośliny oraz - co najgorsze - zabijają ludzi i zwierzęta. W ubiegłym roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała 1 ofiarę śmiertelną i 43 osoby poszkodowane wskutek wypalania traw. W 2017 r. W tym okresie przez wypalanie traw spłonęła powierzchnia o wielkości ponad 9 tys. ha, czyli teren równy Koszalinowi.

Palący problem

Pożary traw na nieużytkach, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują dużą liczbę strażaków i zasobów ratowniczych. Każda tego typu interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy, zaangażowani w gaszenie pożarów traw na łąkach i nieużytkach, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi związaną z wypalaniem traw, nie dojadą na czas tam, gdzie są bardzo potrzebni.

Wypalanie traw jest zabronione prawem

Wypalanie traw jest w Polsce zabronione, a za wzniecanie ognia grozi kara 5 tys. zł. Za spowodowanie pożaru zagrażającego zdrowiu lub życiu do więzienia trafić można nawet na 10 lat.

Źródło: www.straz.gov.pl

Data publikacji: 2018-04-06 09:09
  • OSP Jeleń
  • OSP Jeleń
  • OSP Jeleń

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.