Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Gniewska Noc Muzeów

Każdy, kto sobotni wieczór, 19 maja, postanowił spędzić w Gniewie nie mógł się nudzić. Z okazji Gniewskiej Nocy Muzeów można było wziąć udział w grze miejskiej, obejrzeć pokaz mody dawnej, spojrzeć w gwiazdy, obejrzeć pokaz fire show, odwiedzić Muzeum Jednej Nocy, zrobić sobie zdjęcie w łóżku czy też obejrzeć wystawę fotograficzną.

Gra, wystawy i zdjęcie w łóżku

Gniewski bajarz, Patryk Pokorski, punktualnie o godz. 19.30 pobudką rozpoczął Gniewską Noc Muzeów. Pierwszym punktem imprezy była gra miejska „W ogrodach Sobieskich”. Członkowie Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku (GUTW) w kilkunastu punktach starego miasta przygotowane mieli pytania związane z historią miasta. Każdy uczestnik zabawy po podaniu prawidłowej odpowiedzi otrzymywał pieczątki z literkami, z których układał hasło. W tym roku brzmiało ono KURDYBANEK, czyli ulubione zioło Jana III Sobieskiego. Eliksiru zaparzonego na jego bazie można było skosztować tej nocy w gniewskiej bibliotece. –Tylko jednemu panu udało się zgadnąć z czego jest przyrządzony napar, którym częstowaliśmy. Jego wiedza na temat tej rośliny była naprawdę imponująca - opowiada Kamila Majdzińska, animatorka z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ks. F. Wierzchowskiego w Gniewie.  W książnicy można też było tego wieczoru zrobić sobie zdjęcie w łóżku, odgadywać tytuły książek na podstawie cytatów, obejrzeć skecz przygotowany przez młodzież z Kółka Teatralnego, wystawę prac studentów z GUTW oraz reprodukcji Leona Wyczółkowskiego.
Wyjątkowych wystaw było jednak tego dnia więcej. W salce katechetycznej w ramach Muzeum Jednej Nocy obejrzeć można było wystawę „Z cukrem dookoła świata”, w Pracowni Orange „Muzeum Dobranocek” a w Muzeum Kapsla otwarto tylko na ten wieczór wystawę ponad 300 butelek. Firma Baju Baj, właściciel Muzeum Kapsla, przygotowała też z okazji Nocy Muzeów także inne atrakcje: była wata cukrowa, bicie monet, fotobudka i stoisko do obserwowania nieba. Na zapleczu pl. Grunwaldzkiego 40 przez lunetę obserwować można było m.in. Wenus i Jowisza.
Wystawę fotografii przygotowało natomiast Studio A. W biurze na ul. Gostomskiego przy ciepłej herbacie i kawie podziwiać można było prace Marcina Lipińskiego i Agnieszki Piecuch.

Moda w obliczu śmierci

Prof. Małgorzata Grupa z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odkrywała tajemnice kościoła św. Mikołaja od 2009 r, kiedy to zaczęły się prace archeologiczne w tym miejscu. Przez lata dzięki pracy jej zespołu udało się poznać niejedną historię zapisaną w murach świątyni. Podczas Gniewskiej Nocy Muzeów można było zobaczyć na własne oczy nad czym pracowali naukowcy. W trakcie przygotowanego przez nich pokazu „Moda w obliczu śmierci” zebrani w kościele zobaczyć mogli jak wyglądały stroje gniewian sprzed wieków. Prezentowane suknie i żupany były rekonstrukcjami strojów odnalezionych w Gniewie. Występ każdego modela poprzedzony był fachowym komentarzem prof. Grupy.

Muzyka i ogień

Przez cały czas trwania Gniewskiej Nocy Muzeów przy pl. Grunwaldzkim 16/17 przygrywał zespół KOS. Prezentowana przez nich muzyka instrumentalna przypadła do gustu odwiedzającym imprezę. Był też moment, kiedy dołączyli do nich kolejni miłośnicy muzyki i wspólnie śpiewano np. utwory Dżemu. Część mieszkańców, zwłaszcza podczas ich krótkiego występu w kościele, dopytywała wręcz „skąd oni są” i sugerowała „trzeba ich częściej zapraszać”.

Wysoki poziom występu zaprezentowały też Dzieci Klubu. Młodzież z Opalenia po raz kolejny udowodniła, że talentów u niej nie brakuje. Tym razem wystąpili oni z teatrem ognia. Pokaz fire show przyciągnął rzeszę widzów, a iskry było widać z daleka. Dzieci przygotowane zostały do występów przez Barbarę i Zbigniewa Rajkowskich,  którzy to też koordynowali cały spektakl.

Prezenty dla odwiedzających

Każda osoba, która zechciała wziąć udział w Gniewskiej Nocy Muzeów mogła sobie wybrać kolorową, świecącą opaskę. Natomiast spośród osób biorących udział w grze miejskiej rozlosowano pięć nagród głównych. Wśród prezentów znalazły się vouchery do wykorzystania na zamku w Gniewie, w Hotelu na Wzgórzu, Zajeździe Gniewko i Restauracji Pod Abażurem.  – Wszyscy dzisiejsi zwycięzcy są mieszkańcami Gniewu. Bardzo mnie to cieszy, że tak im się spodobała ta impreza - podsumował losowanie prowadzący imprezę, Patryk Pokorski.

Kolejna edycja zabawy już za rok.

Organizatorzy: Parafia pw. św. Mikołaja w Gniewie, Urząd Miasta i Gminy Gniew, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. F. Wierzchowskiego w Gniewie, Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet III Wieku, Stowarzyszenie Centrum Aktywnych – Gniew, Baju-Baj, Dzieci Klubu z Opalenia, Studio A.

Sponsorzy: Urząd Miasta i Gminy Gniew, Hotel Zamek Gniew, Restauracja Pod Abażurem, Zajazd Gniewko, Hotel na Wzgórzu, Pelmed, Baju Baj.

Galerie zdjęć z wydarzenia oglądać można na stronach: 
- UMiG Gniew 
- Studio A
- PiMBP 

Data publikacji: 2018-05-21 15:30
 • Gniewska Noc Muzeów
 • Gniewska Noc Muzeów
 • Gniewska Noc Muzeów
 • Gniewska Noc Muzeów
 • Gniewska Noc Muzeów
 • Gniewska Noc Muzeów
 • Gniewska Noc Muzeów
 • Gniewska Noc Muzeów
 • Gniewska Noc Muzeów
 • Gniewska Noc Muzeów
 • Gniewska Noc Muzeów
 • Gniewska Noc Muzeów
 • Gniewska Noc Muzeów
 • Gniewska Noc Muzeów
 • Gniewska Noc Muzeów
 • Gniewska Noc Muzeów
 • Gniewska Noc Muzeów
 • Gniewska Noc Muzeów
 • Gniewska Noc Muzeów
 • Gniewska Noc Muzeów

« wstecz

Dofinansowanie

 • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.